İnceleme: Legion S01E01 – Chapter 1

Çok büyük merakla beklediğimiz X-Men spin-off dizisi Legion nihayet geçtiğimiz hafta başladı. Dizi ilk duyurulduğunda bizim en çok ilgimizi çeken tarafı Marvel ortaklığında sunulacak olmasıydı. İlk bölümden de anladığımız kadarıyla Marvel Studios’ın dahil olduğu Marvel işleri çok daha tatlı oluyormuş, her şeyi FOX’un eline bırakmamak gerek. Hazırlık Rehberini okumayan olduysa, diziden çok kısa bahsedip incelemeye geçeceğim.

Bryan Singer, dizinin X-Men evreninde geçtiğini onaylamış. Fakat, izlediğimizde direk bağlantılı olduğunu anlayacağımız kadar da bağlantılı olmayacakmış evrenle. Ayrıca ikinci bir X-Men dizisi için çalışmaların sürdüğünü de belirtmiş. Olası dizinin, gelecek X-Men filmleriyle bağlantılı olabileceğini ve eğlenceli olduğu kadar fazla benzeri olmayan bir hikayesi olacağını söylemiş. 

Pilot bölüm David Haller’ın hikâyesini anlatıyor. Genç bir çocuk iken zihinsel hastalıklarla uğraşan daha sonra şizofreni tanısı konulan David çeşitli psikiyatri hastanelerinde yıllarca yatmıştır. Bir gün bir hastayla karşılaştıktan sonra gördüklerinin ve duyduklarının gerçek olabilme ihtimalini fark eder. 

Noah Hawley (Fargo, Bones) ve Lauren Shuler Donner (X-Men: Days of Future Past, The Wolverine), Bryan Singer (X-Men: Days of Future Past, Superman Returns), Simon Kinberg (X-Men: Days of Future Past, The Martain), Jeph Loeb (Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D., Marvel’s Daredevil), Jim Chory (Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D., Marvel’s Daredevil) ve John Cameron (Fargo, The Big Lebowski) ile birlikte yönetmenlik yapacak.

Legion kimdir?

Çizgi romanlarda Moria MacTaggert tarafından yetiştirilen David, Charles Xavier’ın oğludur ve aynı babası gibi Omega seviyesinde bir mutanttır. Yani güçlerinin sınırı bilinmiyor. Kendisi kişilik bölünmesinden muzdarip ve her bir kişiliği farklı bir gücünü yönetir. Bir keresinde zihninde 200 farklı kişilik olduğunu belirtmiştir. David Haller güçlerini üvey babası gözlerinin önünde öldürülünce keşfetmiştir.

Dizi X-Men film evreninde mi geçiyor?

Hayır. Dizinin kendine ait bir evreni var, filmlerde yaşanan olaylardan etkilenmiyor ki X-Men filmlerinin zaman çizgisini ve olay örgüsünü düşünürsek bu son derece doğru bir karar.

Dizi David’ın bebeklik zamanlarından başlıyor ve hızlı bir şekilde büyüyüp yetişkin haline gelene kadar geçirdiği değişimi izliyoruz. Bu değişim sırasında David’in yaşadığı krizlere, kafasındaki sesleri ilk duyduğu anlar falan üzerinde durulmadan geçilmiş. Belki de flashback olarak sezonun devamında bizlere aktarılabilir.

Daha önce X-Men filmlerinde görmediğimiz ”mutantın kafasının içinde olma” durumu Legion’da var ve acayip başarılı. Resmen olayları David ile deneyimleyebiliyoruz. Sydney’de ilk bölümden anladığımız kadarıyla başkasıyla fiziksel temasta bulunduğunda beden değişimi olayı var. Aynı Rogue’un dokunduğu kişinin güçlerini kısa süreliğine ele geçirmesi gibi.

Oyuncu kadrosu cidden harika. Başta Dan Stevens (David) ve Aubrey Plaza (Sydney) olmak üzere hiçbir oyuncu ekrana gelince CW dizilerinde olduğu gibi kendinizi yumruklamak istemiyorsunuz. Marvel’ın Netflix dizilerinde önemli bir unsur vardı: renkler. Daredevil kırmızı, Luke Cage sarı, Jessica Jones mor vs. vs. Legion adeta 60’lardan fırlamış retro havasıyla dolu bir görsel şölen. David’in kriz anlarındaki efektler, ortam aktarımı, ders verir niteliğinde. Ara ara Bollywood esintisi bile geçti gözlerimizin önünden.

Şöyle bir sıkıntı oldu; dizi bölümün ortalarında, David ve Sydney’in kendilerini takip eden kişilerden kaçtığı sahnede izleyiciyi baya kaybetti. Ne olduğunu sorsalar ben anlatamam açıkçası. Ama bölüm sonunda tamamen olmasa da taşlar yerine oturur gibi oldu, çok ümitsiz vaka değiliz şimdilik.

Professor X ve Magneto’dan bile daha güçlü, Omega seviyesinde olan bir mutantın dizisini izlediğimizi öne sürmek istiyorum. Öyle ki güçlerini kontrol edebilen bir David gerçekliğin dokusunu bile değiştirebilir. Zihninde binlerce farklı kişilik var, bu yüzden Sydney ve sarı gözlü yaratığın David’in kişiliklerinden biri olabileceğini düşünüyorum.

Legion saçma sapan derecede harika pilot bölümüyle yayın hayatına başladı, bu diziyi izlemeyen çok şey kaçırır.

İzleyicide yaratılan kafa karışıklığı bilinçli olabilir, çünkü David’in de en az bizim kadar kafası karışık. Yine de keyfinize bakın baylar ve bayanlar, efsane bir yolculuk olacak!

GÖRÜŞ #2 – Rüzgar Burak Kalaycı:

Açık konuşmak gerekirse başlangıçta bu delilik beni sıkacak diye düşünmüştüm. Mr. Robot’u da biraz bu yüzden bırakmıştım ama Legion’da bu olay daha farklı ve güzel. David karakteri cuk diye oturmuş, efektler bir hayli şaşırttı beni. Başlangıçta neyin gerçek, neyin hayal ürünü kestiremiyorsunuz ama dikkatli izleyince parçalar birleşiyor, çok kez kafa yaktı!

Yorumlar