Hazırlık Rehberi: Guardians of the Galaxy vol. 2

Bekliyoruz. Hem de ne bekliyoruz! Cidden, heyecan, ve, beklenti bizim için baya tavanda. İlk film ile yakalanan çok acayip bi’ başarı. Sadece hikaye de değil, soundtrack albümünden karakterizasyona kadar böyle izledikçe çıldırılan, her izlediğinde yeni detaylar farkettiğin, hasta yatağında açma isteği uyandıran öyle bi’ film.

Bir süredir yaptığımız filmi izlemeye gitmeden önce bilmeniz ve görmeniz gereken şeyleri Hazırlık Rehberi başlığında toparladık. İyi okumalar!

Not: Film ülkemizde ABD’den 1 hafta önce, 28 Nisan’da vizyona girecek.

-FRAGMANLAR –

1- Filmin baş düşmanı kim?

İnanılmaz kibirli, yüksek egolu ve kendini beğenmiş Sovereign halkının lideri Ayesha. Amaçları galaksiyi korku, kıskançlık ve ihanet gibi zayıflık belirtilerinden temizlemek. Bunu başarırlarsa koca galakside bi’ kendileri, bi’ de Steve Rogers kalacak herhalde.

2- Thanos gözükecek mi?

Hayır. %100. Hayır. James Gunn çok net bir dille defalarca yalanladı. Thanos gözükmeyecek, ama filmde varlığı hissedilebilir.

3- Son sonsuzluk taşı olan ruh taşı bu filmde mi olacak?

Buna da kocaman bir hayır.

4- Ekibin yeni üyeleri kimler?

İlk filmdeki beşlinin yanına Yondu, Nebula ve Mantis de dahil oldu.

5- Star-Lord’un babası kim?

Bu sorunun cevabı San Diego Comic-Con’da cevaplanmıştı, yayınlanan fragmanda da gösterilmişti zaten. Peter’ın babası Ego the Living Planet. Evet, gezegen. Baya baya gezegen adam. Bir gün gezegen olmanın verdiği monoton hayattan sıkılmış olacak ki insan formuna bürünerek Dünya’ya yol almış ve orada Peter’ın annesi ile tanışmış. Sonra da Peter Quill doğmuş ama doğumdan önce gitmiş falan. Eğer bunun spoiler olabileceğini düşünüyorsanız, James Gunn bu filmin olayının Peter’ın babasının kim olduğunu bulmak olmadığını söylemişti.

6- Nebula?

Karen Gillan şöyle anlatıyor; ”İlk filmden Nebula’nın baba sorunları olan sinirli biri olduğunu biliyoruz. Bu filmdeyse babasının onda açtığı yaraları göreceğiz. Kız kardeşi Gamora ile ilişkisine dalacağız. Hatta sanırım Nebula ile biraz empati bile kurabilirsiniz çünkü karakterinde babasından kaynaklanan duygusal bir boşluk var.
7- Captain Marvel gözükecek mi?

Hayır. Dünya merkezli tek karakterin Peter Quill olması için Captain Marvel evrene girişini bu film ile yapmayacak. Büyük ihtimalle daha güçlerini kazanmamış hâliyle Infinity War’da görebiliriz. Sonra Captain Marvel solo filmi, daha sonra da Avengers 4.


8- Yondu’nun taraf değiştirmesi Ravagers’ı nasıl etkileyecek?

İlk filmde Ravagers’ın pek süresi yok gibiydi. Hikayede ağırlığa sahiplerdi ama bütün rolleri Yondu’nun arkasında olmalarından ibaretti. Bu filmde Yondu’nun Guardians’a katılmasından hoşnut kalmayan Ravagers, liderlerine karşı isyana kalkışacak. Darbe bile gerçekleşebilir. Tommy Flanagan tarafından canlandırılan Tullk’un önderliğinde Ravagers’ı çok daha fazla izleyeceğiz.
9- Baby Groot ne iş?

Kendini feda ettikten sonra yeniden doğan Baby Groot bu filmin tamamında fragmanlarda gördüğümüz formunda kalacak. Önceki formunun hafızasına sahip olmayacak yani bu demek oluyor ki başta Rocket ve diğerleriyle her şeye sıfırdan başlayacak. Sanılanın aksine bu hamle daha çok oyuncak satmak için yapılmamış. James Gunn senaryoyu yazarken ilk taslaklarda tekrar büyümüş Groot’u denemiş ama dediğine göre kimyaları bi’ türlü oturmamış ve iki film arasındaki arayı kısa tutup, Groot’u da küçük tutmaya karar vermiş.

Yukarıdaki görsel 17 Şubat 2016’da başlayan çekimlerin ilk gününde yayınlanan ilk kare. Filmde sinema tarihinde ilk kez 8K görüntü kalitesine sahip kameralar kullanıldı. Aksiyon sahneleri ise Red Weapon 8K ile çekildi. İlk filmin görsel efekt departmanında çalışanların çoğu Doctor Strange’den dolayı bu filmde yer alamasa da James Gunn’a göre yerine gelenler de en az diğerleri kadar iyiymiş. Çekimler 17 Haziran 2016’da sona erdi.

Bu da filmden ilk konsept çalışma. Guardians, Abilisk ile kapışıyor. Sebebi ise Ayesha tarafından kiralanmış olmaları. Alt kısımda daha detaylı değineceğim.

Büyük Soru: Filmin olayı ne?

Galaksiyi kurtarmak tabii. Hem de ikinci defa. Peki kimden ve niye? Şimdi şöyle; ilk filmin sonunda Nebula, Ronan’ın mağlup olmasıyla kayıplara karışmıştı. Kaçak durumundaydı. Guardians ve Ayesha kendisini aramaya koyuldu ama Ayesha bulmayı başardı. Cezası ölüm olduğu için Guardians bir teklif yaparak Nebula’yı Nova İmparatorluğunda mahkemeye çıkarmayı teklif etti. Ayesha kabul etti etmesine de, bir şartla. Gezegeninin güç bataryalarını sömüren Abilisk’in icabına bakmaları karşılığında.

E hâliyle ekibimiz başarılı oldu, mahallenin favori rakunu Rocket da çok pahalı olan güç bataryalarından birini -belki birkaçını- farkettirmeden cebe attı. Guardians, Nebula’yı Nova’ya götürmek üzere aldı. Ama gelin görün ki Rocket’ın çaldıkları farkedildi. Ayesha önce ekibin peşine düştü, daha sonra da galaksiye savaş açmaya karar verdi.

Tahminen Milano’nun arızalanması veya kayıplara karışmak için ekip Ego’nun gezegenine -ya da direkt Ego’ya- inmeye karar verdi. Fragmandan çıkardığımız olay örgüsü tamamen doğru olmamakla beraber bu şekilde.

Guardians of the Galaxy’i bu kadar özel yapan şey ne?

Öncelikle başlarında hikayeyi ve bütün karakterlere ayrı ayrı özel davranan James Gunn gibi bir yönetmen var. Tabii ki Chris Pratt’ten Bautista’ya kadar oyuncu kadrosu da ayrı bir enfes. Guardians of the Galaxy, Marvel Sinematik Evreninin kozmik tarafını yansıtıyor. Thor filmlerinin de bu şekilde olması gerekirdi fakat ilk iki filmde maalesef uzay yerine Dünya’yı kullanmaya karar verdiler. Ama Ragnarok fragmanını izlediyseniz buram buram Guardians koktuğunu farketmişsinizdir.

Bu serinin şöyle de güzel bir tarafı var. Dünya’dan tamamen bağımsız. Yani Avengers birbirine mi girmiş, Hydra mutlak kontrol sağlamaya mı çalışmış gibi sorunların Guardians’a en ufak bir etkisi var. Tek ortak tarafları Thanos ve Sonsuzluk Taşları. Yolları mecburi kesişiyor. O yüzden, James Gunn’ın elinde kendi hikayesini Age of Ultron ya da Civil War gibi filmlerde neler olduğuna bakmadan istediği gibi anlatmakta serbest. Açıklamalarda da gördük ki Marvel Studios ve Kevin Feige bolca destek oluyorlar.

Hani futbolda ”kazanan kadro bozulmaz” diye bir laf vardır ya? Bence bu durum Guardians of the Galaxy için de geçerli. James Gunn’ın üçüncü filmi yazıp yöneteceği haberi ben bu rehberi hazırlarken geldi ama, ”Üçüncü film olacak, ama James Gunn yönetmeyecek?” sorusuna ben her türlü ”Gunn yoksa üçüncü film de olmasın.” derdim. Öyle özel bi’ yeri var.

– POSTERLER –

– KARAKTER POSTERLERİ –

Film hakkında kısa bilgiler!

  • Dünya’da geçen birkaç sahne var. (Guardians üyeleri olmadan)
  • Mantis, Ego dışında hayatında hiç kimseyle bire bir iletişime geçmemiş. Guardians üyeleri ilk olacaklar.
  • Soundtrack albümü 28 Nisan’da çıkacak.
  • David Bowie, iki filmin soundtrack albümünde de yer alan tek şarkıcı.
  • İlk filmin sonu ile bu filmin başı arasında sadece iki ay var.
  • Filmde Ego the Living Planet’ın yer alabilmesi için FOX ile takas yapılmış çünkü karakterin hakları Marvel’da değilmiş. FOX’tan Ego’nun hakları karşılığında Deadpool’da yer alan Negasonic Teenage Warhead verilmiş.
  • Rocket Raccoon’un orijin hikayesinden bahsedilecek ve bu durum diğer Guardians üyeleri ile olan ilişkisini etkileyecek.
  • Eh, bir zahmet, Stan Lee cameosu da olacak.
– TELEVİZYON REKLAMLARI –

O ZAMAN DAHA YÜKSEK SESLE!
OOGA-CHAKA OOGA-OOGA OOGA-CHAKA OOGA-OOGA OOGA-CHAKA OOGA-OOGA!
Yorumlar