Warner Bros. Yine Bizi Şaşırtmadı(!)

Merhabalar şirin Çizgi Kafe okuyucuları, nasılsınız? İyisinizdir umarım, her şey yolundadır. Beni sorarsanız iyiyim teşekkürler sorduğunuz için. Şimdi sizinle biraz geçmişe gitmek istiyorum öncelikle, merak etmeyin öyle çok uzak bir tarihe değil. 2016 ya gideceğiz. Tarihlerden 26 kasım 2016, büyük ihtimalle yağmurlu bir İngiltere günü, bu tarihi vermemin sebebi belki bildiğiniz, izlediğiniz Justice League Action isimli çizgi filmin Cartoon Network İngiltere’de yayın hayatına başlaması. Kendisi anlayabileceğiniz üzere Justice League’i konu alan bir çizgi film. Peki bir çizgi film hakkında neden ben yazıyorum, çünkü genel olarak muhteşem(!) mobil oyunlara imza atan canımız ciğerimiz, biriciğimiz Warner Bros. bu çizgi filmin de oyununu çıkarmaya karar verdi. Bir şeyi de kurutmasalar olmaz çünkü. Neysem, oyunumuz henüz yeni( en azından bu yazı yazıldığı tarihte), 28 şubatta mobil marketlerdeki yerini almış. Oyun Beta aşamasında değil bunu belirteyim, tam sürüm olarak bulunabilen oyunu ben inceleyeyim, siz okuyun ona göre kararınızı verirsiniz zaten.

Not: Görsellerdeki şeffaf yuvarlağı görmezden gelin lütfen.

Oyuna biraz uzun bir DC yazısının ardından bu ekranla başlıyoruz. Çizgi filmdeki karakterlerin göründüğü oyun, güzel duruyor.. Ancak o da ne.. Orada, “run” mı yazıyor? Yoksa sevgili Warner Bros. canımız ciğerimiz, biriciğimiz Batman v Superman Who Will Win gibi bir oyun daha mı yapmaya kalkıştı. Temple Run ile başlayan uzuuuuun yıllar devam eden koşu oyunları furyası tam bitmişti derken, WB eski formül kazandırır gibi bir saçmalıkla bizi tekrar mı üzüyor yoksa. Cevabını vereyim, evet arkadaşlar hem de çok üzüyor.

Oyunumuz FAZLASIYLA klasikleşmiş bir sonsuzluğa doğru durmadan koşalım oyunu değil, önce onu belirteyim. Oyun, bölümlere ayrılmış durumda ve her bölümde belli bir görev var. Mesela “en az bir karakterle ‘x’ kadar koş” , ” ‘x’ kadar şeyi kır, dök, parçala” tarzı görevler. Oyuna başlamadan önce gördüğünüz gibi, takımımızı ve kullanacağımız güçlendirmeleri seçip oyuna başlıyoruz. Her kahramanın kendine göre bir yeteneği ve saldırısı var. Saldırı dediysem, Spiderman Unlimited gibi kaliteli ve güzel bir dövüş değil, şöyle ki arada karşınıza bir kaç hedef çıkıyor onları vurmak için veya Joker sekansında ‘x’ kadar şişe topla dediğinde zorla Wonder Woman’ı seçtirip özel gücünü(yani uçmasını) kullandırtıyor.

Joker ve yüreklerimizi ısıtan gülümsemesi.

Ancak uygulamada dikkatimi çeken bir şey var ki, böyle bir şeyi daha önce hiç bir mobil oyunda görmemiştim ve bu yönden kesinlikle takdir ettim. Hatta belki de bana göre bu uygulamanın(içimden pek oyun demek gelmiyor) ciddi ciddi oyunun içine çizgi roman da koymuşlar. Sanırım oyunun boyutunun neden bu kadar büyük olduğu belli, bu arada çizgi romanlar ücretsiz ancak ingiliççe. Kendi çizgi roman okuyucusu üzerinden okutuyor. Ne kadar kullanışlıdır bilmem, ancak hiç yoktan iyidir ki böyle bir şey yapmaları bence çok güzel olmuş.

Toparlayacak olursak

Warner Bros. nedense zamanında tutmuş ama artık esamesi bile okunmayan bir türü son iki yıldır geri getirmeye çalışıyor gibi. Batman v Superman’in ardından böyle bir koşu oyunu açıkçası insanlarla dalga geçmektir. Evet, bu oyun bir çizgi filmden esinlenilerek yapıldı ancak yapılan iş kalitesiz. Hele ki günümüz çocuklarının garip bir şekilde hepimizi cebinden çıkardığı şu dönemde sanırım, biz “koca çocuklar” daha fazla bu oyunu oynarız.

Artıları:

Çizgi roman okuyabilme imkanı

Baba karakter dışında başka karakterler ile de oynayabilmek (Polyannacı yaklaşım)

Eksileri:

Oyunda çok fazla kasma sorunu var

Sıradan bir oyun türü

Grafikleri, oynanışı hoş değil

3,9​

Çok Kötü​

Yorumlar