İnceleme: Captain America Steve Rogers #9

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 11.01.2017
İçerdiği Sayı: Captain America Steve Rogers #9
Hikaye: The Trial of Maria Hill
Yazar: Nick Spencer
Çizer: Javier Pina ve Andres Guinaldo
Yayıncı: Marvel[/update]
Steve Rogers ihtiyarlığından döndüğünden beri adım adım en çok sevdiğimiz kötü adam olma yolunda hızla ilerliyordu. Kendisi, Red Skull’ın iyi bir Hydra lideri olmadığını düşündüğü için Doktor Erik Selvig ve Zemo ile güçlerini birleştirip Hydra içinde devrim yapmaya niyetliydi. Hafızası da bu yolda değişmeye devam ediyordu. Zemo ile küçüklükten beri arkadaş olmasının yanı sıra Hydra’nın üst yetkilileri de onu gelecekte liderleri olarak görmeye başlamışlardı.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Everett Ross ve adamları, Maria Hill’in mahkemesinde neden başarısız olduklarını tartışırlar. Mahkemeye döndüğümüzde, Maria’nın yaptığı birçok şeyden dolayı yargılandığını, bazı tanıkların onu eleştirdiğini, ancak hayatını kurtardığı insanların da onu savunduğunu görürüz. Son olarak Captain America ortaya çıkıp Hill’in, SHIELD’ın başından alınıp Sharon Carter’ın pozisyona getirilmesini söyler. Öte tarafta Steve, İskoçya’da bir grup canavara karşı savaşıp, ellerinde tuttukları Book of Sin’i ele geçirir. Ona teşekkür etmek isteyen İskoç bakan, Maria’nın serbestliğinden yana oy kullanacaktır. Steve, bu canavarları bakanın gönderdiğini söyleyerek, canavarlara adamı öldürtür ve gider. Duruşmada, Maria söz hakkı kendisine geldiğinde öne çıkar ve “beni kovacaksınız ama bir projem var” diyerek Kalkan projesini gösterir. Dünya’nın tamamını kapatacak bir kalkan, dışarıdan hiçbir uzaylının SHIELD izni olmadan girememesini, Dünya’dakilerin de -ışınlanabilenler de dahil- çıkamamasını sağlayacaktır. Konseyin fikri değişir ancak henüz sonuç için karar vermezler. Flashback sahnelerinde ise Hydra’nın üstleri Steve’in zayıflığını görürler ancak onu bir saha görevine göndereceklerdir. Project: Rebirth adındaki bu görev, Steve’in, süper asker serumunu geliştiren Doktor Abraham Erskine’in yanına gitmesinden başka bir şey değildir![/error]

Görüş

Bu seriyi gerçekten çok seviyorum! Bir güzel sayı daha okuduk. Maria Hill’in hapse atılmasını isteyen çok kişi var. Buna ben de dahilim. Ancak Hill kartlarını çok güzel oynuyor. Uzun zaman boyunca Maria Hill’i çok görmesem de benim için normal, ortalama bir karakterdi. Kendisinin sinsi bir pislik olduğunu Nick Spencer’ın yazdığı Standoff serisinde iyice gördüm, bu seride ise okumaktan keyif alıyorum. Özellikle herkesi tek bir hamleyle fikir değişikliğine itmesi güzel bir noktaydı. Kalkan fikri eğer uygulanırsa gerçekten sıkıntı yaratabilecek bir şey. Sonuçta süper kahramanları da dünyanın içinde mahkum olarak tutacak, eğer çıkmak isterlerse SHIELD’a haber vermek zorunda bırakacak. Dolayısıyla burada bir event kokusu almaktayım. Everett Ross’u, Hill’e karşı görmekse güzeldi.

Steve’in yaptığı şeyleri artık kahramanlık olarak okuyamıyorum. Zaten bir çoğu da değil ama Steve’i gördüğüm her sahnede, ağzından çıkan şeyleri daha dikkatli okumaya çalışıyorum zira bugün ak dediği şeyi yarın kara çıkacak şekilde planlamış olabilir. Steve’in kötü adam olmasının ne kadar korkutucu olduğunu daha önce konuşmuştuk zaten ancak artık Steve’in sahnelerine geldiğinizde bir ürperti hissediyorsunuz “sıradaki hamlesi ne olacak?” diye merakla beklerken. Örneğin İskoçya hükumetine yardım ederken, aslında Hill’in duruşmasındaki bir delegeyi ortadan kaldırmaya çalıştığını gerçekten görmemiştim. Sharon’ı SHIELD’ın başına getirmek istiyor, her ne kadar makul bir fikir olsa da öneri Steve’den geldiği için Sharon hakkında şüphelerim arttı.

Flashback sahnelerinde ise her şey ilmek ilmek işlenmeye devam ediyor. Steve’in çocukken fiziki anlamda zayıf olması zaten bildiğimiz bir şeydi ancak bunu Hydra eğitim kampında görmek insanı az da olsa üzüyor. Kendisine verdikleri görevse bu serinin gidişatında görmek istediğim şeylerden birisiymiş. Kendisini yaratan ve bunca zaman güvenen doktora, bir Hydra ajanı olarak yaklaşacak. Kim bilir, Doktorun bir nazi subayı tarafından öldürülüyor olmasını ayarlayan kişi de bizzat kendisidir.

Bu seriyi gerçekten çok ama çok seviyorum. Her sayıda, aslında söylenen her şeyin çok iyi bir şekilde planlanmış olduğunu görebiliyorsunuz. Bahsi geçen her konu belli bir düzenin içinde gidiyor. Uzun bir hikaye örgüsünün kurulu olduğunu hissediyorsunuz. Belki de uzun zamandır Marvel’da okuduğum en derli toplu dergilerden birisi bu öykü!

Kötü Steve, seni seviyoruz!

8.5

HARİKA

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar