The Batman’e Çok Yakışacak 5 Yönetmen

Ben Affleck’in artık The Batman’in yönetmeni olmadığı cümle aleme yayıldı. Sebebini merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz. Warner Bros. ile ortak karar alan Ben Affleck, stüdyoyla birlikte yönetmen arayışlarına koyuldu. Filmin çekimlerinin yazın gerçekleşmesi planlanıyor. Senaryo ise Ben Affleck ve Geoff Johns iş birliğiyle son gelen bilgilere göre tamamlanmışa yakın. Gelecek olan yönetmeni Deadpool’daki Tim Miller ve Ryan Reynolds ilişkisi gibi görebilirsiniz. Tamamen aynı kafada 2 kişi olacak. Biri dümende, biri kostümde. Aynı kafada 2 kişi meselesi Deadpool 2’de işi yaramadı ya, neyse.

1- Darren Aronofsky

Neden?: Darren Aronofsky’nin 2000’li yıllarda Batman: Year One filmi için harıl harıl çalıştığını ama filmin gerçekleşmediğini biliyor muydunuz? Bu hikayenin detayları için sizi şuraya alabiliriz. Eğer Black Swan, Pi ve Requiem For A Dream’i izlediyseniz bunların arkasında Aronofsky’nin olduğunu bilmelisiniz. Warner Bros. bahsettiğim Batman filmi için kendisiyle anlaşmıştı, belki de anlaşmayı tamamlamanın zamanı gelmiştir.

2- David Fincher

Neden?: Çünkü Fight Club. Çünkü Gone Girl. Çünkü Benjamin Button. Çünkü Se7en. David Fincher karanlık ve ciddi filmlerin baya ustası. 2014 yılında verdiği bir röportajda orijinin anlatılmadığı bir çizgi roman filminin ilgisini çekebileceğini söylemişti. Christopher Nolan’ın zirvede bıraktığı bayrağı, David Fincher hakkıyla devralabilir. Yalnız çalışması çok zor bir yönetmenmiş ve mükemmelliyetçiymiş. Şöyle bir sözü var;

”Herkesin işini onlardan daha iyi bilmemin sebebi, sette başkalarının tembelliği yüzünden kurban olmak istemememdendir.”


3- George Miller

Neden?: Blockbuster filmlerine alışkın. Son olarak Mad Max: Fury Road’u yönetti. Ayrıca aynı Darren Aronofsky gibi az daha bir DC filmine imza atıyormuş. Batman değil, Justice League filmi. Hatta senaryo, oyuncular, kostümler, set falan her şey hazırmış. Bir tek çekimler kalmış geriye. Ama çekimlerin başlangıcına denk gelen yazar grevi ve Avustralya hükümetinin mevzuat meseleleri yüzünden kameralar kayda hiç geçememiş.

George Miller yüksek bütçeli filmlere ve blockbuster yönetmeye alışkın. Christopher Nolan gibi ağzımızı açık bırakmayabilir ama olur da Warner Bros. ve Ben Affleck kararı Miller’da kılarsa sinemadan tatmin olmuş olarak ayrılırız.

4- Matt Reeves

Neden?: Matt Reeves bu listede The Batman yönetmeni olma ihtimali en yüksek kişi. Çünkü Warner Bros. ve Ben Affleck yönetmen arayışına gitmeye karar verince listelerinde Matt Reeves kesin olarak yer alıyormuş. Aynı George Miller gibi o da son 5 yılını blockbuster filmleriyle haşır neşir geçirdi. Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti’nin ve bu sene vizyona girecek Maymunlar Cehennemi 3: Savaş’ın yönetmeni.


5- Matthew Vaughn

Neden?: Matthew Vaughn bizlere hiç yabancı değil. Kickass ve X-Men: First Class ile bizleri kendine hayran bırakmıştı. Bir süre X-Men evrenini Bryan Singer’dan devralsın diye çok umut etmiştik ama gerçekleşmedi. Bunların dışında 2014 yılındaki Kingsman: The Secret Service’in altında da Vaughn’ın imzası var. Devam filmi de bu yıl çıkıyor. Ama ne yazık ki şöyle bir sıkıntı var; adam Batman’den baya baya nefret ediyor. Nolan’ın Batman’inden. Ona göre insanlar karanlık bir süper kahraman filmi izlemek değil, hayatın depresifliğinden kaçmak için Guardians of the Galaxy gibi eğlenceli filmler istiyor. Yine de bu The Dark Knight’ın gelmiş geçmiş en çok hasılat elde eden çizgi roman filmi ve çoğunluğun favorisi olduğunu değiştirmiyor.

Biz her ne kadar istesek de, ”eğlenceli bir Batman filmi” facia olacağından dolayı ”Aman Allah korusun” diyoruz.

Yorumlar