İnceleme: Legion S01E02 – Chapter 2

Dizinin başlayış tarzı cidden çok garip ve ilgi çekici. Açtığınızda direkt sesler duymaya başlıyorsunuz ve bu da sizi tedirgin ediyor olabilir, ilk açtığımda arkama dönüp bakmıştım, dizinin bu konuda etkileri var tabii ki.

Bu bölüm genel itibariyle klasikleşmiş kahraman modellemesiyle bizi karşı karşıya bıraktırıyor. “Güçlerini kontrol etme, öğrenme” hatırlayacağınız üzere bu görev için Charles Xavier bir okul kurmuştu. Bu görev için Xavier’in okulu değil dizide mevcut olan Summerland bize yol göstermiş oluyor. İlk bölüm sonunda sarı saçlı, yaşlı kadının kim olduğunu kestirememiştik ama bu bölüm izleyicilerin kafasındaki soru işareti giderdi gibi duruyor, Xavier kadar olmasada onun da rolü bu dizi için aynı. Melanie Bird telepat bir mutant ve bu konuda ekip arkadaşlarıyla David’in zihnine girip onun yıllarca hastalık sandığı ve insanlar tarafından hastasın sen! muhabbetini “bu senin gücün, onu öğren” muhabbetine çekiyor. Türlü türlü deneylerden geçip David’in zihnine girmeye çalışıyorlar, öğrenmek istedikleri Telepati ve Telekinetik gücünün ne zaman ortaya çıktığı. Yani insanlar arasından ne zaman ayrıştırıldı. Tabii bazı sahneler de Division 1 ekibinin de David ve ekibini aradığını görebiliyoruz, bu bazı sahnelerden sonra gösteriliyor. David’in çok güçlü bir mutant olduğunu burada ve surada bahsetmiştik, linklere tıklayarak tekrar okuyabilirsiniz. Ben de kısa bir özet geçeyim, Professor X ve Magneto’dan bile daha güçlü, Omega seviyesinde olan bir mutantın dizisini izlediğimizi öne sürmek istiyorum. Öyle ki güçlerini kontrol edebilen bir David gerçekliğin dokusunu bile değiştirebilir. Bu bilgileri verdikten sonra 1. bölümde Sydney’in gerçek mi değil mi sorusuna bir açıklık getirmiş görünüyorlar. Bana kalırsa işin içinden bir şeyler çıkacak ama gördüğümüz kadarıyla Sydney de bir mutant, güçlerini tam olarak bilmiyorum. Kendisine dokunulmasını sevmiyor bu karakter. David’in anılarına girdiğimizde ki altını çizmek istiyorum o daha mutant olduğunu hatta güçlerinden bihaber olan bir karakter daha! Bazı anılara girerken çok zorluk yaşadılar, Anı ustası olan kişide “o çok güçlü” gibi bir yorum yapıyor, ileride neler olacak bu konu hakkında bilmiyoruz. Bu arada Bird’ün ekibi David’i kaçırmak isterken hatırlarsınız David bi ara Sydney’in bedenine giriyordu o sırada Sydney ise David’in bedenindeydi. Sydney’i yakalıyorlar ve onu kaçırdıklarını farkettiklerinde çok şaşkın bir durum ortaya çıkıyor, zaten bedenler-arası muhabbetinin de gerçek olduğunu görüyoruz. 

Aslında dizi bize önceki bölümde yarım bırakılan bir şeyi tamamlamış gibi gösterse de her tamamladıkları olaydan sonra yarım kalan bir şeyler daha çıkıyor bu diziyi daha enterasan, ilginç hale getiriyor tabii ki izlememiz için bizi daha fazla çekiyor. Diziyi izleyip olay akışını takip etmek isteyenler muhakkak ki her hafta yayınlanan diğer bölümü de izlemeli, bu sayeyle kitleyi çekmek oldukça basit, bu konuda yapımcılar gayet güzel iş çıkarıyor, ben de dahil herkes olay akışını merak ediyor. Diğer bölümde muhtemelen ablası ile Division 1 arasındaki geçecek olan olayı izleyeceğiz, David de büyük bir ihtimalle bu olaylara dahil olacak, güçlerinin de daha fazla kullanılacağını göreceğiz. 

GÖRÜŞ

Dizi bölüm bölüm ilerlediği için her bölüm için ayrı parantez açmak şart, diğer dizilerde muhtemelen diğer hafta ne olacağını kolaylıkla kavrayabilirdik fakat bu dizide haftaya ablası ile olan olayları mı izleyeceğiz yoksa daha farklı muhabbetler mi ortaya çıkacak diye ikilemde kalıyoruz, Person of Interest gibi beni şaşırtan bir dizi bu, bu arada sözü geçmişken saygılarımı bir kez daha sunayım. Dizinin Chapter 3’ünde neler olacak göreceğiz, daha fazla aydınlanacağımızdan aynı zamanda aydınlandığımız konunun da bir diğer karanlık tarafını göreceğimizden şüpheniz olmasın, izlemeye devam edin ve birlikte neler olacak görelim.

Yorumlar