İnceleme: Captain America Steve Rogers #10

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 25.01.2017
İçerdiği Sayı: Captain America Steve Rogers #10
Hikaye: –
Yazar: Nick Spencer
Çizer: Jesus Saiz, Ro Stein ve Kevin Libranda
Yayıncı: Marvel [/update]
Steve Rogers’ın Red Skull’ı devirme yolundaki uğraşları devam ediyor. SHIELD içindeki Maria etkenini kırmak üzere yaptığı planların sonuç vermesi, Maria’nın son anda sunduğu Kalkan projesi ile sekteye uğramış gibi gözüküyordu. Flashback sahnelerinde ise, çok iyi bildiğimiz bir doktorla karşılamış, Steve’in onunla ilgili görevini öğrenmiştik.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayı, Steve’in Helmut’a yazmış olduğu flashback sahnelerine dahil olan bir mektupla başlıyor. Anlaşılan Steve, hedefi doktor Abraham’a yaklaşmakta biraz zorlanıyor. Ancak doktorun çalıştığı yere gelmesiyle aradığı şansı yakalamış bulunuyor. Doktorla beraber orada bulunan General, Steve’i ve birçok kere yaptığı gönüllü askerlik başvurularını hatırlayıp doktora bundan bahsedince, Steve de o zamanki Hydra motivasyonunu sadece bizim anlayabileceğimiz şekilde anlatıyor. Bu sırada bir hırsız garsonlardan birinin çantasını çalınca Steve adamın peşinden fırlıyor. Çantayla beraber geri döndüğünde ise doktorun deneyi için aradığı kişi olarak seçilmiş bulunuyor. Öte yandan günümüzde mahkemeden karar olarak Maria’nın suçlu bulunduğu çıkıyor. Ancak bunu kabul etmeyen Maria, Kalkan projesinin bilgilerini de yanına alıp Carol’ın yanına kaçıyor. Bu kaçışın ve Maria’nın boşalan pozisyonunun yerine geçmesi gereken isim konusunda Steve’in tercihi Sharon olsa da, Sharon kendisine yapılan teklifi reddediyor ve Steve Rogers’ı öneriyor.[/error]

Görüş

Bu serinin en güzel yanının Steve Rogers’ın flashbackleri olduğu su götürmez bir gerçek. Her sayıda bildiğimiz hikayesiyle nasıl bir paralellik göstereceğini merak ederken, yine her sayıda bu paralelliğin aynı zamanda çok güzel bir zıtlığa da çevrildiğini görmek harika. Ve ben bu işi tüm seriye tamamen yayacaklarını düşündüğüm için bu oldukça güzel geliyor. Genç Steve’in sokak arasında dövüşmesi ile yaptığı vatansever konuşmanın aslında Hydra odaklı olduğunu bilmenin, önce tanıdık sonra da şoke eden hissini umarım hepiniz hissediyorsunuzdur.

Günümüz Steve’i ise bu heyecan konusunda daha az verimli hale gelmeye başladı gibi. Hikayenin bu kısımlarının yavaş ilerlemesi bunun asıl sebebi olabilir. Ancak bir ihtimal de, serinin bize hikayenin parçalarını her sayıda çok dağınık bir şekilde vermesinden kaynaklanmasıdır. Ama bunu şimdilik diğer sayılarla beraber tartışmaya bırakarak hikayemizin içinden konuşalım. Steve’in, Maria’yı devirmek için kurduğu planın bir kısmı başarılı oldu. Yerine geçirmeye çalıştığı Sharon’ın bunu reddederek topu Steve’e atması ise onu cidden şaşırtmışa benziyor. Burada Steve’in planının ikinci kısmı başarısız mı oldu, söylemek zor. Ancak hepimiz Steve’in bu pozisyona gelmesinin planlarında ona yardım edebileceğini düşünüyoruzdur. Burada asıl merak konusu olan şey ise, Steve’in planlarında Sharon’ın asıl yeri… Bu karmaşık ve ipucu verilmemiş bir mesele henüz.

Tüm bunların dışında Steve Rogers’ın duygusal yanına da değinilmesi sayının bir diğer güzelliği. Jack’in durumu ve yapmak zorunda olduğu şey hakkındaki hisleri, Steve’in içinde bir bocalama olduğunu sadece bu durumla gösterir mi bilemeyiz. Ancak başarmaya çalıştığı şey üzerindeki kararlılığı, geçmişi değiştirilmeden önce tanıdığımız Steve ile aynı düzeyde. Cathy’nin son anda gelip, Jack’in fişini çekeceklerini söylemesi de o an için Steve’in ihtiyaç duyduğu tek şeydi sanırım. Yine de suçluluk hissi tamamen orada duruyor ve bunun başarmak istediği şeye karşı nerede duracağını oldukça merak etmekteyim.

Son olarak Maria’nın elinde planlarla beraber Carol’a gidişine değinmek istiyorum. Bunun amacını tam olarak kavrayabilmiş değilim aslında. Cidden bu planı uygulamak istiyor sanırım ve Steve’in gönderdiği chitauri ordusu da, ki işin arkasında Red Skull da varmış, Carol’ı ikna etmek adına bu konuda işine yarayacak. Maria’yı suçlu bulan otoritelerin ise buna nasıl cevap vereceğini de önümüzdeki sayıda öğreneceğiz sanırım.

8.0

GÜZEL

Sizin sayıya verdiğiniz puan kaç?

Yorumlar