İnceleme: Legion S01E07 – Chapter 7

Merhaba arkadaşlar, Legion’un finalden önceki, artık hemen hemen her şeyin açığa kavuştuğu ve rahat bir nefes aldığımız yedinci bölümünün incelemesi ile karşınızdayız bu sefer. Başlamadan önce çoğunuzu minik bir dertten kurtarmak adına söylemek isterim, Oliver’ın David ve Syd’i kurtarmak adına güçlerini kullandığı kısımda çalan müziğin ismi Maurice Ravel – Bolero‘dur, iyi dinlemeler efendim.

Sessiz sinemasıyla, aşırı güzel müzik seçimleriyle ve yine muhteşem oyunculuk performansları ile bir bölüm daha geride kaldı Legion’da. Ve elimizde bu sezon izleyecek bir bölüm kaldı aynı zamanda. Ama kötü haberi bir kenara bırakalım şimdi ve biraz bu bölümün güzelliğini övelim biraz. Gelin biraz artık iskeleti tamamen oturmuş, dış cephesine artık aşina olduğumuz ve içini de görme şansına eriştiğimiz hikayeden başlayalım.

Dizinin de bize resmi olarak belirttiği üzere düşmanımız Shadow King. Bu bölüm kendisinin geçmişini de öğrendik ki ben sizlere bir önceki bölüm incelemesinde çizgi romanlarda nasıl olduğundan biraz bahsetmiştim. Dizi de buna olabildiğince sadık kalmış ve aslında çok da iyi yapmış. Böylece Charles ile ilgili bir şeyler görmüş olduk dizide. Charles demişken, kara tahta çizimlerinde Xavier’ın Patrick Stewart haline ne kadar benzediğini fark ettiniz mi? O yumurta kafalığın insanı bu kadar mutlu edeceği kimin aklına gelirdi. Ayrıca David’in, taklidini yaptığı sırada sesini de ona benzettiğini düşünüyorum ben, tam çıkaramadım ama. Neyse, sonuç olarak Shadow King’imiz var ve David bu olayı kelimenin tam anlamıyla mantığıyla beraber çözdü. Burada oyuncunun kendi kendisiyle konuşma yapmasındaki oyunculuğu övmeyeceğim, siz de harika olduğunu biliyorsunuz nasılsa.

David aklındaki açmazın kilitleri aslen David’in kendisiyle değil dışarıdan aldığımız bir yardımla açılmaya başladı. Bahsettiğim kişi Oliver Bird. Burada dizide ufak bir hata olarak gördüğüm kısmı paylaşmak istiyorum. Nazar boncuğu niyetine. Geçen bölümün sonunda hatırlarsanız denizaltı kıyafetinden çıkan kişi yaralı doktorumuzdu. Nasıl olduğunu oldukça güzel açıkladılar aslına bakarsanız. Ancak ben hala o kıyafetin ne işe yaradığından ve ne için kullanıldığından emin değilim. Dahası bölümde Oliver’ın olaylara tam olarak nasıl dahil olduğu tam olarak açıklanmadı. Birden olmuş ve olduğu gibi devam etmiş gibiydi. Bölümün sonunda hatırlarsanız Summerland’de gördük kendisini. Bunun nasıl olduğu da açıklanmadı.

Başka bir şikayetim de bir karakter üzerine. Kendisi The Eye olarak tanıtıldı bizlere. İlgi çekici ve devamlılık gösterebilecek bir karakterdi bence. Ancak kendisini bu bölüm çok fena bir şekilde Shadow King’e kurban verdiler. Mutant olduğunu göz önünde bulundurursak, bence Division 3 ile ilgili ilişkisini ve daha öncesini görebileceğimiz, kendisine hoş bir karakter arka planı oluşturulup ikinci sezonda bile kullanılabilecek bir karakterdi bence. Aslına bakarsanız ölümü, dizinin şu ana kadar çıkmış yedi bölümünde de ne kadar etkisiz bir şekilde kullanıldığını fark ettirdi bana. Sanırım onun yerine David ve Lenny tarafından yere yapıştırılmış yanık ağabeyimiz geçecek.

Hazır yanık ağabeyimizden bahsetmişken incelemenin son kısmını da bölümün son kısmına ayıralım. Yine çok güzel bir şekilde “Aha, şimdi ne olacak?” surat ifadelerimizle bitirdik bölümü. Bildiğimiz gibi Division 3 bir devletin bir bölümü. 3 sayısından da anladığımız üzere bunlardan birden fazla var. Ben ikinci sezonun bunlara ayrılacağı kanısındayım şu an. Yine de şu an devletin bir bölümü gibi değil de kişisel bir dava üzerine yanık ağabeyimiz tarafından kullanılıyor gibi gözüküyor. Bu da bizi cidden “Şimdi ne olacak?” sorumuza getiriyor.

David’in bir şeyler yapmaya çalışacağı ortada ve bu çalışması yüzünden Lenny’nin tabutunun iyice kırılacağı da kesin gibi. Sezon finalini David’e karşı Shadow King mi yapacaklar yani? Peki ya son anda Charles Xavier yardıma gelirse? Sandalyesinin tekerleğini görmeyen yok, değil mi?

Yorumlar