İnceleme: Iron Fist 1. Sezon

Ölümsüz Silah. K’un Lun’ın Koruyucusu. The Hand’in Ezeli Düşmanı. Bunlar Danny Rand’in mütevazı unvanları. Sanki Game of Thrones izliyormuşçasına bize bol bol hatırlatıldı…

Luke Cage’ten sonra Netflix yetmezliği çektiğimiz bu günlerde Iron Fist’in soru işaretleriyle dolu ilk sezonu yayınlandı. Neden soru işaretleri? Çünkü ilk 6 bölüm için yapılan basın yorumları Marvel’ın Netflix balonunun patladığı yönündeydi. Bu yüzden ben sezonu daha dikkatle izledim. Eğer daha sezonu oturup bitirmediyseniz, bitirin de gelin. Spoiler çıkabilir.

Finn Jones’un başrol olarak açıklandığı ilk tanıtım görselinde “Danny Rand kim?” sorusu vardı. Danny’nin kimliğini kanıtlama meselesi gereksiz uzun sürdü, şirket hisselerini devralma süreci de cabası. Bunlar olduktan sonra yönetim kurulu toplantılarında Danny’i izlemek güzel. Ama ben izleyici olarak bunların ilk 2 bölümde halledilmesini isterim. Iron Fist hikayesini, Danny’nin eğitimini, aksiyon sahnelerini verin abicim bana.

He bu arada Danny’nin eğitimi demişken… bütün sezon boyunca K’un Lun’da Danny’nin eğitimini, keşişler ve Davos’la ilişkisini izlemeyi bekleyen sadece ben olamam. Bu sezonun orijin hikaye anlattığına inanmıyorum ben, önce doğru düzgün flashback sahnelerini göster, Danny’nin Shou-Lao’yla kapışmasını göster, ondan sonra.

Dizinin merkezi olarak Danny’nin ne yapmaya çalıştığını anlayan oldu mu? Iron Fist olmak isterken bile bence aklında K’un Lun’ın koruyucusu olup hayatının sonuna kadar nöbette bekleme isteği yoktu. Bence ejderle kapışmadan önce düşünmemişti bile bunu. Danny’nin problemi şu; önüne gelen her soruna bodozlama dalmaya çalışıyor. Claire Temple’ın da dediği gibi hem Danny hem de Colleen’in sorunlara ilk tepkisi şiddet. Danny’nin sezon boyunca adam akıllı bir planı var mıydı? Takip ettiği bir yol yoktu. Bu yüzden benim için Colleen Wing ve Madam Gao daha ilgi çekici karakterlerdi. Bunun sebebi de Meachum ailesinin dizide ağırlığının çok fazla olması olabilir. Aramızda Joy’un baba problemlerini veya Ward’un uyuşturucu bağımlılığını izlemek isteyenin olduğunu sanmıyorum. Zaten bu ikilinin bütün diyalogları ya Danny Rand ya da Rand Girişimcilikten ibaret. Sezon sonuna doğru da babalarından. Danny, Ward, Joy ve Harold’un ısrarla, inatla, tekrar tekrar toplamda 1800 kere çocukluk hikayelerini anlatmalarının çoğunluk için ruh daraltıcı olduğundan eminim. Ayrıca uçak kazası sahnesi bir kere daha gösterilse Ben Amcanın ölüm sahnesi sayısını geçebilirdi.

Beni baya rahatsız eden bir konudan bahsetmek istiyorum. Claire Temple’ın bu dizide yer almasının sebebi ne? Çok sevdiğim bir karakter olmasına rağmen hemşirelik yapmaktan başka işlevi yoktu. Claire Temple, The Hand’i tanıyan biri. Tekrar The Hand’le karşı karşıya gelip, hatta Madam Gao’yla AYNI ODADA olup Matt Murdock’ı aramaması şaka gibi. Tamam Daredevil’ın dizide yer almasını beklemiyordum ama izleyiciye bu soruları sordurmamak istiyorsan Claire’i The Hand meselesine hiç bulaştırmayacaksın. Bırak Danny’le temel bir ilişkisi olsun, The Defenders zamanında sadece tanışıklıkları olsunlar.

Bu sezonda izlediğimiz The Hand’in Daredevil sezonlarından çok farklı olduğunu düşünüyorum. DD sezonlarında The Hand sanki çok daha fazla gelenekçiydi. Kurallarına, sözlerine sadık bir tarikattı. Madam Gao’nun söz vermesine rağmen kimyagerin kızını öldürmekle tehdit edip Danny’i turnuvadan çekilmeye zorlaması pek The Hand gibi gelmedi bana. Zaten 13 bölüm boyunca 1 tane ninja görmedik. Madam Gao olmasa The Hand olduğuna bin şahit ister. Ama The Hand’in iç meselelerini görmek güzeldi. Öyle ki dizinin adı The Hand olsa ve Danny Rand yan karakter olarak yer alsa hiç sırıtmazdı.

Belli ki ikinci sezonun kötüsü Davos olacak. Davos ve Doctor Strange’deki Mordo arasında paralellik yakalayan oldu mu? İkisi de son derece katı, işin kitabına göre oynayan karakterler. Stephen Strange’in zaman taşını kullanarak doğa kanunlarına karşı gelmesi ve Danny’nin Iron Fist’in koruması gereken K’un Lun’ı terkedip New York’a kişisel amaçları için gelmesi iki karakteri de tetikleyen şeyler.

Aksiyon sahnelerinin ne kadar büyük bir hayal kırıklığı olduğunda hemfikirizdir diye tahmin ediyorum. Daredevil sahnelerinin ne kadar efsanevi olduğu ortada, Iron Fist’in Marvel evrenin en büyük savaşçılarından olduğunu düşünürsek kimse karşılaştırma yapmaya karşı çıkmaz. Dar koridorlardaki dövüşler bütün hevesimi aldı götürdü. Kareografiler fena olmasa da bir tanecik bile tek çekim sahne olmaması çok üzdü. Danny’e bandana falan da olsa bir tane maske giydirip dublörlerle ortaya inanılmaz sahneler çıkabilirdi. Görüntü yönetmenleri, senaristler, yapımcılar ve yetkisi olan herkes bi’ otursun Daredevil izlesin.

Görüş

Sıralama yapacak olursam; zirvede Daredevil, arkasında Jessica Jones, devamında Luke Cage ve en altta da Iron Fist yer alır. Ama bu demek değil ki dizi tamamen bir başarısızlık. Açıkça Finn Jones’tan daha iyi bir oyuncu tercihi yapılabilirmiş, ama çok çok da kötü değildi. Ben izlediğim her dizi sezonu veya filmden sonra kendime ”Başrol karakter yaşadığı olaylardan bir şeyler öğrendi mi?” diye sorarım. Danny Rand’in bi’ cacık öğrenmediğini düşünüyorum. Zaten bütün sezonu planı olmadan, sağa sola yumruk atarak geçirdi. Beklemiyordum da zaten bir şeyler öğrenmesini. Dizinin en çok gelişim gösteren karakteri ara sıra saç baş yoldursa da Ward oldu kanımca, finalde yaşananlar sayesinde kendisini ikinci sezonda görmeyi isterim. Ama Joy hakkında o kadar emin değilim. Colleen ise izlemesi en keyifli karakterlerden. Danny Rand’in ciddi eksiklikleri var. The Defenders’ın Iron Fist ikinci sezonunu iyi yönde etkilemesini umuyorum. Başrol karakter yetersiz, ilk bölümde bi’ hevesle müziğe önem verilmiş ama devamı parça parça gelmiş, aksiyon sahneleri büyük hayal kırıklığı, yan karakterler Danny’den daha ilgi çekici, flashback sahneleri yok denecek kadar az, e ne kaldı geriye? En kötü Netflix dizisi mi? Kuvvetle muhtemel evet!

Dizinin özeti:

Danny: ”Ben Iron Fist’im.”
Claire: ”O ne demek?”
Danny: ”Ölümsüz bir silahım…”
Claire: ”Gösterebilir misin?”
Danny: ”Şu an yapamam.”

6.0

YETERSİZ

Yorumlar