İnceleme: Justice League of America – Rebirth


[update title=”Künye” icon=”info-circle”]
Yayınlandığı Tarih: 08.02.2017
İçerdiği Sayı: Justice League of America: Rebirth #1
Hikaye: –
Yazar: Steve Orlando
Çizer: Joe Prado, Ivan Reis
Yayıncı: DC Comics [/update]
Justice League vs Suicide Squad serisinin son sayısında Batman’in Justice League bünyesine eklediği birkaç ismi hatırlarsınız. Evet, onlar sadece gördüklerimizle sınırlı değiller. Rebirth’de Batman’in, Justice League of America’yı kuruşuna ve amacına şöyle kısaca ilk sayıdan bir bakalım istedik ve işte buradayız.

[error title=” Spoiler Bölgesi ” icon=”exclamation-circle”]

“We all deserve that chance. A fresh start… Even me. Everyone can be a hero. This team, this place will give them that.”

Sayı, Batman ve Killler Frost’un, Rhodes Island’da büyük bir madene girmeleri ile başlar. Batman ilk olarak burada Killer Frost’a, oluşturmak istediği takımla ilgili bir konuşma yapar. Ve bu takıma katılacak tek kişi Caitlin değildir. Sırayla Black Canary ve Lobo’yu takıma katılmaları için ziyaret ederler. Sırada Ray Palmer vardır ancak onun yerine asistanı Ryan Choi’yi bulurlar. Ray Palmer kayıptır. Batman Ryan’ı tehlikeye atmak istemese de Lobo araya girer ve Ryan da takıma katılır. Daha sonra Ray Terrill ve Vixen da ikna edildikten sonra takım, Batman’in The Sanctuary dediği Rhodes Island’da bulunan madende toplanırlar. Son olarak Batman, takımın kurulma amacıyla ilgili bir konuşma yaptıktan sonra sayı sona erer.
[/error]

GÖRÜŞ

Neden inceliyoruz? Okumuşsanız eğer DC Comics, Justice League vs Suicide Squad isimli altı sayılık bir seri çıkarmıştı, hatta Aralık ayının en çok satanlarında ilk sayısı birinciliği yakalamıştı, buradan bakabilirsiniz isterseniz. Ve yine okumuşsanız eğer biz de bu seriyi buralarda bir yerlerde incelemiştik. Serinin sonunda Batman birkaç kişiyi Justice League bünyesine katmış ve Rebirth içinde yeni bir serinin geleceğini bize alttan alttan söylemişti. İşte o seri de Justice League of America oldu. O yüzden tüm seriye değil de, giriş kısmına şöylece bir bakıp sizlere neymiş, neciymiş anlatalım istedik.

Sayımız tamamen Batman’in Justice League of America’yı kurması ve bunu yapmasındaki amacını anlatmaya yönelik. Gelin önce kurulan bu takımın üyelerine kısaca göz atalım. Killer Frost, Justice League vs Suicide Squad’dan gördüğümüz ve takıma katılmasının sebebinin bu seride anlatıldığı bir karakter. Kısaca söylemek gerekirse kendisi Eclipso’nun yenilmesinde League üyelerine yardımlarıyla kendini kanıtlamış ve Batman’in dikkatini çekmiş bir karakter. Batman’in kendisine söylediği gibi herkes ikinci bir şansı hak eder ve Caitlin’in ikinci şansı da bu takım oluyor. Lobo ise yine aynı seride kendini gösteren ve takıma katılmaya hak kazanan diğer bir isim. Batman’in, Lobo’yu tam olarak neden takıma kattığını bilmiyoruz ancak bu serinin ilerleyen sayılarında belki buna dair birkaç sözcük duyabiliriz. Öte yandan benim bu konu hakkındaki tahminim, Batman’in Lobo’yu kontrol altında tutmak istemesi ve takımda bir “tank” görevi görecek olmasından dolayı olabilir. MOBA türündeki oyunlara aşina olanlar ne demek istediğimi anlamışlardır.

Batman’in takımla çok fazla çalışmayacağını çıkarımlamama sebep olan diğer bir üye ise Vixen. Kendisi takımı bir arada tutacak ve takımın büyük ihtimalle beyni olacak etmen olarak tanımlanıyor yarasamız tarafından. Bence Vixen’in takım açısından etkisini çok sağlam bir şekilde göreceğiz ilerleyen sayılarda. Diğer takım üyelerine gelirsek hepsinin yaşamlarının kahramanlık dönemi öncesinde sıradan bir insan oluşları, şu an takımda olmalarının asıl sebebi konumunda diyebilirim. Batman’in bu konuda yaptığı açıklama bu görüş için yeterli bir kanıt olacaktır bence.

“The world need heroes they can know, not gods, to inspire them… 
show them they can be heroes.”

Batman’in, “What’s coming is bigger than me.” derken kimi ya da neyi kastettiğini henüz bilmiyoruz haliyle. Ancak Eclipso gibi güçlü ve kitleleri etkileyebilecek düşmanlar olabileceğini tahmin etmek çok da yanlış olmaz. Bunlara karşı asıl silahın insanlığın kendisi olduğunu, kahramanların da böyle olması gerektiğini söylemesi itiraf etmeliyim ki biraz Marvel tarzı. Marvel ve DC Comics kahramanları arasında, bir kısım insancıl, diğer kısım ise daha tanrısal karakterlere sahip karşılaştırması yeni bir şey değil, hepimiz biliyoruz. Yine de bu düşüncenin nasıl şekilleneceği ve ne denilmek istendiği aslen, çıkacak sayılarda ve gelecek düşmanlarla belli olacaktır. Ha bu düşmanlar konusunda spoiler almak adına çıkacak sayıların kapaklarına bi’ göz atmak isterseniz, o da sizin bileceğiniz iş.

“Heroism is a community. And it starts with the Justice League of America.”


7.5

HARİKA

Yorumlar