İnceleme: Thanos #4


[update title=”Künye” icon=”info-circle”]
Yayınlandığı Tarih: 22.02.2017​
İçerdiği Sayı: Thanos #4​
Yazar: Jeff Lemire
Çizer: Mike Deodato
Yayıncı: Marvel Comics[/update]Marvel’ın şu an sahip olduğu en sağlam yazarlarından Jeff Lemire’ın yazdığı Thanos dergisinin Şubat ayı sayısıyla beraber tekrar buluştuk. Serinin çok güzel başlamasını bir yana bırakırsak son sayıda Thanos ve Sh’iar İmparatorlu Muhafızları dışındaki karakterleri pek görememiştik ve bu bizi biraz da olsa üzmüştü. Ayrıca sayı sonunda Thanos, muhafızlara yenik düşmüştü. Thanos’u gittikçe güç kaybederken görüyoruz ve bu bana gerçekten hem çok eğlenceli hem de çok farklı geliyor. Thanos dergisine de Thanos’a böyle bir hastalık vererek başlamak ayrı bir çılgınlık, Lemire umarım başarılı bir şekilde yazmaya devam eder bu dergiyi.

[error title=”Spoiler Bölgesi” icon=”exclamation-circle”]Sayı sekiz ay öncesinde başlar. Thane, Ebony Maw’dan aldığı gazla “Black Quadrant’ı fethetmeye çalışır. Fakat Corvus Glavie gelir, Maw’ı öldürür ve Thane’ı da tutsağı olarak alır. Thane hapiste bir ay geçirdikten sonra evrenin şampiyonu olan Tryco’yla tanışır. Ardından Corvus ikisinin yakınlaştığını görünce Thane’ı oradan alır ve karanlık bir hücreye kapatır. Aylar sonra “Ölüm” gelir ve Thane’a ne istediğini sorar. Thane’da, Thanos’u öldürmek istediğini söyler. Ölüm ikisinin isteklerinin aynı olduğunu söyler ve Thane’ı serbest bırakır. Thane, Tryco’yu da alıp gider. Sonra günümüze geliriz. Thane, Terrex’ta Thanos’un eski teğmenlerinden birinin olduğunu ve bu teğmenin Black Quadrant’a gizlice girmenin yolunu bildiğini öğrenmiştir. Nebula’ya onun adamı alacağını, Starfox’a da Terrax’ı oyalayacağını söyler. Yalnız Starfox karşı çıkıp “Sen ne yapacaksın peki?” diyip onun liderliğini sorgulayınca “Ölüm” Thane’a yaklaşır ve kulağına sabretmesini gerektiğini fısıldar. Ardından bir hafta sonrasını görürüz, “Ölüm” ve Thane’ın önünde Thanos, arkalardaysa Starfox ve Nebula ölü biçimde yatıyordur.[/error]

GÖRÜŞ

Geçen hafta Thanos’u görüp olayın diğer yüzündeki Thane ve topladığı ekibi görememiştik, şimdi de Thanos’u kendi dergisinde görme fırsatı bulamadık. Alışılmışın ve beklenenin dışında bir Thanos dergisi okuyoruz ve zaman zaman böyle durumlarla şaşırtıyor.

Bu sayıda Thane’ın hikayesini ve şu anki haline nasıl geldiğini biraz olsun görmüş olduk. Karakterin gelişimi hoştu ama anlatılması çok gerekli bir hikaye miydi bilemedim… Yani son birkaç sayfa dışında hep geçmişi barındırıyordu sayı. Bu aralara serpiştirerek de farklı farklı sayılarda anlatılabilirdi sanki.

Hikayeye gelirsek, öncelikle bu sayı bize bir şeyi tekrar gösterdi. Bu dergide herkes kötü, sadece Thanos herkesten daha da kötü. Herkesin böyle kötü olması da bize istediğimiz karakteri desteklememizi ve bu sırada vicdanen bir hisse kapılmamamızı sağlıyor. Bilmiyorum bu dergiyi okurken sizi etkiliyor mu ama ben daha çok eğleniyorum bu şekilde. İki tarafın birbirine karşı vereceği mücadele yani aralarındaki savaş başlayınca daha da çok zevk verecektir bu durum muhtemelen.

Herkes kötü diyince, bu sayının ardından Thane’a mutlaka bir parantez açmak gerekir. Jeff Lemire’ın anlattığı Thane karakteri muhtemelen hayatı boyunca babasının Thanos olmasından nefret etmiş, bu gerçekleşme yüzleşmek istemeyen bir karakter fakat bu sayının ardından Thane’ın herkesten kolayca etkilenen sümsük bir karakter olarak düşünülmesi de mümkün. Çünkü sayının başındaki sekiz ay öncesinde Maw, şimdi de Ölüm Thane’ı çok kolay etkileri altına alıyorlar. Ayrıca Thane ben sizin liderinizim diye bağırınca Starfox çok da takmıyor. Bence ilerki sayılarda Thane’ın otoritesinin güçlenmesi bu açıdan büyük önem taşıyor. Yoksa Thanos’la mücadele çok da keyif vermeyebilir.

Dergi ilk iki sayıdan sonra son iki sayıda bayağı yavaşladı, bu da aylık çıkan bir dergi için okuyucunun uzaklaşma noktasına gelmesini sağlayabiliyor. Olayları anlatıp sağlam bir temel kurmak da tabii ki önemli fakat aynı zamanda okuyucuyu sıkmamak ve heyecanı taze tutmak da bir o kadar önemli. Bu yüzden ben artık önümüzdeki sayılarda hem olayın Thanos tarafında yeni gelişmeler, hem de Thane ve ekibinin şu Terrax ziyaretinin gerçekleşmesini bekliyorum.

7.0

ORTA​

Yorumlar