İnceleme: Supergirl S02E11 – The Martian Chronicles

Merhaba arkadaşlar. Supergirl’ün geçen hafta izlediğimiz berbat bölümünden sonra bir yenisiyle daha karşınızdayız. Bildiğiniz gibi artık bölümle ilgili temel bilgileri, izlemeden buraya bakmadığınızı düşünerek en aza indirip, görüş kısmına daha çok ağırlık veriyoruz. Yine de buralar her zaman olduğu gibi çok fena spoiler kaynayacak. Uyarmadı demeyin. Kahveler hazırsa..

[update title=” Bölümün Konusu ” icon=”info-circle”] M’gann’ın eski kocası Karmek, karısını Mars’a götürmek üzere Dünya’ya gelir. J’onn ise M’gann’ın DEO’da daha iyi korunabileceğini düşündüğünden savunmalarını orada yapmaları gerektiğini savunur. M’gann’ı, onunla gelmezse arkadaşlarını öldürmekle tehdit eden Karmek, amacını gerçekleştirmek için DEO’ya sızar. Herkes Karmek’in kimin kılığına girdiğini çözmeye çalışırken bilmedikleri bir şey daha vardır. Karmek, tek başına gelmemiştir.

[/update]

GÖRÜŞ

Öncelikle söylemeliyim ki, Supergirl geçen hafta yayınladığı faciadan bir arpa boyu yol alamamışa benziyor. Dizinin bölüm konusu itibariyle bölümün güzel ve akıcı olacağını düşünüyorsunuz ancak bize bu hafta sunulan şey sadece ve sadece dizideki ikili ilişkilerin, ki neredeyse hepsi romantik ilişkiler, ne durumda olduğu, nereye gittiği üzerineydi. Ben de senaristlerin gönlünü kırmamak adına ufak ufak bu ikili ilişkileri biraz yorumlamak istedim.

Dizide bu bölümün ana ilişkisi olan J’onn ve M’gann ile başlayalım. Her şeyden önce bu ilişki, bir Yeşil Marslı ve Beyaz Marslı’nın birbirlerine karşı duruşlarını sergilediği ve bize aktardığı için dizi açısından oldukça önemli bir noktadaydı. Bunu başarıyla yapmayı da başardılar. M’gann’ın bu noktada Mars’a dönmesi oldukça yerinde bir hareketti. Dünya’da kalıp J’onn’la Marslı bir ilişki yaşamaları gibi dramatik bir konuma girmeleri hiç de iyi olmazdı.

Benzer bir karşıtlığı Mon-El ve Kara ilişkisinde de görüyoruz. Birbirine düşman iki gezegen vatandaşını Dünya’da bir araya getirerek aralarında bir ilişki kurmak ve bunu direkt romantik bir anlamda başlatmamak yine dizinin yaptığı iyi seçimlerden birisiydi. Yine de bu işin romantikleşeceği Dünya’nın yuvarlak olması kadar belliydi. Ancak bu işin sürekli Kara tarafına bakıyor oluşumuz beni biraz rahatsız etmiyor değil. Mon-El ile ilgili senaryoda önemli bir noktanın olduğu kesin. Bu noktada ikilinin bu romantik ilişkisi de elbet kendine yer bulacaktır, izleyip göreceğiz. Son olarak Maggie ve Alex ilişkisi var ancak buna değinmek istemiyorum. İçimden bir ses haftaya da bunu konuşabiliriz diyor.

Dizimizin bunlar haricindeki bölümün gövdesi olan konusuna gelelim şimdi. Hatırlayacağınız üzere Beyaz Marslılar’ın Dünya’ya ilk gelişleri değil bu. Daha önce de bir Beyaz Marslı ağırladık dizimizde. Amaçları da J’onn’u avlamaktı. Ancak Mars’ta şu sıralar J’onn’dan çok konuşulan kişi M’gann imiş. Ki bu iyi de oldu bence senaryo açısından. M’gann artık Mars’a döndüğüne göre, Mars’ın bir numaralı konusu M’gann’ın başlatmak için çaba göstereceği direniş hareketi olacaktır. Yani Dünya’yı da, J’onn’u da unutacaklardır bu sürede. Bu yüzden geri kalan bölümlerde artık Beyaz Marslı görmeyeceğimizi çıkarımlamak çok da yanlış olmaz.

Son olarak dizinin bütününe biraz bakmak istiyorum. Birkaç bölümdür sezonun ana konuları ile ilgili hiçbir ipucu yok elimizde. Başlarda bir uzaylı olan Başkan’ımız vardı. Yeni bir Luthor geldi sonra. Arada Mon-El ile ilgili bir şeyler gösteriyorlar bizlere. Karmakarışık bir biçimde ilerliyor anlayacağınız. Ben bu karmaşıklığı çözme konusunda ciddi problemler yaşayacağını düşünüyorum dizinin. Neyse ki haftaya Luthor görmeye devam edeceğiz. Bakalım ikinci sezon hikayemiz nereye gidecek.

6.5

İYİ

  • Bölümün ismi Rad Bradbury’nin aynı isimli romanından geliyormuş. Evet, orada da Marslılar var.
  • Lego Batman Movie reklamı adı altında DC’nin tüm dizilerinde yayınlanan bir promo yapıldı bu hafta. Karşınızda, Lego Batman meets CW Superheroes:
Yorumlar