İnceleme: Captain America Steve Rogers #12

[update title=”Künye” icon=”info-circle”]Yayınlandığı Tarih: 22.02.2017
İçerdiği Sayı: Captain America Steve Rogers #12
Hikaye: –
Yazar: Nick Spencer
Çizer: Javier Pina
Yayıncı: Marvel [/update]
Steve Rogers’ın Red Skull’ı devirme yolundaki uğraşları devam ediyor. Geçtiğimiz sayıda eski dostu Helmut’u ikna ederek kendisiyle birlikte olması yolunda onu ikna etmişti. Ancak ortada bir sorun var. Kaptan’ın bir Hydra ajanı olduğunu ortaya çıkaracak bir video kaydı çıkmış durumda. Ancak bu video kaydının nasıl kullanılacağı henüz belli değil.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”] Sayı, Steve’in bir süper asker olması ve bununla birlikte Amerika’nın savaşta öne geçmesiyle ilgili geriye dönüş sahneleri ile başlıyor. Buradan günümüze, Doktor Selvig’in günlüğüne geçiyoruz. Kaptan, Doktor Selvig’i yeni yardımcıları Helmut ile karşı karşıya getiriyor. Ancak tabii Doktor Selvig’in Helmut ile ilgili geçmişten kalma birkaç kötü anısı var. Ve çok merak ettiğimiz, video kaydını elinde bulunduran Taskmaster’ın yanına gidiyoruz. Anlaşılan kendisi Maria Hill ile bir anlaşma yapma peşinde. Geçmişte ise işler biraz karmaşık, Helmut’un Steve’den istediği bir şeyler var. Yine de sonda bizi bekleyen sürpriz hepsinden daha ilgi çekici.[/error]

Görüş

“But never fear dear viewer, we’ll always come out ahead in the end, now that we have Captain America on our side.”

İşlerin ne kadar karmaşık bir hal aldığının farkındasınız, değil mi? Kaptan da farkında sanırım. Bunu da kendi ağzından dile getiriyor aslında sayı içinde. Sürprizleri sevmez. Evet ama sayı içinde bizi bekleyen birden fazla sürpriz vardı. Ama bunlara gelmeden önce biraz geçmişe bakalım isterseniz. Çünkü orada da birkaç sürprizimiz var.

Steve’in süper asker deneyini çoktan tamamladığını ve bizim de önceden bildiğimiz o Kaptan Amerika tarzının anlatıldığı bir girişle başladık geçmişe dönük sahnelere. Her şey nasılda eskisi gibi duruyordu değil mi? Ama birden Steve’in gözünden bakmaya başladığımızda… Bucky gözüküyor yine yanında. Steve’in bu halde bile ona karşı bir dostluk beslediği aşikar. Kimin aklına gelirdi Kaptan’ın Bucky hakkında beyni yıkanmış diye düşüneceği? Bu serinin yapmayı çok güzel başardığı bir şey varsa o da, ezbere bildiğimiz bir hikayeyi tepetaklak ederek bize sunması. Helmut’un kendisinin bir göreve gideceğini öğrendik ancak Steve de kendine yeni bir görev kazanıyor. Onu Hydra bünyesine dahil eden Elisa’yı öldürme görevi. Helmut onun bir ajan olduğunu düşünüyor olabilir ancak günümüzde ortaya çıkan bir sürpriz bunu biraz yanlışlıyor gibi.

Yine de önce Doktor Selvig’in günlüğünden bahsetmek istiyorum. Başına gelen onca karmaşadan sonra kendisine düzgün bir lider bulabilmiş olmanın rahatlığı içindeydi. Tabii Helmut’un oyuna dahil olması bu rahatlığı biraz bozmuşa benziyor. Bu olayla ilgili aklında soru işaretleri Selvig’de olduğu gibi bizlerde de var. Kobik’in bir etkisi sonucu oluşan bir geçmiş dostluğu üzerine bir teori şekillendiriyor sanki Doktor. Bildiğimiz gibi kendisi Kobik üzerinde en çok tecrübeye sahip kişi. Kobik’ten bahsetmişken kendisinin ortalıkta olmaması beni biraz sayının dışına itti. Şu an hikayemiz oldukça fazla parçaya bölünmüş durumda ve bu aşamaya gelene kadar olağanüstü bir kurgu içinde ilerledi. Ancak bundan sonra olacak olanlar hepsinden daha mühim. Çünkü yavaş yavaş ayrı ayrı ortaya çıkarılan parçaların birleşip en anlamlı bütününe dönüşmeye başlayacağı o kavşağa neredeyse geldik. Bu yüzden biraz diken üstünde okuyorum bu sayıları. Yine de ümidim Spencer konusunda yüksek. Ya siz ne diyorsunuz?

Taskmaster ve elindeki video kayda gelelim şimdi. Onun ve dostunun tek istediği bu kayıt üzerinden para kazanmak tabii. Ve bunu olabilecek en güzel şekilde yapmanın yolunu da çok iyi biliyorlar. Ben bunu seride, Maria’yı tekrardan oyunun içine sokmak adına yapılmış bir hareket olarak görüyorum. Tabii kaset kendisine ulaşabilseydi durum daha aydınlatıcı olurdu ancak Maria karakterini seri içinde biraz daha etkin kullanmayı istiyor gibi Spencer. Daha sonra kendisine başka bir şekilde bir başka şans daha vereceğine emin gibiyim neredeyse.

Gelelim son dönemece. Steve’in geçmişte Elisa Sinclair’i öldürmek için bir görev aldığını gördük sayıda. Ve güzel bir sürpriz olarak Elisa’nın bizzat günümüzde ortaya çıkışına da tanık olduk son bölümde. Madam Hydra olarak oyuna katılması ve artık Steve’in video kaydına sahip olması, bu konudaki işleri iyice karmaşık bir hale getiriyor, ya da getirmiyor mu? Kendisi şu an gerçek Hydra olduğunu iddia ediyor. Ancak bu role birçok insan büründü bu noktaya gelene kadar. Kendisinin Steve ile ilgili kesişmesini ve geçmişte neler yaşandığı ile ilgili oldukça meraklıyım. Sayının asıl güzelliği de burada işte. Geçmiş ve günümüz merak odaklarını aynı çizgide devam ettirmek her yiğidin harcı değil diye düşünüyorum, değil mi?

Yorumlar