Nice Milyonlara! Çizgi Kafe 1 Milyon Tıka Ulaştı!

Merhabalar pek güzel Çizgi Kafe takipçileri!

2016 yılının Mart ayında Çizgi Kafe’yi duyurmuştuk ve o günden beri büyümeye, yeni okurlar kazanmaya, ilerlemeye de devam ettik. Dün akşam itibariyle de bu ufak sitemiz, 1 milyon tıka ulaşmış oldu. Bu süreçte Çizgi Kafe’nin nasıl bir site olduğunu daha önce anlatmadığımızı fark ettik, bu olayı da bir mazeret olarak kullanarak kısaca siteden bahsedelim istedik.

Yola çıkmadan önce belirlediğimiz esaslarımız basitti, ilgi alanımız sadece çizgi roman ve çizgi roman medyası olacaktı, bunun dışındaki konulara elbette ilgili insanlar olsak da Çizgi Kafe sadece çizgi romanın kendine yer bulduğu bir alan olarak var olacaktı. Fakat çizgi roman ile ilgilenirken önümüze birçok kez farklı seçenekler çıktı, özellikle kuruluşumuzdan beri çizgi roman medyası kadar çizgi roman okurlarının da sıkı sıkıya takip ettiği çizgi roman dışı konular da gündemde kendine yer buldu, bulmaya da devam ediyor. Bu kısımda önemli bir karar vermeli ve Çizgi Kafe ekibi olarak ya bu konuların da içine girmeliydik ya da çıkış noktamızdan sapmamalıydık. Eğer ilk tercihi uygulasaydık daha fazla takipçi ve okur sayısına ulaşabilirdik ancak büyük bir ödün vererek içeriklerimizin bugün piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz her site gibi olmasına izin verirdik. İlgi alanının büyümesinden dolayı oluşacak alanda gelişememe sıkıntısı ise ayrı bir sorundu. Biz de kolay yoldan elde edilecek bir başarıyı kenara bırakmayı tercih ettik.


Çizgi Kafe ekibi site geliştikçe kendini de geliştirmekten vazgeçmedi. Her birimiz, okuyuculara hem daha farklı içerikler/bakış açıları sunmak hem de bunu yapabilmek için gerekli donanımı kazanmak için her gün kendimizi daha fazla geliştiriyoruz. Geldiğimiz noktayı yeterli bulmamakla beraber, gelecekte geldiğimiz hiçbir noktayı da kendimiz için yeterli görmeyeceğimizi açık bir şekilde dile getiriyoruz. Sürekli gelişim ve eğitim, teker teker her birimizin üzerine basa basa durduğu bir konu ve bunun hem bizlere hem de okuyuculara bir şeyler kattığının ve katacağının farkındayız.

Farklı yaşlardan ve mesleklerden toplanmış bir ekibin ilk başta tek ortak noktasının çizgi roman olması bir avantajdı. Çizgi roman konusunda birçok noktada eleştiriler getirebildik, aklımızda görece yenilik denilebilecek birçok projeyi tasarladık, sunabildiğimiz kadarını da şimdilik sunduk. Tıpkı yabancı çizgi roman siteleri gibi temel konseptleri kurduk ve bunu yerleşik hale getirdik, içerikleri yoğunlaştırma gayretinde bulunduk. Ayrıca hem Dünya hem de Türkiye çizgi romanlarına getirdiğimiz eleştiriler üzerinden, Çizgi Kafe ekibinin sadece haber, inceleme, makale  yayınlayan bir site olmasından çok en azından Türkiye açısından yeni bir şeylerin temeli olması konusunda hemfikiriz. Kısacası çizgi romanda hedefleri olan bir oluşumuz. Hedeflerimize ulaşabilmek bir başarı, ulaşmak için yapacağımız şeyler de birer kazanım olacaktır.
1 milyon tık, bizim için büyük bir şey. Birçok farklı sitenin bu rakama belki de günlük, aylık olarak ulaştığını görebilirsiniz ancak ilgi alanını daraltıp tek bir türe odaklanan ve kurulmasının üzerinden 1 yıl geçmemiş bir site için 1 milyon tık, siteyi ziyaret eden yüzlerce kişi, binlerce tekil ziyaretçi ve bundan daha fazla miktarda etkileşim demek. Her yayınımızda, okur olarak bizden bir şeyler bekleyen sizlerin farkındayız ve sizi pek de çok seviyoruz! Bundan sonraki dönemde, daha çok çabalayıp daha da güzel şeyler sunacağımızın teminatını da veriyoruz!
O zamana kadar sizler de sitede yazar olmak için info@cizgikafe.com adresine bir ses edebilirsiniz,
Zaman tünelinizin şenlenmesi için Facebook sayfamızı beğenebilirsiniz:
Her şeyden anlık olarak haberdar olmak için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz:
Görsellere dalmışken, çizgi romanlarla alakalı bir şeyler görmek için Instagram hesabımıza bakabilrsiniz:
Şimdilik takılıyoruz öyle ama, ne olur ne olmaz diye Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz:
Ya da Discord serverımıza gelip muhabbet edebilirsiniz:
Hepinize sonsuz teşekkürler kafe sakinleri! Okumak isterseniz, biz her gün bir şeyler karalarız. Unutmayın, bir fincan kriptonit isteyebileceğiniz tek komşunuz biziz! 
Yorumlar