Maddelerle Iron Fist Neden En Kötü Netflix Dizisi

Belki okuyan olmuştur, dün Iron Fist ilk sezonunun incelemesini yayınladık. Tamamen kendi görüşlerimi yazdığım yazıda Iron Fist’in, şu ana kadar ki en kötü Marvel & Netflix dizisi olduğunu belirttim. Doğal olarak sosyal medyada diziyi sevenlerden tepkiler geldi. Bunda sorun yok, sevdiğiniz bir şeye eleştiri geldiğinde bir tepki göstermeniz güzel bir şey ama bu tepki hakaret ve küfür içerikli olunca sıkıntı var demektir. Ülkemizin bugünkü durumu da biraz bundan kaynaklanıyor zaten; eleştiri kabul etmeme ve karşı görüşe ”Acaba neden böyle düşünüyorsun, fikir alışverişi yapsak mı?” refleksini gösterememe.

Benim Iron Fist’e kişisel bir garezim yok, kötüleyince para mı kazanıyorum? Tabii ki hayır. İnceleme yazısında neden ”en kötü Marvel & Netflix dizisi” olduğunu anlatmaya çalışmıştım ama başarılı olamadım sanırım veya yazıyı hiç okumayıp ”en kötü” kalıbını alıp tepki gösterenler de olmuş olabilir. Bilmeden/okumadan yorum yapma toplumumuzda yeni görülen bir şey değil.
O yüzden bu yazıya gerek duydum. Eğer siz aşağıdaki maddeleri okuduktan sonra çoğunlukla belirttiğiniz gibi Iron Fist’in, Jessica Jones veya Luke Cage’ten iyi bir dizi olduğunu düşünüyorsanız lütfen yorum kısmına neden böyle düşündüğünüzü belirtin. Spoiler çıkabilir.

1- Başrolün motivasyonu
Bence Danny Rand, neden K’un Lun’ı bırakıp New York’a geldiğini kendisi bile bilmiyor. Geri dönme düşüncesi ailesinin katilini bulma fikri değil çünkü uçak kazası olmadığını sonradan öğreniyor. Ben size söyleyeyim; Iron Fist olarak K’un Lun’ın girişinde hayatının sonuna kadar nöbet tutma düşüncesinden ruhu daraldı da kaçtı geldi buraya. Iron Fist olmak için değil, Danny Rand olmak için geldi. İnsanlar çoğunlukla dizinin Arrow’a ne kadar benzediğinden bahsediyor ki haklılar da. Ama Arrow’da Oliver Queen’in evine dönmesinin sebebi babasının listesindekileri cezalandırmak ve şehrini zehirleyenleri yok etmekti. Bir amacı vardı karakterin. Danny’nin amacı falan yok. Çocukluk arkadaşlarıyla yeniden bir araya gelmek ve şirkette yerini almak için gelmiş. Oliver Queen bu sebeple dönmüş olsa sıkıntı olmazdı, ama Danny Rand, Iron Fist unvanını devralmış ve K’un Lun halkını korumaya yemin etmiş biri. New York’a dönmesi tamamen bencilce.

Geri dönme sebebini geçtim, sezon boyu yaptığı hareketlere bi’ bakalım. Barry Allen’ın bile Zoom’a ya da Savitar’a karşı planı var. Danny’nin ne yaptığı belli değil. Sezon boyu etrafında gelişen olayların kendisini yönlendirmesine izin verdi. Asıl düşmanının Harold Meachum olduğunu sezon finalinde öğrendi ya herif. Madame Gao, Bakuto, Ward ve Harold sürekli Danny’i yönlendirip durdu.

Bir de ”Ben Iron Fist’im. The Hand’in yok edicisiyim.” tripleri var ki sormayın. Bu iddiasını kanıtlamak için tek bir şey yapmadı. Madem The Hand’in yok edicisisin, Madame Gao’yu rehin almayacaksın, gördüğün yerde bitireceksin. Bu çocuk 15 yıl eğitim almadı mı? Duygularını yönetememek ve chi’sini kontrol edememek için mi aldı bu eğitimi? 

2- Aksiyon sahneleri
Iron Fist’in aksiyon sahnelerini Daredevil ile karşılaştırınca ”Daredevil çok başka, karşılaştırma yapılmamalı.” diyen veya başka şeylerle bunu savunan var mı? Varsa niye? Ne fark var? Iron Fist, Marvel çizgi roman evreninin dövüş sanatlarında en çok ustalığı olan savaşçısı. Bir çizgi roman okuyucusunun bu dizideki dövüş sahnelerinin Daredevil seviyesinde olmasını istemesi kesinlikle yanlış bir şey değil. Bu sabah Twitter’a bir video attım, en az 45 kamera geçişi yapılmış. Hemen yanında gösterilen Daredevil’da ise 2.5 dakika süren bütün sahne tek çekim.
Iron Fist’in klasik kostümünü uyarlamak zor olacağı için büyük ihtimalle görmeyeceğiz, bunda sorun yok. Ben de sarılı yeşilli taytı izlemek istemem. Ama bunun için de aksiyon sahnelerinden feragat edecek değiliz. Belki Finn Jones’ta sorun vardır, dövüş koreografilerinde Charlie Cox kadar iyi iş çıkaramıyordur, olabilir. Eğer böyleyse dandik de olsa bi’ maske ekle karaktere, dublörlerle fethet gönlümüzü. Bu kimsenin aklına gelmemiş olamaz. Sezon boyunca bu sahnelerde hayal kırıklığı yaratmaları yetmezmiş gibi Bakuto’yla olan savaşta bi’ ara ekranı ikiye, üçe falan böldüler iyice tüy diktiler tepesine. Daredevil ilk sezonunda koridor, ikinci sezonunda merdiven ve Punisher’ın hapishane sahnelerini başa alıp alıp izliyoruz, bu hiçbir şeye benzemeyen sahneler keser mi bizi?
3- Flashback olmayışı
İlk bölümden son bölüme kadar sürekli K’un Lun anıları anlatıldı, sonlara doğru Davos geldi durum daha beter bir hâl aldı. K’un Lun anıları sürekli konuşuluyor ama ortada K’un Lun’ın K’si yok. Bütün sezonu kayalıkla geçirdiler, belli ki tek günde çekmişler o sahneleri.

Danny 15 yıl boyunca aldığı eğitimi, Davos’la maceralarını anlatıp durdu ama yine bunların hiçbirini göremedik. Ejderin karşısına çıkması için keşişler neden Davos’u değil de Danny’i seçti? Cevap yok. Danny’nin babası anlatılana göre dürüst  ve iyi bir iş adamıydı. Bu iddiayı destekleyecek bir tane flashback yok. Danny, Joy ve Ward’un çocukluğu çok konuşuldu, ayıp olmasın diye bir tane flashback çekmişler.

Arrow izlediyseniz ilk sezonunu hatırlayın, şahsen beni diziye bağlayan en büyük şey flashback sahneleriydi. Iron Fist sezon boyu bir çok iddiada bulunuyor ama bunların hepsi kağıt üstünde iddialar, uygulamaya geçirilmemiş.

4- Orijin hikayenin anlatılmayışı
Çizgi roman karakterleri beyaz perdeye veya televizyona uyarlandığında ilk sezon karakterin orijin hikayesini anlatmaz mı? Kural gibi bir şeydir bu. Iron Fist’i hiç bilmeyen biri bu sezonu izledikten sonra bence şunu çıkarır: sağ elini demir yapan, sürekli sinir krizinin eşiğinde dolanan, sorunlarına çözüm getiremeyen bir karakter.

İlk bölüme koy mesela, keşişler tarafından Iron Fist’in ne olduğu Danny gibi bize de ilk kez anlatılsın. Doctor Strange’de Stephen Strange’in eğitim sürecini, mistik güçleri öğrenişini buraya uyarla. K’un Lun atmosferini, Danny’nin çektiği zorlukları biz de yaşayalım. Yaşayalım ki karakter için düşüncelerimiz duygusal yönde gelişsin. Stephen Strange’in ellerini kaybettikten sonra, Steve Rogers’ın serum öncesi, Bruce Wayne’in ailesinin ölümünden sonra çektiği sıkıntılar izleyiciyi karaktere bağlar. Şu anki hâlinden önce neler yaşadıklarını biliyoruz çünkü.

Danny Rand’in Iron Fist olmadan önceki yolculuğu anlatılmadığı için sözde 15 yıl boyunca hem fiziksel hem duygusal eğitim almış (hiç öyle davranmasa da), ailesinin uçak kazası geçirdiğini bile bile hâlâ bu travmayı atlatamamış zengin bir çocuktan ibaret.


5- Diğer Netflix dizileriyle karşılaştırırsak:
Kişisel Netflix sıralamam: Daredevil Sezon 2 > Daredevil Sezon 1 > Jessica Jones > Luke Cage > Iron Fist

Dün incelemeyi paylaştıktan sonra gelen yorumlardan çoğu ”Iron Fist en azından Jessica Jones ve Luke Cage’ten iyiydi.” yönündeydi. Jessica Jones’u Daredevil ile karşılaştırırsanız tabii ki beğenmezsiniz. Çünkü bambaşka bir dizi. Jessica Jones aksiyon dizisi değil. Daredevil ya da Luke Cage kadar sokak kahramanı da değil. Jessica Jones bir dedektiflik dizisi. Bakış açısı dizisi. Süper güçlü bir karakterden önce dedektif.

Marvel Sinematik Evreninde ”kahramanlık” kalıbına sırtını dönen tek başrol karakter Jessica Jones ve sezon boyunca verdiği yanlış kararlar yüzünden çevresindekiler zarar görüyor. Kilgrave dışında (bana göre Kingpin’den sonra en iyi MCU baş kötüsü) bu sorunla da mücadele ediyor. Diğerlerinin aksine Jessica Jones’un olayı günün sonunda herkesi kurtarmak değil ve bu bugüne kadar gördüklerimizden çok farklı bir şey. Daredevil’ın en güzel olaylarından biri Daredevil ve Matt Murdock arasındaki savaş. Jessica Jones da kendisiyle bir savaş hâlinde. Eğer diziye başlamadıysanız veya yarım bıraktıysanız bir şans daha verin, ama Daredevil izler gibi izlemeyin lütfen.

Luke Cage ise hikaye konusunda sıkıntıları olduğu dile getirilen bir dizi. Buna katılabilirim. Ama Luke Cage bambaşka bir kültürü anlatıyor. Harlem halkı ve siyahi toplumuna gönderilen efsane mesajlar var. Polis memurlarının gözünde siyahi olmak her zaman bir suçtur. Luke Cage kurşungeçirmez ve korkusuz olarak Harlem halkının, siyahilerin gözünde bir halk kahramanı. Hikayesi kötü olsa bile Malcolm X göndermeleri, günümüzde ABD’de yaşanan siyahi ölümlerine göndermeleriyle inanılmaz bir dizi.

Sezon sonunda polisler işlemediği bir suç yüzünden Luke Cage’i arıyorlardı. Aranıyor olmasına rağmen bir dükkanın soyulduğunu gören Cage içeri girip soyguncuları durdurdu. Bu olay halk arasında patladı ve herkes mermi delikleriyle dolu hırkalar giyerek sokağa indi, polislerin karşısına çıktı, kahramanını savundu. Luke Cage arşivlik bir soundtrack albümü dışında, ayrıca bir dayanışma dizisidir de.

Kısaca Iron Fist’te diğer dizilerde gördüklerim yoktu, tam tersini düşünene de saygı duyarım. Ama Iron Fist’i diğer Marvel & Netflix dizilerinin önüne geçiren hiçbir şey göremiyorum. Iron Fist’i tek cümlede özetleyecek olsam; “başrolünün ne yapması gerektiği hakkında hiçbir fikrinin olmadığı, aksiyon sahneleri oldukça kötü Marvel & Netflix ortaklığının en kötü dizisi.” olurdu.

Belki Iron Fist çizgi romanlarını kaçırmayan birisinizdir, belki büyük Marvel hayranısınızdır veya belki Finn Jones’u çok seviyorsunuzdur. Sevdiğiniz şeye eleştiri getirmek, bir şeyi ne kadar sevdiğinizi değiştirmez. Kimse size ”Iron Fist’i sevmedin mi? Ne biçim hayransın sen?” diyemez. Eleştiri ve rekabet birinin veya bir şeyin gelişimini sağlar. Takip ettiğiniz bir sayfanın, sitenin hesabın, kişinin veya bilmem ne her konu hakkındaki görüşünün sizinle istisnasız her seferde aynı olmasını bekleyemezsiniz. Her gün aynı gazeteyi almak gibi düşünün, ülkeyi, olayları o gazetenin anlattığı gibi görürsünüz. Farklı görüşleri ve bakış açılarını da okumak lazım. Vaktinizi ayırıp yazıyı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, lütfen yerli veya yabancı başka sitelerin yazılarını da okuyun ki görüşleri karşılaştırabilesiniz.

Yorumlar