Guardians of the Galaxy vol. 2 – Fragman #3 İncelemesi

Guardians of the Galaxy vol. 2’den yayınlanan yeni fragmana ”merakla bekliyorduk” diyemeyeceğim çünkü kendi adıma bu ay yayınlanmasa da olurdu. Super Bowl sırasında zaten uzatılmış televizyon reklamı, daha sonra da 30 saniyelik bir reklam daha çıkmıştı. Hani ne gerek vardı üstüne bir de fragman eklemeye? Film Mayıs ayında yayınlanacak, o yüzden ben bu fragmanın önümüzdeki ay çıkmasını tercih ederdim.
Ne zaman çıkması gerektiği bir kenara, fragman yine çok tatlı ve enfes olmuş. Zaten ilk filmden sonra James Gunn’a güvenmemek gibi bir durum hiç olmadı. Onun da sık sık dile getirdiği gibi bu film ilkinden daha iyi olacakmış gibi geliyor.
Yeni fragmanı kare kare masaya yatırdık, kesin olmasa da potansiyel SPOILER olabilir…

Star-Lord’un, Abilisk’i takip ettiği bu cihaz dünya yapımı. Hatta 1945 yılında kurulan, günümüzde de varlığını sürdüren Mattel Elektronik tarafından. Şirketin adı cihazın en üst kısmında gözüküyor. Aslen amerikan futbolu için yapılmış olsa da -üst kısımda GPS’e benzeyen kısım aslında futbol sahası- Guardians bir şekilde kendilerine uyarlamayı başarmış. Dünya’da geçen birkaç sahne olacakmış, Star-Lord’un her yerinin dünya göndermeleriyle kaplı olması çok hoş.

Fragmanın açılışı öncekilerde de olduğu gibi Guardians’in Abilisk ile olan savaşından. Ekip, Ayesha tarafından Abilisk’i yok etmek için kiralanıyor ama aslında bu işin perde arkasında türlü türlü planlar var. Geçtiğimiz fragmanlardan da bildiğimiz şeyler.

Konuşmalarından da anlayabileceğiniz gibi Sovereign grubu baya küstah, zeki bir bilim topluluğu. Liderleri Ayesha, çizgi romanlarda Kismet adıyla da biliniyor. Adam Warlock’un kadın versiyonu olarak bir grup bilim adamı tarafından yaratılmış. Ama filmde bu orijin hikaye olmayabilir.

Sanıyorum filmin başlarında Nebula kaçak konumunda. Ronan’a yardım ettiği ve Nova İmparatorluğuna savaş açtığı için aranıyor. Bu sahnedeki yer Ayesha’nın sarayı. Döşemelerden anlaşılıyor. Peki Nebula buradan nasıl ceza almadan kurtulup filmde ilerliyor? Guardians ve Sovereign arasındaki anlaşmaya göre Abilisk karşılığında Nebula, Guardians’a iade edilecek. Oradan da Xandar’a, adaletin karşısına çıkacak. Ama yolda işler sarpa sarıyor.

Yondu, Guardians’a katılacak. Bunu biliyoruz. Ama tahmin edilene göre Yondu bunu yapınca, Ravagers isyan çıkarıp Guardians’ın peşine düşecekmiş. Sanırım olay bu sahnede gerçekleşecek. Rocket’in kafasının hemen dibinde Yondu’nun hayran olduğumuz silahı var. İlk tanıtım fragmanında Rocket, Ravagers üyelerini yer çekimi bombası tarzı bir şeyle havaya uçurmuştu, o sahne bu sahne.

Ayesha fragmanda ”evrendeki zayıflıkları temizlemek görevimiz” deyince hemen yukarıdaki sahne ekrana geliyor. Merak ettiğim şey gemilerin içinde olan Ayesha’nın askerleri mi yoksa Ravegers mı? Milano’nun içinde Peter ve Baby Groot var. Bir yerlerde ekiple ayrı düşüyorlar ki durum buralara geliyor.

İlk fragmanlarda da Gamora’nın bu dev silahla ateş etme sahnesi vardı ama kime ateş ettiği yoktu. Alttaki karedeki gemi Peter’ın gemisi Milano’ya baya benziyor. Devamı aşağıda.

Nebula bir şekilde Milano’yu ele geçirmiş ve Gamora’nın peşinde. Ama istediğini yapamayıp bir önceki kareden anladığımız kadarıyla kaza yapıyor. Gamora’nın Nebula’yı öldürmek istemesi biraz aşırı değil mi peki? Çünkü öldürmek isteyen taraf hep Nebula oldu. Gamora biraz daha merhametli taraftı.

Ego the Living Planet’a ilk bakış. Peter, Rocket ve Yondu sahnede yok. Büyük ihtimalle ayrı düştükleri kısım.

Bu da Ego the Living Planet’ın Kurt Russell tarafından canlandırılan insan formuna ilk bakış. Yanında Mantis de var. Yayınlanan ilk fragmanda gemiyi terkedip, ormana doğru ilerledikleri bir sahne vardı. Tahmin ettiğimiz gibi orası Ego’ymuş meğerse.

James Gunn, Twitter’dan da yazdığı gibi fragmanlarda hikaye hakkında detay vermeyi sevmeyen bir yönetmen. Yayınlanan fragmanlarda da parçaları birleştirmek oldukça güç. Ego’yla ne zaman karşılacaklar? Ne zaman ayrı düşecekler? Nebula ne zaman Gamora’ya saldıracak? Yondu ve Rocket sahnesi ne zaman gerçekleşecek? Ortalık baya karışık. Ama güzel böyle.

Yorumlar