Iron Fist Okuma Rehberi

Iron Fist dizisini izlediniz, sevdiniz ya da sevmediniz, fark etmez. Danny Rand’in çizgi roman yolculuğunun sizi her açıdan tatmin edeceğini söyleyebilirim. Peki, Iron Fist’i çizgi roman dünyasından nasıl takip edebilirsiniz? Danny Rand’i daha yakından tanımak için bu rehberi takip edebilirsiniz.

Diğer Marvel karakterlerinin okuma rehberlerine şuradan ulaşabilirsiniz:

Marvel Okuma Rehberi

Nereden çizgi roman temin edebileceğinizi merak ediyorsanız da sizi şuraya alalım:

Nereden Çizgi Roman Okunur? Nasıl Çizgi Roman Temin Edilir?


IRON FIST OKUMA REHBERİ

1. The Origin of Danny Rand

Yazar: Ed Brubaker ve Matt Fraction
Çizer: David Aja
Bulunduğu Sayılar: Iron Fist: The Origin of Danny Rand
Listemizin ilk sırasında Danny’nin, Iron Fist’in köken hikayesi var. Bu sayıyı, Iron Fist okuma maratonunuzun herhangi bir kısmında bağımsız olarak da okuyabilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var ki bu sayı her ne kadar daha güncel bir sayı olsa da aslında Iron Fist’in ilk tanıtıldığı, kökeninin ilk defa anlatıldığı Marvel Premiere dergisinin 15. ve 16. sayılarının bir derlemesi. Sadece yeniden renklendirilmiş ve 2 sayfalık, modern çizimler eklenmiş bir versiyonu. Dilerseniz bunu geçerek başlayabilirsiniz.

2. The Last Iron Fist Story

Yazar: Ed Brubaker ve Matt Fraction
Çizer: David Aja
Bulunduğu Sayılar: Immortal Iron Fist #1-6
İster bir Iron Fist hayranı olun, isterseniz de sıradan bir çizgi roman okuru olun. Bu seri, okumanız gereken en önemli serilerden birisi. Geçtiğimiz yıllarda Hawkeye serisini yaratan ekibin de başında olduğu bu seri, Danny’i okurlara yeniden tanıtan bir hikaye sunmasının yanı sıra Danny’den önceki Iron Fist’i, Orson Randall’ı ve onun mirasını da okura veriyor. Eğer Iron Fist hakkında hiçbir bilginiz yoksa, bu seriyi okumaya başlamanız yeterli olacaktır. Sonrasındaki 7. sayı ise eski bir Iron Fist’in hikayesini anlatmakta. 

3. The Seven Capital Cities of Heaven

Yazar: Ed Brubaker ve Matt Fraction
Çizer: David Aja
Bulunduğu Sayılar: Immortal Iron Fist #8-16
Iron Fist dizisinde de söylendiği gibi, K’un Lun, cennetin 7 başkentinden birisi. Bir önceki seride başlayan öykü bu ciltle devam ediyor. Brubaker ve Fraction ikilisinin en önemli serilerinden birisi ayrıca. Yine dizide Madame Gao’nun, Danny’i zorladığı turnuvayı, meydan okumayı hatırlayacaksınız. O turnuva işte bu seride, çok daha hakkı verilerek yapılmakta. Danny, K’un Lun’un yok edilmesi tehdidiyle birlikte, ölümsüz silahlar olarak adlandırılan diğer savaşçılara karşı mücadeleye başlıyor.

4. Daughters of the Dragon

Yazar: Justin Gray
Çizer: Jimmy Palmiotti
Bulunduğu Sayılar: Daughters of the Dragon #1-6
Misty Knight’ı seviyoruz. Colleen Wing’e hayranız. Peki, bu ikilinin, çizgi romanlarda bir ekip olarak çalıştıklarını biliyor muydunuz? Colleen ve Misty, tıpkı Iron Fist ve Luke Cage’in kurdukları Heroes for Hire gibi, güçlerini birleştiriyorlar. Whirlwind, 8-Ball, Humbug ve Freezer Burn gibi düşük seviyeli kötüler bir soyguna kalkışınca Misty ve Colleen, bu kötü ekibi durdurmaya karar verir. Tabii ki bu 6 sayı boyunca Danny Rand’i konuk olarak görmememiz mümkün müydü? Hayır!

5. The Fury of Iron Fist

Yazar: Chris Claremont
Çizer: John Bryne ve Larry Hama
Bulunduğu Sayılar: Marvel Premiere #15-25 ve Iron Fist (1975) #1-15
Temel olarak bazı serileri okuduk. Şimdi biraz geçmişe doğru yolculuk yapalım. Iron Fist’in tam olarak ilk sayıları, bu cildin içinde yer alıyor. İlk iki sayının, Origin of Danny Rand sayısında toparlandığını söylemiştik. Bundan sonrasında ise Danny’nin ilk hikayelerini, bireysel maceralarını okuyoruz. Klasik diyerek bu sayıları geçmemenizi şiddetle öneriyorum. Chris Claremont ve John Bryne ikilisinin seri yazdıkları dönemin efsaneleri olduğunu, X-Men’i göklere çıkaran, Superman’i dirilten adamlar olduğunu söylemek gerek!

6. Heroes for Hire

Yazar: James Felder ve Jaimie Campos
Çizer: Joe Bennett ve Pasqual Ferry
Bulunduğu Sayılar: Heroes for Hire #1-9
O kadar konuştuk, Luke Cage ve Danny’nin güçlerini birleştirip ekip kurduklarını görmeyecek miyiz? Aslına bakarsanız, ikilinin birlikte geçmişleri, çok daha eski sayılara dayanıyor. Yukarıdaki cildin devamında klasik sayıları bulabilirsiniz, ancak biraz daha ön planda bir seri arıyorsanız, bu 9 sayıyı öneririm. Bir hapishaneden kaçan süper kötüler, Danny’yi bir takım kurma fikrine ikna eder ve Luke’la kurdukları takımı biraz daha genişletip Spider-Man’i bile aralarına almak ister. Tabii Luke’u etmek oldukça zor olacaktır!

7. Daredevil

Yazar: Brian Michael Bendis
Çizer: Alex Maleev
Bulunduğu Sayılar: Daredevil #38-40 ve #59-60
Bir Iron Fist listesinde Daredevil’ın ne işi var diye sormayacağınızı umuyorum. Matt, Luke, Danny ve hatta Peter Parker, sokak seviyesinde birbirleriyle çok yakın insanlar. Bu seri “Trial of the Century” öyküsünün başlangıç noktası. Eğer Daredevil Okuma Rehberi’mizi de takip ediyorsanız, daha çok oturacaktır. Serinin en önemli kısmı, sokak seviyesindeki bu kahramanların birbirleriyle iletişimlerini, üçlünün yakınlığını anlayabilmeniz için harika bir ortam kuruyor.

8. Daredevil: The Devil, Inside and Out

Yazar: Ed Brubaker
Çizer: Michael Lark
Bulunduğu Sayılar: Daredevil #82-87
Daredevil ile ikinci buluşmamıza geliyoruz. Brubaker’ın Daredevil dönemini tamamen okursanız, Matt’in içinde bulunduğu sorunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bu seri, Captain America ve Iron Man’in kimlik sorunu yüzünden çıkardıkları Civil War esnasında geçmekte. Devlete kimliğini bildirmeyen kahramanlar içeri atılmaktaydı. Matt, bambaşka bir sebepten dolayı içerideydi ancak HelL’s Kitchen’ın bir Daredevil’a ihtiyacı olacaktı. Bölge kontrolden çıkmak üzereyken bir başkası kostümü giydi ve karanlıkta çalışmaya başladı. Gizemli Daredevil’ın kim olduğunu tahmin ettiniz değil mi?

9. New Avengers: Revolution

Yazar: Brian Michael Bendis
Çizer: Alex Maleev ve Leinil Francis Yu
Bulunduğu Sayılar: New Avengers #26-31
Danny Rand’in bir Avengers üyesi de olduğunu bilmekte fayda var. Danny, zamanında Captain America’nın kurduğu New Avengers ekibine, Civil War sonrasında kahramanlar avlanmaya başladığı zaman katıldı. O dönemi anlatmakta Revolution. Tony’nin kurduğu Mighty Avengers’a karşı mücadeleye giren ekibin önünde daha ciddi bir düşman vardı: The Hand! Bu öyküden sonra Danny biraz daha arka planda kalan bir karakter oldu. Ancak, Hand’in, Daredevil önderliğinde döndüğü Shadowland serisini ve özellikle Danny ile Luke’un yer aldığı Heroes for Hire serilerini tavsiye ederim.

10. Defenders

Yazar: Matt Fraction
Çizer: Terry Dodson
Bulunduğu Sayılar: Defenders #1-12
Immortal Iron Fist serisinin yaratıcılarından Matt Fraction, yeniden Iron Fist yazıyor. Fear Itself öyküsünün hemen ardından geçen bu hikayede, eski Defenders ekibi, yeni kimliklerle toplanıyor. Fear Itself’in etkilerinin takip edildiği seriden önce olayı okumanızı tavsiye edebiliriz. Doctor Strange ile de oldukça yakınlaşan Danny, seride önemli bir yer sahibi. Serinin bağımsız hikayesi olan ikinci kısmına geçildiğinde ise ekibimiz Wakanda’ya giderek Black Panther’la güçlerini birleştiriyor.

11. The Living Weapon

Yazar: Kaare Andrews
Çizer: Jow Caramagna
Bulunduğu Sayılar: Iron Fist: The Living Weapon #1-12
En güncel serilere doğru geliyoruz. Avengers vs. X-Men hikayesinde ufak bir parça da olsa gördüğümüz Danny, hikayenin ardından başlayan Marvel Now döneminde kendi serisine kavuşuyor. K’un Lun’dan gelen bir mesaj sonrasında, Danny tekrar yola düşer ve kökenlerinin izlerini takip etmeye başlar. Ancak hikayenin daha güncel olması ne yazık ki kendisini çok da tavsiye edilebilir kılmıyor. Anlatım çok fazla zaman farklılıkları içinde ilerlerken, okuru karmaşa içinde bırakıyor. Dolayısıyla çok meraklısı değilseniz, bu seriyi geçebilirsiniz.

12. Power Man and Iron Fist

Yazar: David Walker
Çizer: Sanford Greene
Bulunduğu Sayılar: Power Man and Iron Fist #1-12
Listemizin son sırasında ise en güncel serimiz bulunmakta. Kiralık Kahramanlar konseptimiz geri dönüyor. Serinin ilk kısmında, ikili, Avengers dönemlerini arkada bırakıp yeniden sokak seviyesine iniyorlar ve suç patronlarına karşı harekete geçiyorlar. Serinin ikinci kısmıysa Captain Marvel ve Iron Man’in, geleceği değiştirip değiştirmeme kavgasının merkeze alındığı Civil War II hikayesi esnasında geçmekte. Danny parmaklıklar ardına düşerken, Luke ona ulaşmanın yollarını arıyor.

****
Tebrikler, Iron Fist hakkında okunacak neredeyse gerekli her şeyi okumuş oldunuz. Bu noktadan sonra Iron Fist hikayelerinden seçip okumalar yapabilirsiniz. 
Eğer elinizde Iron Fist çizgi romanları varsa ve hangi sırayla okuyacağınızı bilmiyorsanız, bu listeye de uyduramamışsanız, yorumlara bırakın, sizin için sıralayalım!
Bu listedeki çizgi romanlardan birisini incelemek, kurcalamak ve masaya yatırmak ister misiniz? İnceleyin, inceleme@cizgikafe.com adresine gönderin ve bu rehberde sizin incelemenizi yayınlayalım!
Çizgiyle kalın!
Yorumlar