Powerless S01E01: Batman (pardon kuzeni) Bunu Beğendi

Yepyeni ve diğerlerinden çok farklı bir çizgi roman dizisiyle karşı karşıyayız arkadaşlar. Powerless bizi 22 dakikanın içine sığdırabildikleriyle o kadar mutlu etti ki hemen bunlardan bahsetme ihtiyacı duyduk. Yalnız yazımız bir incelemeden ziyade göndermelerden oluşacak. Dizide o kadar güzel göndermeler var ki yirmi dakikaya anca bu kadar sığardı desek yeridir.

Bu arada ilk bölümü izlemeden önce “Hazırlık Rehberi’ne” bakarsanız dizi sizin için daha eğlenceli bir hal alabilir, o yüzden kesinlikle öneriyoruz.

Charm City: Dizinin kendi evreninde, Earth-P’de geçtiğini Hazırlık Rehberi’nde belirtmiştim. Charm City de diziyi kısıtlamaması için bu evrene kazandırılan yeni bir şehir. Şehrin yapısını CW dizilerindeki veya Smallville’deki şehirlerin yapısına benzettiyseniz bu gayet normal çünkü bu dizinin bazı kısımları da o dizilerin çekildiği Vancouver’da çekilmiş.

Lex Luthor-Donal Trump Benzetmesi: Dizinin daha ilk sahnesinde, tren yolcularından birinin şu gazeteyi okuduğunu görüyoruz.

Gördüğünüz gibi Lex Luthor Amerika Başkanı olarak seçilmiş. Bugünlerde bu Amerikan halkından beklenmeyecek bir şey değil tabii. Diziyi yaparken bunu da güzel değerlendirmişler, Donald Trump’ın sloganı “Make America Great Again’i” alıp “Make Metropolis Super Again” yapmışlar.

Ayrıca Lex’in geçmişte çizgi romanlarda da Amerikan Başkanlığı yaptığını biliyoruz. 2000’de başkan seçilen Lex, bununla kalmayıp (Civil War daha çıkmamışken) “Superman/Batman Public Enemies” serisinde Süper Kahraman Kayıt Yasası’nı çıkarmıştı ve kahramanlar birbirine düşmüştü. Lex 3 yıl başkanlık yapmasının ardından yine aynı seride süper kahramanlar tarafından darbeyle indirilmişti. Tarih tekerrürden ibarettir, Donald Trump dikkatli olmalı.

Crimson Fox ve Jack O’Lantern: Bu iki karakter çizgi roman sayfalarında gördüğümüz karakterler. Crimson Fox ilk kez Justice League Europe’un 6. Sayısında ortaya çıkıyor. Crimson Fox’sa aslında ikiz kardeşler tarafından kullanılan bir süper kahraman ismi. Constance ve Vivian D’Aramis ikiz kardeşler Crimson Fox olarak suçla savaşıyorlardı. İkili ayrıca çok geniş bir parfüm sanayisine sahiptiler ve kimyasal yetenekleriyle başkalarının (özellikle erkeklerin) feromonlarının kontrollerini sağlayarak duygusal güçleriyle oynayabiliyorlardı.

Jack O’Lantern’se aslında bir “Global Guardians” üyesiydi, hatta Superman’e yardım etmişliği bile vardı. Fakat “Global Guardians” dağılınca o kötü bir karaktere dönüştü, dizide de onu ilk bölümün kötü karakteri olarak görüyoruz.

Soder Cola: Fark ettiyseniz trende “Soder Cola” reklamı vardı. Çizgi romanlarda sık sık gördüğümüz bu markanın reklamını Booster Gold geçmişte yapmıştı. Adam futbolcu gibi kostümünün sol kolunda Soder Cola reklamıyla geziyordu. Arrow’da da birçok kez bu markanın reklamını görmüştük.

Superman’in Yaratıcıları: Eğer çizgi roman okuyorsanız Jerry Siegel ve Joe Shuster isimlerine aşinasınızdır çünkü her Superman çizgi romanının başında gözükürler. Anlaşılan bu evrende de ikisinin işlettiği bir kahve dükkanı var. Çünkü Soder Cola reklamının diğer tarafından çok gözükmese de “Siegel Shuster” yazan bir kahve reklamı olduğu aşikar.

Retcon Sigorta Şirketi: Retcon aslında Powerless’ın ilk planlanışında Emily’nin çalışacağı sigorta şirketiydi. Fakat yapımcılar hikayeyi değiştirip onu Wayne Güvenlik Şirketi’nde işe sokunca Retcon’u da Emily’nin özgeçmişine koymakta bir zarar görmemişler. Retcon, çizgi romanlarda daha önce var olan bir şeyi sıfırlayıp ortadan kaldırmak demek.

Marc McClure: Emily’nin babasını oynayan Marc McClure bir yerden tanıdık geldi mi? Gelmediyse hatırlatalım, kendisi ilk Superman serisinde ve Supergirl filminde Jimmy Olsen’ı oynuyordu. Şimdi de burada Emily’ye insanlara iyilik yapmak için süper güçlere ihtiyacın yok diyen kişinin o olması gerçekten çok anlamlı. Sonuçta Jimmy Olsen’ın hiçbir süper gücü olmasa da Superman’e çok yardım etmişliği vardır. Tüylerim diken diken oldu, inanılmaz düşünülmüş bu…

Starro (ve Green Lantern???): Starro Justice League’in yüzleştiği ilk düşman. Fakat buradaki asıl ilginç şey onu vuran ışın demeti. Fotoğraftada gördüğünüz gibi yeşil bir ışın demeti onu vuruyor. Bize de bu Green Lantern göndermesini görünce “Ah Powerless, sen nelere kadirsin” demek düşüyor.

Bruce Wayne (A.K.A. Batman): Kendisinden bir çok kez bahsedildi bu bölümde. Yazmış olduğu kitabın birkaç kez kullanılması dışında, kuzeniyle olan telefon konuşmasında veya sondaki Batman-Joker haberinde adını duyma fırsatı bulduk. Muhtemelen Bruce Wayne adıyla da bir hayalet yazar tutup kitabını ona yazdırdı.

Joker: Başta Joker’ın güldürme gazının etkisini gideren Wayne Güvenlik Şirketi tarafından yapılmış bir ilaç var ama bu tek Joker göndermesi değil. Batman, Emily ve ekibinin yaptığı Jack-Alert ürününü kullanarak Joker’ı yakaladı. Sondaki Batman-Joker haberi de işte bu konuyu kapsıyordu.

Van Wayne: Powerless, Bruce Wayne’in baba tarafından kuzeni olan bu karakterin ilk göründüğü yer değil. Kendisi daha önce bir kere de olsa çizgi romanlarda görünmüş, 1962 yılınında Batman serisinin 148. sayısında.

Lexcorp: Her ne kadar Lex Luthor başkan seçilse de iş dünyasından kopmamış gibi (buna izin veriyorlar mıydı yahu?). Lexcorp bu dizide de var ve Wayne Şirketler Grubu’nun en büyük rakibinin yine Lexcorp olduğu aşikar. Dikkat çeken başka bir mevzuysa bu dizide de Lexcorp’un Batman v Superman’deki logosunu kullanmışlar.

Shazam: Teddy karakterinin yaptığı “İzin ver büyücüleri çağırayım. SHAZAM!” şakası eminim dikkatinizi çekmiştir. Shazam bildiğiniz gibi bir büyücünün adı ve Billy Batson da bu kelimeyi kullanarak Shazam karakterine dönüşüyor. Teddy’nin büyücüleri çağırıyım demesi de bize bu evrende bunların bilindiğini gösteriyor.

Big Belly Burgers ve Blackhawk Havayolları: Binalarda reklamlarını gördüğümüz Big Belly Burgers ve Blackhawk Havayollaro yine DC’nin markalarından. Big Belly Burgers’ın bir başka özelliği de CW dizilerinde oldukça kez ona ait bir şeyleri görmemiz. Ayrıca hatırlarsanız Arrow’da zırhlı araç veya koruma tarzı hizmetler sunan Blackhawk Güvenlik Şirketi’ni de görmüştük.

Batman’in Yaratıcıları: Adamlar Superman’in yaratıcılarından bahsetmiş, Batman eksik kalır mı? Ekibin kutlama yapmak için gittiği barda arkadaki “Kane and Finger Plus. Karaoke!” yazısında Batman’in yaratıcıları Bob Kane ve Bill Finger’a gönderme yapıldığını görüyoruz.

Marv Wolfman: Joker’ın tutuklanma haberini sunan adamın adına dikkat ederseniz bu ismin Crisis on Infinite Earths ve The New Teen Titans gibi önemli serilerin yazarı Marv Wolfman olduğunu göreceksiniz.

Göndermelerimiz bu kadar. Bir de jenerikten bahsedelim. Öncelikle jeneriği bir izlemenizi tavsiye ediyorum, ardından onunla ilgili de kısa birkaç bilgi vereceğiz.

Özellikle kahramanın gözüktüğü yerde müziğin epikleşip sıradan insanlara geçince yumuşaması aşırı tatlı olmamış mı? Şu jenerik için bile izlenir bu dizi.

Jenerikte gördüğünüz çizgi roman kapaklarını da sizin için bulduk ve buraya hepsinin fotoğraflarını bırakıyoruz. Dilediğiniz gibi inceleyin, jenerikteki kapaklardaki kadar ayrıntılı olmasa da dizinin karakterlerinin gerçek kapaklarda benzer şekillerde yer aldıklarını fark edeceksiniz. Kapaklar sırasıyla Action Comics #1, Green Lantern #25, Batman #455, Flash #293 ve Wonder Woman #24 dergilerinin kapakları.

Son olarak Powerless’ı izleyin, izlettirin arkadaşlar. Haftaya görüşmek üzere.

Yorumlar