Hazırlık Rehberi: Legion

Bugüne kadar izlediğiniz bütün çizgi roman dizilerini bir düşünün. Arrow’u, Daredevil’ı, The Flash’ı, Agents of SHIELD’ı falan filan hepsini A kesesine koyun. Elinizdeki B kesesine ise bu saydıklarım ve diğer bütün dizilerden bambaşka olan Legion’ı koyacaksınız.

Çünkü ne dizilerde, ne de X-Men filmlerinde falan telepatik güçleri muazzam olan bir mutantın beyninin nasıl işlediğini hiç görmedik. Legion’da, bunu yaşayacaksınız.

Eğer daha önce ”Hazırlık Rehberi” adı altında bir diziyi veya filmi başlamadan/vizyona girmeden bir süre önce size tanıttığımız yazıları okumadıysanız kısaca şöyle açıklayayım: Legion’a başlamadan önce bilmeniz gereken ve izlemeniz gereken her şeyi göreceksiniz.

Dizi X-Men film evreninde mi geçiyor?

Hayır. Dizinin kendine ait bir evreni var, filmlerde yaşanan olaylardan etkilenmiyor ki X-Men filmlerinin zaman çizgisini ve olay örgüsünü düşünürsek bu son derece doğru bir karar.

Peki filmlerden bir farklılığı var mı?

En büyük farklılık insanların mutantların varlığından haberdar olmamaları. Sadece bazı hükümetler biliyor, X-Men filmlerindeki gibi bir farkındalık yok. Dizi paralel evrende geçiyor ama yapımcıların söylediğine göre filmlere de göndermeler yapacaklar, dizi kendini tamamen soyutlamayacak. Hatta X-Men evreninin başı Simon Kinberg, Legion’u ”Süper kahraman hikayelerinin Breaking Bad’i” olarak adlandırıyor.

Marvel Studios’un dizideki rolü ne?

Bu en çok konuşulan şeylerden biri çünkü işin içinde Marvel da var. Bu ortaklık duyurulunca telif hakları geri mi dönüyor diye hareketlenmiştik ama şu anlık gözüken şey ortaklıktan ötesi değil. Marvel’ın bütün dizilerinde olduğu gibi Jeph Loeb ve Jim Chory de yapımcılar arasında. Ayrıca X-Men evrenini sinemada kuran ama X-Men: Apocalypse ile iyice sıvayan Bryan Singer da yapımcı olarak yer alıyor.

Dizinin Sinopsisi:

Legion, bir insandan daha fazlası olan sorunlu genç adam David Haller’ın hikayesinin anlatıldığı bir dizidir. Çocukken şizofreni teşhisi koyulduğu için yıllardır psikiyatrik hastanelere girip çıkıyor. 30’lu yaşlarının başında olan ve tekrar hastanede gözetime alınan David, hastanenin her gün istisnasız yaşanan ve hayat kavramını sıradanlaştıran kahvaltı, terapi, öğle yemeği, tedavi, akşam yemeği ve uyku düzeni içinde kendisini kaybediyor. David, hastanedeki zamanının kalanını hayatı boyunca uyuşturucu ve alkol bağımlısı olmuş ama bundan kurtulamayacak durumda ve şansı David ile tanışmasıyla dönecek olan Lenny ile arkadaş oluyor. David’in hastanedeki rutini Syd adlı güzeller güzeli başka bir hastanın gelmesiyle önemsiz bir hâl alıyor. İkilinin arkadaşlık kurup iyi anlaşmasının ardından David yıllar boyu duyduğu sesler ve gördüğü görüntülerin gerçek olabilme ihtimaliyle karşı karşıya geliyor.

Hastaneden kaçıp kız kardeşi Amy’nin yanına sığınıyor. Ama bu durum Amy’nin hayallerindeki banliyö ev ve mükemmel aile tablosunun bozulması kardeşi David’e olan endişelerini unutturuyor. Bu yüzden Syd, David’i çok zeki ve görülmemiş methodları olan terapist Melanie Bird’e yönlendiriyor. O ve özel uzmanlardan oluşan takımı David’in gözlerini olağanüstü bir dünyaya açmasını sağlıyor.


Bölüm Detayları:

Dizi 8 Şubat’ta FX kanalında başlıyor ve ilk sezon 8 bölüm sürecek. Daha ikinci sezon onayını almadı. Bölümler 1 saat.

Fragmanlar:

David Haller kimdir?

Çizgi romanlarda Moria MacTaggert tarafından yetiştirilen David, Charles Xavier’ın oğludur ve aynı babası gibi Omega seviyesinde bir mutanttır. Yani güçlerinin sınırı bilinmiyor. Kendisi kişilik bölünmesinden muzdarip ve her bir kişiliği farklı bir gücünü yönetir. Bir keresinde zihninde 200 farklı kişilik olduğunu belirtmiştir. David Haller güçlerini üvey babası gözlerinin önünde öldürülünce keşfetmiştir.

Legion, 8 Şubat günü ilk bölümüyle izleyiciyle buluşuyor. İster yeni tatlar, ister diğer dizilerden sıkılmış olun veya daha önce hiç çizgi roman dizisi/filmi izlememiş olun, size tavsiyemiz bu diziye mutlaka bir şans vermeniz.

Yorumlar