Bir veda da Patrick Stewart’dan

Şarap gibi adam Sir Patrick Stewart. Oyunculuğu tiyatro kökenli, çoğunlukla Shakespeare karakterlerinden gelme olsa da ben her zaman karizması ve adının altında kalan projelerde yer aldığını düşünmüşümdür. Charles Xavier buna dahil değil tabii ki. Patrick Stewart aynı yoldaşı Hugh Jackman gibi 2000 yılında başladığı bu macerada ustaca canlandırdı karakterini. Bizim için kendisini nerede görsek, sonsuza kadar bilge Professor X olarak kalacak!

Benim merak ettiğim konulardan biriydi Patrick Stewart’ın X-Men evrenindeki geleceği. Tamam mı diyecek devam mı? Aslında çok da uzak olmayan bir tarihte kendisinin Mayıs ayında çekimlerine başlanacak X-Men: Supernova -geçici isim- filminde yer alacağı iddiları vardı. Hem de aynı Days of Future Past’te olduğu gibi James McAvoy ile birlikte.

Geçtiğimiz Cuma günü Berlin’de filmin galası yapıldı ve Berlin Film Festivali’nde gösterildi. Etkinliğe Patrick Stewart ve Hugh Jackman da katıldı. Rolü bırakma kararını da film bitince vermiş. Sizi yerden yere vuracak açıklaması şöyle;

Bir hafta önce, Berlin’de filmi izliyorduk. İlk kez izlediğim seferden bile çok duygulandım, belki de Hugh ve ekibin geri kalanı ile izlediğimden dolayıdır. Filmin son dakikalarında Hugh uzandı ve elimi tuttu, gözyaşları içindeydi. Sonra ben de gözlerimin dolduğunu farkettim. Film sona erdi. Sahneye çıkmamız gerekiyordu ama yazılar bitene kadar vaktimiz vardı. Otururken farkettim ki Charles Xavier’a veda etmek için hiçbir zaman daha iyi, daha mükemmel, daha hassas, daha duygusal ve daha güzel bir film olmayacak. Aynı günün akşamında Hugh’un yanına gidip benim de bıraktığımı söyledim.

Dediğim gibi, Patrick Stewart sonsuza kadar Professor Charles Xavier olarak kalacak. Bu filmle iki efsaneyi uğurlamış olduk…

Yorumlar