İnceleme: [FINAL] Justice League vs. Suicide Squad #6

[update title=”Künye” icon=”info-circle”] Yayınlandığı Tarih: 23.01.2017
İçerdiği Sayı: Justice League vs. Suicide Squad #5
Hikaye: –
Yazar: Joshua Williamson
Çizer: Howard Porter
Yayıncı: DC Comics​[/update]
DC Rebirth’ün beş sayısını devirdiğimiz serisinde sona geldik. Batman ve ekibinin, Amanda Waller’ın yarattığı Task Force X’in varlığını keşfetmeleriyle başlayan altı sayılık serinin asıl olayı, Max Lord’un planları gerçekleşmeye başladı. Ancak bu planlar istenildiği gibi gitmeyince Eclipso hapsedildiği taştan çıkıp özgürlüğüne kavuştu. Bakalım kahramanlarımızın akıbeti son sayıda ne olmuş, nasıl sonuçlanmış.

[error title=”Spoiler Bölgesi​” icon=”exclamation-circle”]
Sayımız, Eclipso’nun Güneş’i kararttığı yerden devam ediyor. Etkilediği League üyeleri ve onları durdurmak için Batman’in yeniden topladığı Justice League ise kavgaya devam etmektedir. Bu arada Waller ile konuşurken kendisinin daha önce Güneş ışığı ile nasıl hapis tutulduğunu söyleyen Eclipso’nun sözleri Batman’e ulaşır ve Killer Frost ile aynı yöntemi denemek için bir plan yaparlar. Ancak ortada Güneş’in ışığı yoktur. Onlar da Superman’in ışınlarını kullanırlar.

Ve bu yetmez, çünkü Killer Frost’un yaşam enerjisi Eclipso’yu durdurmak için yeterli değildir. Ama tamamen de başarısız olmamıştır çünkü ışına maruz kalan etkilenmiş kahramanlarımız da eski hallerine dönerler ve kendi yaşam enerjilerinden alarak tekrar Eclipso’yu vurmayı planlarlar. Nitekim bunda da başarılı olurlar ve Eclipso yenilir. Ondan geriye kalan Maxwell de Waller’ın hapishanesine kapatılır. [/error]

GÖRÜŞ

“Have you ever wondered why the darkness would always returns?
Because it never leaves.”

Serinin finali böyle başlıyordu. Eclipso’nun iddiasına göre kötülük zaten bizim içimizdeydi. Onun tek yaptığı bunu ortaya çıkarmaktı ve bize göstermekti. Ve sayıda bunu bize Deadshot ile gösteriyorlar. Ve bence yanlış bir yolla gösteriyorlar. Konu direkt olarak kızına geldiğinde Deadshot kendi ağzından “Eğer onu öldürürsem…” tarzında bir cümle kuruyor. Kimse beni Floyd’un içinde kızıyla ilgili böyle bir kötülük olduğuna inandıramaz. Eğer ki bu cümle “Kızım ölürse…” şeklinde olsaydı o zaman ikna edici olurdu sanıyorum. 
Ondan sonra sıra Waller’a geliyor ve bu konuşma ile ilgili bahsedeceğim iki kısım var ancak birini sona bırakıp şu an sadece Batman’e dolaylı olarak nasıl hapis tutulduğunu söylediği yere gelmek istiyorum. Hareketin çok ucuz olduğunu söylemek istemiyorum. Batman’in daha önce bu bilgiyi Waller’dan neden edinmediğini merak ediyorum. Bu şekilde olmuş olması beni o an çok rahatsız etti. Çünkü Batman Belle Reve’de Waller ile Maxwell’in Heart of Darkness’ı elde etmesine engel olmak için harekete geçmeden önce konuşuyordu.
Buradan sonra hikaye tamamen Eclipso’nun yenilmesi ve bununla ilgili uğraşlarla ilgili. Oysa ben insanlar ve hatta kahramanlarımız üzerindeki etkilerini başka örneklerle görmeyi bekliyordum. Hayır, elinizde aşırı tehlikeli bir düşman ve psikolojik açıdan yıkıcı bir etkisi var. Niye bunun yetersiz bir seviyede kullanılması tercih ediliyor? Onun yerine sen gidiyorsun, Batman’in “Yetmedi mi? Benim yaşam enerjimi al, hepsini al, feda ederim kendimi!” reklamını yapıyorsun. Bunu kullansan, Batman’e kendisini feda ettirecek bi’ hareket yaptırsan hadi neyse diyeceğim ama o da yok. O zaman bunu yapmanın bir amacı da yok çünkü biz onun böyle bir harekette bulunacağını biliyoruz zaten. Gelelim Eclipso’nun Killer Frost ile yüzleşmesine. Arkadaşlar insanın içindeki karanlık ve kötücül yanı ortaya çıkarması gereken bir kötü, “En karanlık arzun ne? Kendine asla itiraf edemediğin şey ne?” diye soruyor. Caitlin de diyor ki, “Ben bi’ fark yaratmak istiyorum.” Hiçbir şey demek istemiyorum aslında bundan sonra. Daha sonra bunun açıklaması basit bir şekilde Caitlin’in sakladığı şeyin korkuları olmadığını söylüyorlar. Karanlık için ilginç bir çalışma yöntemi, Eclipso’ya helal olsun, günün kurtulmasındaki yüksek payından ötürü kendisini kutluyorum.
Evet, gün kurtarıldı, herkes kardeş oldu, buraları geçiyorum. Bu arada Lobo, Batman tarafından Justice League için bir davet aldı. Geri kalan üyelerin buna ne diyeceğini ve Batman’in Killer Frost’u da alması ile beraber bu hareketlerinin amacını merak ediyorum. Bunları öğreneceğimiz sayılar ileride tabii. Ancak burada verilmek istenenin bir anlamda Batman’in kimseye danışmadan gruba alım yapması olduğunun da altını çizmek isterim.

Şimdi asıl kısma, sonuç kısmına geldik. Maxwell’in çıkarımlarına. Waller ve Eclipso konuşmasının iki kısmında birini sona bırakacağımı söylemiştim. İşte o son burada, Eclipso’nun tüm bunları Waller’ın bilinçli hareketleri sonucu olduğu ipucunu verdiğini kesin olarak anladığımız yerde. Maxwell de bunu anlıyor. Sayının sonuna gidene kadar bunun hiç de mantıklı bir plan olduğunu düşünmüyordum. Task Force X için bu kadar zahmete girmek bomboş bir harekettir ve hiç gerek yoktur bence. Ancak Task Forse XI olayı cidden beni oldukça tatmin etti. Yani biraz daha kötü anlamda eleştiririm ben bu sayıyı ancak yine bu sona gelip derim ki, “Abi, ne güzel bitirdiler ya…” Nitekim böyle diyorum şu an. Sonuç olarak sayı bizlere hem Justice League hem de Suicide Squad romanlarına devam etme şevkini de beraberinde veriyor. Batman’in yeni League planlarını ve Waller’ın Task Force XI planlarını hep beraber takip ederiz artık.

7.5

SERİNİN GENEL PUANI

Yorumlar