The LEGO® Batman Movie Game – Mobil oyun inceleme

 Merhabalar güzel kafemizin, güzel müdavimleri. Nasılsınız, iyisinizdir umarım ha iyi değilseniz ne yazık ki bu yazı da neşenizi yerine getirmeyecek ama siz diğer kafe yazılarını okuyarak mutlu olabilirsiniz. Bu yazının sizi mutlu etmeyeceğini söylememin sebebi çok basit.. Yine bir mobil oyun ve yine bir Warner Bros. Dürüst olayım yakında Warner Bros. fobim olacak diye korkmuyor değilim. Uzun bir yazı olamayacak zaten zira artık hakkında ne konuşulacak bir şey var ne de söylenecek bir şey…

Öncelikle belirteyim, bu oyun Justice League Action: Run oyunundan önce çıkmış, o yüzden bu yazıdaki eleştrileri diğer güzide(!) oyunumuza da bir taşlama olarak düşünebilirsiniz. Eğer hazırsanız incelememize başlayalım!

Not: Görsellerdeki şeffaf yuvarlak ve noktaları görmezden geliniz lütfen.

Oyunumuzun türü çok ilginç(!). Warner Bros kesinlikle denenmeyeni deneyerek bizi şaşırtmak ve hayretler içerisinde bırakmak istediğini bir kez daha kanıtladı. Çünkü oyunumuz bir “sonsuzluğa doğru koş” oyunu. Şaşırdınız değil mi, böyle bir şey hiç yapılmamıştı daha önce… Ne tutmayan Batman v Superman Who Will Win ne de JLA: Run gibi bir yapım yok sonuçta ortada. Kesinlikle daha önce de böyle koşu oyunu yapılmadığı için, oyunumuz oyun dünyasına yeni bir tür kazandırıyor(!).

Oyunda amacımız kesinlikle hiç bir yerde görmediğimiz bir sistem ile koş, paraları topla mantığı üzerinden gidiyor. Bu paralarla fotoğrafta gördüğünüz birbirinden farklı ancak oynanışa gram etkisi olmayan kostümler açabiliyoruz.

Oyun çok ilginç bir şekilde Batmobil yükseltme sistemi koymuş. Oyunu oynarken, daha önce yine karşılaşmadığınız bir özgünlük ile, topladığınız güçlendirmelerden bir tanesi de Batmobil. Engellere çarptıkça canı azalıyor, bu yüzden de sanırım arabanın sağlamlığı, hızı, silahları gibi şeyler getirmişler.

Sanırım oyunun tek eğlenceli yanı burası. Bir yere çarptığınız zaman oyuna devam edebilmek için Guitar Hero tadında küçük bir beatbox gösterisi yaptırıyor oyun. Eğer fotoğraftaki yüzdelik çubuğu doldurabilirseniz kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

,
Evet güzel kafe sakinleri. Gördüğünüz gibi oyunumuz bu kadar kompleks(!), yenilikçi(!) bir oyun. Oyunun en kötü özelliklerinden birisi ne sürekli aynı sıkıcı ve tutmayan formulü ucuz bir biçimde karşımıza çıkarması ne de bir güzel şeyi daha kurutma çabaları. Oyunun en büyük sıkıntısı, dokunmatiğinde. Hem koşarken hem de beatbox sekansında çoğu zaman geç algılayabilme veya hiç algılamama gibi bir durum oluyor. Böyle olunca da zaten güzel olmayan oyun iyice rezalet bir görüntü sergiliyor.

Warner Bros’un neden böyle yaptığı, sürekli kalitesiz oyun çıkardığı bambaşka bir yazının konusu. Belki gün gelir ve birlikte Warner Bros’a birlikte kızarız. O gün gelene kadar kendinize güzel davranın.

Bu arada henüz Lego Batman filmi incelememizi okumadıysanız çok şey kaybediyorsunuz benden size söylemesi..

Yorumlar