İnceleme: Supergirl S02E10 – We Can Be Heroes

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir sezon arasından sonra Supergirl incelemeleri ile tekrar karşınızdayız. Artık bölümle ilgili temel bilgileri, izlemeden buraya bakmadığınızı düşünerek en aza indirip, görüş kısmına daha çok ağırlık vereceğiz. Yine de buralar her zaman olduğu gibi çok fena spoiler kaynayacak. Uyarmadı demeyin. Kahveler hazırsa..

[update title=” Bölümün Konusu ” icon=”info-circle”] Livewire hapis tutulduğu hücreden, gücünü kullanmak isteyen bir bilim adamı tarafından kaçırılır. Kahramanlarımız önce bunu, Livewire’ın kendi planı olduğunu düşünseler de, hapishanenin kamera görüntülerinden gerçeği anlayıp, onu kaçıran bilim adamı ve Livewire’ı kullanarak yarattığı, ona benzeyen iki yardımcısını durdururlar. Bu arada Kara, James’in kahraman kimliği Guardian’ı da öğrenir. Bölümün sonunda Mon-El, Kara’ya karşı hislerini ve hastayken onu öptüğünü hatırladığını itiraf eder.

 [/update]

GÖRÜŞ

Dizi ufak sezon arasını vermeden önce izlediğimiz bölümler hakkındaki incelemelerde ne kadar da güzel bir ilerleyiş yakaladığını söylediğimi hatırlarsınız belki. Eh, hatırlamıyorsanız da sorun yok. Çünkü tüm sözlerimi geri alıyorum. Çünkü ilk defa Supergirl’den, neresinden tutarsam tutayım elimde kalacak bir bölüm izledim.

Hepsi sırayla. Mon-El ile başlayalım. Kendisi, dizimizin de söylediği şekilde bir süper kahraman anaokulunda öğrenim görmekte. Bunun ne kadar zamandır, hangi koşullarda, nasıl yapıldığı bize sadece dandik bir simülasyon testiyle gösteriliyor. Orada da zaten üzerinde durulmak istenen tek konu ne olursa olsun önce insanların güvenliği ve tekrar etmekte fayda var, insanların güvenliği. Çünkü bunu yazımız ilerideki kısımlarında bunu sizlere tekrar hatırlatacağım. Kostüm tasarımcısı olarak devam eden iş tanımlarına yenisini ekleyen Winn’in kostümünü bekleyen Mon-El, sıradan birkaç siyah kıyafet ve ışıltılı bir gözlükle ilk görevine çıkıyor. Ve bilin bakalım ne yapıyor, polisleri güvene alıyor, Supergirl’in dediği gibi. Ancak daha sonra Supergirl’e yardım etmek istediğinde ne oluyor. Supergirl olmaz diyor. Neden? Çünkü güvene alınmış polisleri, tamamen kendine odaklanan düşmanlarından korumak için.

Guardian geliyor ve kendini kalkanıyla korurken bir elektirik atağı sonucu arkasındaki polisle beraber geriye doğru uçuyor. Geçirdiği baygınlık hali de kimliğini ele vermesine yol açıyor. Ve bunun sonunda haftalardır beklediğimiz Kara ve James konuşması geliyor. Görüyoruz ki, hiç beklediğimize değmemiş. Hiç… Tamam, James’in iyiliğini düşündüğü için vazgeçmesini istemesi mantıklı. Ancak konu hakkındaki, sen insansın, güçsüzsün, yaralanabilirsin şeklindeki realistliği neden sadece James üstüne bırakılıyor? Yani, hayatını tehlikeye atan ilk insan mı James?

Buradan doğruca Livewire’ın yerinin bulunması ve serbest bırakılması kısmına gidiyoruz. Ha, daha öncesinde fark etmişsinizdir, Winn ve James’in, Livewire’ı yakalamak için kendi başlarına iş çevirebilmeleri ve Mon-El’in de onları takip edebilmesi adına Kara’nın, J’onn tarafından çağrılmasını yemedik biz, olmamış. Ama bu bölümün olmamışlar zincirini burada bitiriyor mu? Bölümün başından beri “O benim can düşmanım!” diye dolaşan, Livewire’ın kesinlikle hapiste tutulması gerektiğini şiddetle savunan ve hatta bu konuda strese giren Kara, canını bağışlaması sebebi ile kendisini salıveriyor doğaya. Arkadaşım, bölümün başında Mon-El’e, insanların güvenliği diye nutuk atan sendin. Bölüm boyunca ortalığa ısrarla insanların güvenliği mesajını fırlatan da senaristlerdi yine. Bunun adı iyilik ya da merhamet değil, en kibar haliyle saflıktır. Kahraman olmayı kafaya koymuş iki arkadaşını yanında tutup onları koruyabilecek duruma getirmemek yerine onları iterek kendi başlarına buyruk hareket etmelerini sağlamak en kibar haliyle… Bunun kibar bir ifadesi yok sanırım.

Şimdi de dizinin iyi yanlarına şöyle bi’ göz atalım. He bu arada, bölümün başında Supergirl’ün, kahraman kimliği ile olay mahalline gelebilecekken, bakın ben gazeteci olarak da iş yapıyorum diye izleyiciye gösterilmek üzere Kara kimliği ile gelmesini gördünüz mü? Senaristler bu işi tam olarak nasıl yapıyorlar? 

6.0

KÖTÜ

  • Livewire’ı kaçıran bilim adamını oynayan Steve Valentine, çizgi roman filmlerine yabancı değilmiş. Kendisi daha önce de Spider-Man 3 filminde rol almış.
  • David Bowie dinleyen var mıdır? Bölüm ismi tanıdık gelmiştir o zaman. Şarkının sözleriyle dizide olanlar arasında biraz bağlantı var gibi sanki, ha?
Yorumlar