Pazar Kahvesi #63

Pazar Kahvesi (17-23 Nisan)

Fox Tarihleri Belirledi

Şimdi bizi ilgilendiren, sitemizin konsepti içinde yer alan üç ana evren var. Bunlar MCU, DCEU ve Fox’un X-Men evreni. Üçü de yeri geldiğinde bizi oldukça heyecanlandıran filmlere imza atıyor. Ancak film kalitesi olarak değil de film dışı evren düzeninde eleştirmem gereken bir iki şey var. Bir kere evreni planlı kurgulamayı sadece MCU yapıyor. DCEU’da büyük planlar yapıyor ama şöyle ufak bir sıkıntısı var. Düzenli gitmiyorlar. Önce 11 film duyurdular. Sonra o 11 filmin üstüne onlarca film eklendi. MCU gibi yumuşak bir giriş yapmak yerine sert bir girişi tercih ettiler ve ileride bu ellerinde patlayabilir. Fox’a gelirsek. Fox’ta planlama varsa da biz hissedemiyoruz. 60’lı yıllardan her filmde 10 yıl artarak ilerleyen X-Men filmleri var elimizde. 90’lı yılllara geldiler sayılır. Bir yandan ise ortada günümüzde geçen bir Deadpool var. Ve tabii hangi zaman aralığında geçtiğini bilmediğimiz New Mutants. Logan ise gelecekte geçiyor. Henüz hiç birisinin vizyon tarihi bile belli değildi taki Fox bu hafta vizyon tarihlerini açıklayana kadar.

2018 yılında ilk olarak 13 Nisanda vizyona Josh Boone’un yönettiği New Mutants girecek. Sonrasında 1 Haziranda ilk filmiyle büyük ilgi toplayan Deadpool 2, en sonunda da, 2 Kasımda Dark Phoenix.Bakalım Fox bir evren oluşturmaya çalışıyor ama daha tam anlamıyla evren olamadı bence.

Scarlet Witch ile Vision Bir Araya Geliyor

Çizgi romanların en ilginç ve bilinen çiftlerinde Scarlet Witch ve Vision MCU’da da bir araya geliyorlar. Age of Ultrondan itibaren yakılan sinyaller sonunda sonuca erecek. Infınıty War ile birlikte bu ikili bir araya gelecek. E! Online UK Twitter hesabından ikilinin Infinity War’daki öpüşme sahnesinin yer aldığı bir fotoğraf yayınladı.

Doctor Strange Yönetmeninden Locke&Key Geliyor

Geçtiğimiz sene özellikle görselliğiyle hemen hemen herkesin taktirini toplayan Doctor Strange’in yönetmeni Scott Derrickson, bir Locke&Key dizisi peşinde. Hulu tarafından sipariş edilen dizi için pilot bölüm çekiyor şu sıralar Scott Derrickson. Dizinin sorumlusu da Lost’ta, Bates Motel’de The Strain’de yapımcılık ve yazarlık yapan Carlton Cuse oldu. Bu Locke&Key’in sinema ve televizyondaki dördüncü denemesi. Eğer Derrickson’ın pilot bölümü beğenilirse dizinin ilk sezonu sipariş edilecek ve izleyicisiyle buluşacak. Derrickson’ın ise eğer onay gelirse bir kaç bölümü daha yönetmesi bekleniyor.

Inhumans’a Yeni Köken Hikayesi

Çizgi romanlarda sonu gelmeyecek şeylerden biri de köken hikayeleridir. Köken hikayeleri bazen daha modernize etmek bazen ise okuyucuya başka açıdan anlatmak için çok sık yazılan serilerdir. Ayrıca iyi de okuyucu çeker. Marvel işte Inhumans için böyle bir köken hikayesine başvurmuş durumda. Eğer siz de Inhumans’a başlamak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu seri size bir alternatif sunuyor.

Serinin ismi Inhumans:Once and Future Kings. Seri Ağustos’ta başlıyacak. Beş sayı sürecek. Serinin yazarı The Prestige, The Invented World gibi kitapların yazarı ayrıca Thor ve Black Panther gibi karakterlerin serilerinde de yazarlık yapmış Christopher Priest yazacak, Black Widow, Uncanny X-Force gibi serilerde çizerlik yapan aynı zamanda pek çok Disney çizgi filminde de çizerlik yapmış Phil Noto çizecek.

Generation’a On Farklı Sayı

Marvel’in bir süre önce duyurduğu Generations’tan on farklı karakterin iki jenerasyonunu bir araya getiren birer sayı duyuruldu. Sayıların ismi karakterler, yazar ve çizerler şu şekilde;

Generations:The Best
Karakterler:Wolverine ve All-New Wolverine (X-23)
Yazar:Tom Taylor
Çizer:Ramon Rosanas

Generations: The Americas
Karakterler: Steve Rogers ve Sam Wilson
Yazar:Nick Spencer
Çizer Paul Renaud

Generation: The Bravest
Karakterler:Captain Mar-vell ve Captain Marvel
Yazar: Margi Stohl
Çizer: Brent Shoonover

Generation: The Thunder
Karakterler: The Mighty Thor(Jane Foster) ve The Unworthy Thor(Thor Odinson)
Yazar: Jason Aaron
Çizer: Mahmud Asrar

Generation: The Strongest
Karakterler: Bruce Banner ve Amadeus Cho
Yazar: Greg Pak

Generation: The Marvels
Karakterler: Captain Marvel ve Ms.Marvel
Yazar: G. Wilson Wilson

Generation: Archers
Karakterler: Clint Barton ve Kate Bishop
Yazar: Kelly Thompson

Generation: The Iron
Karakterler: Iron Man ve Ironheart
Yazar: Brian Michael Bendis
Çizer: Marco Rudy

Generation: The Spiders
Karakterler: Peter Parker ve Miles Morales
Yazar: Brian Michael Bendis
Çizer: Ramon  Perez

Generation: The Phoenix
Karakterler: Phoenix ve Jean Grey
Yazar: Cullen Bunn

Henüz The Phoenix, The Archers, The Strongest ve The Marvels sayıları için belirlenen bir çizer yok. Öte yandan The Best sayısı da Death of Wolverine’dan sonra Wolverine’ın ilk kez görüleceği sayı olma özelliğini taşıyor. Evrende dolaşan Old Man Logan’ı saymıyoruz tabii. Bu on sayı Ağustos ve Eylül aylarında çıkacak.

Cloak&Dagger’dan İlk Fragman

Freeform’da yayınlanacak olan kendi serilerine kavuşma imkanı pek olmamış iki karekteri Cloak&Dagger’ın dizisinden fragman geldi. 2018’de yayınlanacak olan dizinin fragmanı üç aşağı beş yukarı bize dizi hakkında fikir verdi. Bana kalırsa kanal seçimi çok yalnış. Gençlere yönelik dizi mantığıyla çekilen bu diziden beklentinizi düşük tutmakta fayda var.

Blind Al Deadpool 2’de Olacak

Deadpool’un ilk filminde belki de taksici Dopinder ile birlikte en renkli yan karakterlerden biri olan Blind Al, ikinci filmde de olacak. Deadpool’un birlikte kaldığı kör yaşlı kadını yani Blind Al’ı canlandıran aktris Leslie Uggams ikinci filmde de olacağını duyurdu. Rolünümn geçen filmdekinden fazla mı az mı olacağını bilemeyiz ama ilk filmden karakterler görmek oldukça hoş.

History Channel’dan Bir Süper Kahraman Belgeseli

Belki de ülkemizde çizgi romanlar hakkında programlarda en az adı duyulan tür belgesellerdir. Çizgi roman üstüne pek çok igi çekici belgesel yapıldı. Ancak pek çoğumuz hiç birini izlemedi. Gerçi izlemeye çalışınca da ortada altyazı bulamıyorsun. Her neyse konudan daha fazla sapmadan geri dönelim. History Chanel iki parçalı bir süper kahraman belgeseli hazırlıyor. Biri 30 Nisan diğeri 1 Mayıs’ta yayınlanacak bu iki parçalı belgeselin adı Superheroes Decode. DC ve Marvel’in süper kahraman janrıyla birlikte yükselişinin anlatılacağı bu belgeselde pek çok ünlü isim de röportaj verecek. Mesela MCU’dan Falcon olaraktanıdığımız Antonie Mackie, Captain America’nın son iki filmini yöneten Russo kardeşler, A Game of Thorens’ın yazarı George R. R. Martin, ilk iki Iron Man filminin yönetmeni Jon Favreau, Idenity Crisis ve JLA gibi pek çok serinin yazarı Brad Meltzer ve üstat Stan Lee bu isimlerden. İlk parça süper kahraman janrını ele alıcak. İkinci parça ise süper kahramanların neden bu kadar popüler olduğunu anlatacak.

Chrononauts Senaristini Buldu

Önceki Pazar Kahvelerinde bahsetmiş olabileceğimiz gibi, Mark Millar’ın yazıp Sean Murphy’nin çizdiği Chrononauts’ın haklarını Universal almıştı. Şimdi ise filme bir senarist bulundu. Philip Gawthorne’a ait. Serinin yapımcılığını da Fast&Furious’un yapımcısı Chris Morgan üstlenecek. Film için henüz bir tarih verilmezken söylentilere göre başroller Chris Patt ve Chris Hemsworth tarafından oynanacak.

Captain Marvel’i Yönetecek Kişi Belirlendi

Bir film duyurulduktan sonra izleyicinin o filme olan ilgisi başlıyor ancak o ilgi yönetmen seçilip filmin çekimlerine başlayana kadar heyecana dönüşemiyor. Bu yüzdenj bu hafta içerisinde Captain Marvel büyük bir adım attı ve yönetmenini sonunda duyurdu. Brie Larson’ın oynadığı Captain Marvel’ı Anna Boden ve Ryan Fleck ikilisi yönetecek. İkili birlikte Sugar, Mississippi Grind gibi pek çok film yönetti. Aynı zamanda 2004 yılında Sundance film festivalinde Gowanus, Brooklyn isimli kısa filmleriyle ödül de kazanmışlardı.

Kingsman’dan İlk Görüntü

Mark Millar’ın yazıp, Dave Gibbons’un çizdiği altı sayılık bir mini seriden uyarlama olan ilk film çok beğenilmişti. Haliyle bu beğenilerle birlike ikinci film içimn planlar yapıldı. İkinci filmin çıkmasına 5 ay gibi bir süre kalmışken de Kingsman serisinin ikinci filmi yani Kingsman: The Golden Circle ilk görüntülerine kavuşmuş oldu. Görüntü diyorum çünkü yayınlanan 15 saniyelik videoda onlarca görüntü var ve alışılmış tanıtım videolarının dışında diyebiliriz çünkü çok kısa sürese çok fazla şey gösteriyorlar bize aslında.

Yorumlar