İnceleme: Supergirl S02E09 – Supergirl Lives

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir aradan sonra Supergirl incelemeleri ile tekrar karşınızdayız. Başlamadan hatırlatmakta fayda var. Dizimizin ara vermeden önceki son bölümü, yayında olan diğer DC Comics dizileri ile yapılan crossover bölümlerinin ilk parçasıydı. Bunu biliyor ve bahsi geçen crossover bölümlerini de izlemişseniz incelememize devam edelim. Buralar çok fena spoiler kaynayacak. Uyarmadı demeyin. Kahveler hazırsa…

[update title=” Bölümün Konusu ” icon=”info-circle”] Kara, yardım bulabilmek için CatCo’ya gelen bir annenin kayıp kızını aramak için kendi çapında bir araştırmaya başlıyor. Mon-El’i de yanına alarak araştırmaya devam eden Kara, kaçırılan birçok insanın olduğunu ve hepsinin de uzaya, köle ticaretinin ana geçim kaynağı olduğu bir yere gönderildiğini fark eder. Ancak bir sorun vardır. Gittikleri gezegenin Güneş’i, Dünya’dakinden daha yaşlıdır. Yani ne Kara’nın, ne de Mon-El’in güçleri onlara yardım edemeyecektir. [/update]

GÖRÜŞ

Bölüme direkt Alex ve gereksiz endişesi ile başlayacağım. Her dizide bazı ilişki dinamikleri vardır. Bu dinamikler dizinin konusuna etki eder bazen, ya da bölümlük konunun ilerleyişine etki eder bir şekilde. Geri kalanı tamamen karakter gelişimi ya da izleyiciler içindir. En azından benim gözlemim bu. Mesela Kara ve James ilişkisi, her iki karakterin gelişimi için var ama bunları hep bölümün konusunun ekmeğine yağ sürerken görürüz. Alex ve Maggie ise henüz bu konuda bir başarı sağlamış değil. O yüzden bu bölüm yapılan, “Kötü bir şeyler oldu, mutlu oldum diye hep!” çıkışı beni oldukça rahatsız etti.

Bölümün ana konusu Dünya’dan kaçırılan insanlar, insanlarımız… Roulette bu konuda müthiş bir ayrıntı olmuş. Çok az bir katkısı olması rağmen orada olması olayları birbirine bağladığı için oldukça iyi duruyor. Bu arada bölüm içinde insanların neden köle olarak kaçırıldığını açıklamadılar. Genel olarak uzayın diğer bölgelerinde yaşabilmeye elverişli canlılar olmadığımız için insan ırkı üzerinden köle ticaretinde nasıl yararlandıklarını bilmek isterdim. Oysa bu gereksiz bir ayrıntı gibi ortada bırakılmış. Sadece ben mi takıldım yoksa buna? Çünkü bakın, Marslı şefimiz için böyle bir tehlike var burada.

Hepimizin artık anladığı gibi ortada bir Mon-El olay örgüsü var. Birileri kendisini arıyor, birileri kendisine hürmet gösteriyor. Gerçi bu hürmet olayı kendi halkının köle ticaretinde oldukça girişimci olmasından dolayı olabilir ancak görüldüğü gibi kendisi üzerinden bir şeyler dönecek sezonun geri kalan yarısında. Ve biz azar azar kendisiyle ilgili yeni bilgilere kavuşacağız. Eh, oldukça belli olduğu şekilde bu bilgiler de Mon-El’in Kara ile olan ilişkisini etkileyecektir diye düşünüyorum.

Son olarak Guardian ve Winn olayları üzerinden Winn’e değinmek istiyorum. Winn de bu sezon karakteri oldukça gelişime açık ilerliyor. Hatta bariz bir şekilde bu böyle. Bir şirket çalışanıydı, birden masa başı bir ajan oldu, daha sonra Guardian’ın side kick açığını kapattı ve bu bölüm de kendisini sahada gördük. Dikkatimi çeken bir ayrıntı olarak, kurtarılanlarla beraber portalda Dünya’ya dönerken ilk Winn geçiyor öbür tarafa, ancak sahne ilerlediğinde kendisini Kara’nın yanında gelen gemiye karşı şaşırırken görüyoruz. Gözden kaçan bir hata olabilir diye düşündüm önce. Daha sonra acaba Dünya’da bulunan portalın kontrol paneline mi bakıp geri döndü diye düşündüm. Çünkü portalın açık kalmasını sağlayacak kişi kendisi. Siz ne diyorsunuz?

Bu Dünya’ya gelmek isteyen uzaylı arkadaşın esprileri ne kadar da gereksizdi ya…

6.5

İYİ

Bir sonraki bölüm incelemesinde görüşmek üzere arkadaşlar. Siz kahvelerinizin son yudumlarını alırken ben de buraya her zaman yaptığım gibi dizide yer alan göndermeleri, değişik bilgileri kısaca bırakayım.

  • Dizinin ismi, Supergirl Lives, iptal edilen Superman Lives isimli filmden esinlenme. Nereden biliyoruz? Bu filmin senaristi Kevin Smith, bu bölümün yönetmeni olduğundan. Bir de vikipedi sayfasına böyle yazmışlar, ben de onların yalancısıyım.
  • Yönetmen Kevin Smith’in, Harley Quinn Smith isimli bir kızı varmış. Kendisi de bölümüzde kaybolan kız, Izzy Williams rolünde oynuyor.
Yorumlar