İnceleme: Legion S01E08 – [SEZON FİNALİ]

Ve o hiç beklemediğimiz gün geldi çattı. Legion sezon finalini yaptı ve bizler de oturup uzun bir süre Legion izlemeyeceğimizin bilincinde ilk sezonun son bölümünü izledik. Ama önce bu bölümün de güzelliği ile ilgili konuşup kötü haberi birazcık unutalım. Legion’ın sezon finali incelemesi ile karşınızdayız.

Baştan başlayalım. Okumuşsanız eğer, geçen bölüm incelemesinde The Eye karakterinin biraz çabucak öldürülüp harcandığını söylemiştim. Lafımı geri alıyorum, iyi ki olmuş bu. Hala adını bilmesek bile yanık ağabeyimizin öne çıkarılması mükemmel bir hareket diyorum ben. Kendisinin yaklaşık beş altı bölümdür ne yaptığı ve özel hayatına biraz daha yakından bakılması oldukça yerinde çünkü böylelikle karaktere tam olarak bir arka plan kazandırılmasa bile ihtiyacımız olan yakınlığı kurmamızı sağlıyor. Bu başarıyla tamamlandığı için artık ikinci sezonda da kullanılabileceğini düşünüyorum ve dahası umuyorum.

Evet, David artık kelimenin tam anlamıyla başındaki beladan kurtuldu. Kendisi artık güçleri hakkında oldukça farkındalık kazanmış birisi gibi. Açıkçası bunun biraz kötü olduğunu düşünüyorum çünkü dizinin asıl kolonlarından birinin David’in mental hezeyanları. Şimdi birden David tamamen aklı başına gelmiş ve güçleri üzerinde kontrolü kazanmış gibi devam edilirse, dizinin gittiği yön tamamen değişecekmiş gibi geliyor. Elimizde Oliver ile kaçan bir Shadow King var. Ki hikayenin böyle sonlanması umut vericiydi. Çünkü sanıyorum herkes Lenny karakteri ile Aubrey Plaza’nın oyunculuğunu ikinci sezonda da görmek ister.

Değinmek istediğim diğer bir konu Summerland ve Division 3 arasındaki sürekli bahsedilen savaş. Hala bunun bir arka plan hikayesi sunulmadı bizlere. İkinci sezonda bunun üzerine gideceklerini umarak bitirdim ilk sezonu. Division 3’nin motivasyonu belli. Mutantların oluşturabilecekleri tehditler konusunda gerçekçi davranmak istiyorlar. David’in içinde bulunduğu durum itibariyle son bölümde oldukça fazla bir şekilde bu motivasyonlarına destek bulmuşlardır diye düşünüyorum. Öte yandan birbirlerinden ayrı düşüncelere sahip bir Division 3 ekibi var elimizde. Kimi savaşa devam edip hepsini öldürmeyi, kimi de buna bir son vermeyi istiyor. Bu sahnelerde Melanie’den açıkca gösterilecek bir liderlik duruşu sergilemesini beklerdim ama karakter olarak en dengesiz halde bulunan kişi kendisi sanırım. Kocasının dönüşü ile birlikte bu daha çok hissedilir bir hale gelmişti ve şimdi onun Shadow King ile gidişi işleri onun için daha da kötü yapacak gibi.

Sizce bu iki oluşum arasında Shadow King ile ilgili bir ateşkes olabilir mi? Yanık ağabeyimiz bu konuda üstleriyle konuşacağını söylemişti ancak bu konuşmanın tam olarak nasıl geçeceği bence tam olarak ortada. Syd’in yaptığı şeyin işe yaramış olması sonuçları olmayacağı anlamına gelmiyor. Ve burada az önce de söylediğim gibi Division 3’nin motivasyonunu arttıracak bir şekilde etki edebilir yanık ağabeyimiz otoritelere. Sanırım bu konuda David’in alacağı duruş da oldukça önemli bir yere sahip olacak.

David demişken… Bu sezon çok az da olsa babasını görmeyi umuyorduk ancak umutlarımızı ikinci sezon için yeşerten birkaç habere de sahibiz. Amerika’da bir programa konuk olan Patrick Stewart Legion’da oynamaya sıcak baktığını oldukça heyecanlı bir şekilde dile getirmişti. İsterseniz bununla ilgili bir videoya buradan ulaşabilirsiniz. Böyle bir durumda dizinin yapımcılarının da buna kayıtsız kalmayacağı bence su götürmez bir gerçek. Ne diyebiliriz ki, baba ve oğlu bir arada görmeyi cidden istiyoruz.

Yorumlar