2019’da içiniz dışınız Batman olabilir

DC Genişletilmiş Sinematik Evreninin birçok problemi var. Evet. Bu problemlerden bahsetmeyeceğim. Ama izninizle Ben Affleck’in Batman’inin bu problemlerden kesinlikle biri olmadığını söylemek istiyorum. Bu haberin de merkezinde kendisi var zaten.
Konumuz bu sefer Batman solo filminden çok daha fazlası. DCEU son birkaç ayda ciddi bir genişleme yaşadı. Daha önceki yazılarda bahsettiğim Marvel’da olmayan solo film esnekliği, DCEU’da bolca var. Bunun ne kadar işe yarayacağını hep beraber göreceğiz. Öyle ki Black Adam, Deadshot, Gotham City Sirens, Batgirl, Nightwing, Suicide Squad 2 ve Man of Steel 2 film duyuruları daha hâlen sıcak diyebilirim.
Ama Warner Bros’ın net bir amacı var ki o da hasılatta tam isabet yakalamak. Elindeki en büyük silah ta kuşkusuz Batman! Karakterin yakın zamandaki geçmişi belli çünkü. Üç filmle neredeyse 2.5 milyar dolar hasılat boru değil. Baktı süper kahraman filmleri tutuyor, diğer yanda da Marvel ve Disney parayı kırmaya başladı, Harry Potter bittikten sonra doğan dev bi’ boşluğu DCEU ile doldurmak en doğru seçenekti, ayrıca harika da bir fırsattı.
Bildiğiniz gibi Batman solo filminin vizyon tarihi belirsiz, ama başlıkta kastettiğim 2019 yılı tamamen Batman’e ayrılmış olabilir. Çünkü 2019, Batman’in yaratılışının 80. yılı. Açıklanan filmlerle de Batfamily oluşturulmaya başlandı. Haberin kaynağı Reddit’ten daha önce birçok şeyi duyuran 4chan! Dediğine göre 2019 başında Gotham City Sirens, Mayıs’ta Nightwing, Ağustos’ta Batgirl ve Kasım’da da Batman solo filmi vizyona girecek. Batman’i ağaç olarak düşünürsek bu karakterlerin hepsi Batman’in birer dalı. Ek olarak aynı yıl iki tane de Batman animasyon filmi planlar arasında.
Hayvanlar gibi bi’ çüş dedikten sonra, sürekli dünyanın kurtarılışını izlemekten bıkmış biri olarak Gotham yarı çapında, evrenin geri kalanına çok dokunmayan bu filmlere ben her türlü varım. Bu iddia ne kadar doğru? Hiçbir fikrim yok. Ama cidden, samimiyetle neden olmasın? DCEU size vaad ettiği her şeyi yerine getirdi mi? Ben şu dakikada Batman Sinematik Evrenini, DC Sinematik Evrenine tercih ederim diye düşünüyorum. Belki Wonder Woman ya da Justice League’i izleyince fikrim değişir, ama şu an, Suicide Squad yüzsüzlüğünden sonra öyle.
Yorumlar