İnceleme: Secret Empire #0

Nihayet geldi. Marvel’ın 2017’deki büyük hikayesi Secret Empire’ın hazırlık babındaki 0. sayısı çıktı. Secret Empire’dan önce neler olduğunu öğrenmek için podcastimizi dinleyebilirsiniz:

Öyleyse başlayalım.

Özel Uyarı, bu seriden önce sırasıyla:

U.S.Avengers #5
Thunderbolts #12
Captain America: Steve Rogers #16

Sayılarını okumanızı tavsiye ederiz!

Eğer okumamışsanız kısaca bahsedelim.

Steve sonunda planını harekete geçirmeye başladı. Hydra’nın başına geçti. Carol Danvers’ın gezegen koruma sistemini yerle bir etti. Öte yandan Kobik’in parçalarını ele geçiren Zemo, Kobik’i koruyan Bucky Barnes’ı bir rokete bağlayıp fırlattı ve roket patladı. Steve, dünyanın her yanındaki Hydra üyelerine harekat talimatını verdi ve Maria Hill, Steve’in Hydra olduğunu Rick Jones’a ulaştırmayı başardı!

HİKAYE

Sayımız 1945’te Japonya’da karlı dağları tırmanan Steve’in, Kraken isminde bir karakterle buluşmasıyla başlıyor. Kraken, Steve’i bir yer altı şehrine götürüyor ve Hydra’nın gücünün buradan geldiğini söylüyor. İki adam daha Steve ve Kraken’i karşılıyor ve Steve’e, gelecekte uyanacağını ve kendisine kahraman diyeceklerini, ama zamanı geldiğinde Kobik tarafından uyandırılacağını söylüyorlar ve Steve meşhur uykusuna dalıyor. Daha sonra günümüze geliyoruz. Steve, Sharon’dan dört yanlarının birden düşmanla çevrili olduğunu söylüyor. Uzayda, Chitauri ordusu Dünya’ya saldırıyor ve Dünya üzerinde bir koruma kalkanı olmadığı için Carol Danvers ve ekibi ölümüne savaşıyor. Dünya’da zamanında Maria Hill’in Pleasant Hill’e tıktığı kötüler, olay çıkarıp saldırıya geçiyor. Onları durdurmak için de Luke Cage, Daredevil, Iron Fist, Jessica Jones, Spider-Woman, Doctor Strange, Cloak ve Dagger’dan oluşan Defenders ekibi harekete geçiyor.

Bu esnada Hydra, Sokovia’yı işgal ediyor ve eğer Hydra rejimi dünya ülkeleri tarafından tanınmazsa, nükleer saldırı başlatacaklarını söylüyorlar, en yakın Hellicarrier’i işgal edip SHIELD’ın iletişimini kesiyorlar. SHIELD, geri kalan araçlarını buraya göndermek zorunda kalıyor. Uzayda ise Chitauri ordusu öyle kuvvetli geliyor ki Carol’ın en çok güvendiği ikili Quasar ve Hyperion yıkılıyorlar. Ve New York’taki büyük kavga esnasında Nitro devasa büyüklükte bir patlama yapıp iletişimi kesiyor. Tüm bu durumların ardından Savunma Bakanı SHIELD’ın başındaki Steve’i arıyor. Olan feci olaylar sebebiyle olağanüstü hal ilan edildiğini, ordunun, konu üzerinde uzmanlığı olan SHIELD’a devredildiğini ve askeri yürütmeye geçileceğini, kısacası her şeyin başınaa SHIELD liderinin acilen getirileceğini söylüyor. SHIELD lideri ise Steve Rogers!

Ve Steve bütün Avengers üyelerine toplanmalarını söylüyor. Aynı anda, Riri Williams kalkanı düzeltiyor, New York’tai bütün kötüler ışınlanıp gitmeye başlıyor. Herkes zaferin geldiğinden emin durumda. Bu sırada Hydra’nın ele geçirdiği hellicarrier, Sharon’ın bulunduğu araca çarpıyor. Hydra askerleri saldırıya geçiyor. Son dakikada artık Sharon son direnişe hazırlanırken Steve onu durduruyor ve birazdan yapacağı şeyden dolayı ondan korkmamasını söylüyor ve Hydra askerlerine dönüp onları durduruyor. Sharon’ı yakalatıp gönderiyor. Sharon şok içinde giderken, Carol’a bağlanıyor. Carol, yaralılar olduğunu, yere inip tıbbi destek almaları gerektiğini söylüyor. Riri Williams, kalkanın hala açık olduğunu ancak kalkana müdahale edemediklerini görünce şaşırıyor. Cap, Carol’a kalkanı açmayacağını söylüyor ve Chitauri ordusuyla sürekli savaşacaklarını söylüyor. Carol’a elveda diyor ve Alpha Flight ekibini tamamen dünyanın dışında bırakıyor.

Zemo, New York’a Blackout isimli kötüyü getiriyor. Steve’in, Avengers’a toplanın dediği yere geliyorlar ve Blackout bütün Avengers ekibini karanlığın içine hapsedip mahkum bırakıyor. Ters bir şeyler döndüğünü hisseden Tony ve Riri, geriye kalan bütün Avengers ekibini Washington’a, Beyaz Saray’a gönderiyor. Ancak Beyaz Saray’ın tepesinde, Steve’in ve Hydra’nın ele geçirdiği Hellicarrierler çoktan konuşlanmış durumdayken sayı sona eriyor.

DEĞERLENDİRME

Biz bu hafta Marvel’ın son zamanlardaki en mükemmel eventine mi başladık?!

Her şeyden öte, bu bir 0. sayıdan çok daha fazlasıydı. Genelde 0. sayılar, okuru hikayeye hazırlamak için kullanılan sayılar ancak bu seride, hemen hemen bütün başlangıç kısmı 0. sayıda anlatılıyor ve benim şimdiye kadar okuduğum tüm hikayeler içinde en dolu 0. sayı kesinlikle bu sayı. Dolayısıyla serinin devamında göreceğimiz, Steve’e karşı kurulacak direnişe çok daha fazla zaman ayırabileceğiz. Mükemmel.

Sayının en başındaki olaylar Captain America: Steve Rogers dergisindeki flashback örgüsünün sonu. Kraken, Steve’i, Hydra adına eğitim görürken yetiştiren kişiydi. Girdikleri yer ise çok ama çok önemli. Arkadaşlar, Kraken’in, Steve’i götürdüğü kişiler Sir Isaac Newton ve Nostradamus! Evet, evet, tarihteki o meşhur kişiler. Ne alaka diyeceksiniz değil mi? O kısım tamamen Jonathan Hickman’ın yazmış olduğu S.H.I.E.L.D. serisine gönderme. SHIELD serisinde, tarih boyunca dünyayı kurtarmaya çalışan bir örgüttü SHIELD. Ve Cap’in, uykuya dalmadan önce söylediği “Dünya böyle sona ermeyecek” cümlesi, SHIELD’ın mottosuydu. SHIELD örgütü, güç açlığı çeken Isaac Newton ve onu durdurmaya çalışan Leonardo Da Vinci, Nikola Tesla arasındaki savaş sonucunda bölünmüş, ölümsüzlüğü bulan Newton, kendisine falcılık yapsın diye Nostradamus’u kölesi etmişti. VE ŞİMDİ BUNLARIN HEPSİNİN HALA VAR OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ! Mükemmel!

Sonrasında Steve’in planı adım adım işlenmeye başlıyor. Daha önce Captain America Steve Rogers serisini incelerken serinin mükemmelliğini anlatmaktan dilimizde tüy bitmişti. Steve, o seri boyunca her şeyi planladı. Yani 0. sayıdan başlıyorsanız, her şey size çok hızlı ve zorlama gelebilir ancak Steve, daha önce gezegen koruma kalkanını kendi emrine aldı, Carol, Alpha Flight, Hyperion, Guardians of the Galaxy ve en önemlisi Quasar gibi kendi planlarını mahvedebilecek kişileri sürekli meşgul tutup Dünya’ya sokmamak için Chitauri ordusunun kraliçesinin dünyada olduğuna dair sinyal gönderdi. Bu yüzden Chitauri ordusu korkunç boyutlarda saldırıya gelmeye devam edecekler. Carol ve ekibi uzayda ölseler bile -ki birçoğu yaralandı ve yorgun düştü bile- kalkan, hiçkimsenin içeri girmemesini sağlayacak. Zemo’yu çoktan yanına çekmişti ve Blackout’u da zamanında New York’a getirdi. SHIELD Hellicarrierlerini, daha önce, Madame Hydra’ya toplattığı ekipten Dr. Faustus’u kullanarak zaten ele geçirmeye başlamıştı. Şu anda bütün Hellicarrierlerin kontrolü Hydra’da.

Ve sayının en zirve noktası neresiydi biliyor musunuz? Bütün kahramanlar, Steve “Avengers Assemble” dediği anda tek bir sorgulama yapmadan, Dünya’nın en iyi insanı Steve Rogers’a güvenerek toplanmaları ve Steve’in onları fareler gibi kıstırması devasa bir ihanetti.

Bu serinin tohumları o kadar uzun zamandır ekiliyordu ki, hepsinin bir araya geldiğini görmek mükemmel. Örneğin, Kobik ismi 2011 yılında çıkan Marvel Now Point 1.0 dergisinde geçiyor. Ve tarihler ilerlediğinde, Standoff hikayesinde, 2015’te Kobik’le tanışıyoruz. Standoff hikayesinde Maria Hill’in yaptıkları, bugün hala peşini bırakmıyor ve Steve’in SHIELD’ın başına geçmesini sağlıyor. Bu 0. sayıdaki Quasar’ı yaratıyor, oradaki mahkumları, Steve’in bir dikkat dağıtıcı olarak kullanmasını sağlıyor. Chitaurilerin gelişi Ultimates serisinden beri azar azar işleniyor ve nihayetinde Secret Empire’la her şey birleşiyor.

Carol, o kalkanı dikmek için çok uğraştı, çok çabaladı ancak Steve’in en sonunda “duvara çok meraklıydın, öteki taraf senin olsun” diyerek kalkanı kapatması çok korkunçtu. Sharon’a, bunun bir hile olmadığını, kendisinin Hydra olduğunu söylediği an Sharon’ın gözlerindeki şok ifadesi daha güzel yansıtılamazdı. Her şey o kadar doğal ve o kadar sağlam bir şekilde düğümlenip çözülüyor ki bütün sayfaları ağzınız açık okumadan edemiyorsunuz. Kahramanların geri kalanı daha ne olduğunu bilmiyorlar bile. Steve’den emir gelmesini bekliyorlar hala.

Captain America: Steve Rogers incelemelerinde de defalarca, Steve, kendisini davasına adayan mükemmel bir stratejist ve bir kötü adam olduğunda bunun neden korkunç bir şey olduğunu görüyoruz demiştim. Secret Empire’da, Steve’in herkesten 10 adım önde olduğunu ve kendisinden haberdar olmayan herkesi kukla gibi oynattığını çok büyük skalada görüyoruz. Bir kötü adamın planlarının adam akıllı gittiğini görmek o kadar rahatlatıcı ki, Steve başarılı hamle yaptıkça içinizin yağları eriyor ve bundan utanıyorsunuz. Ancak Steve Rogers bize hak ettiğimiz Marvel kötüsünü veriyor, şikayetimiz yok! Son on yılda Secret Wars’ı saymazsak -ki o da bir nevi Fantastic Four hikayesiydi- Secret Empire, okuyacağımız en iyi Marvel eventi olabilir.

Tabii, Steve’in henüz dokunmadığı kahramanlar da var. Örneğin Riri Williams ve Tony gibi. Bu arada Tony’i zırhla görünce şaşırmış olabilirsiniz, zira Civil War II’nin sonunda komaya girmişti. Zırhın içindeki şey Tony değil, Riri’ye yardım etsin diye yapay zekası yönlendiriyor zırhı. Spider-Man ve diğer birkaç kahraman da hala dışarıda ancak onlar da Steve’in kötülüğünden habersiz bir şekilde Beyaz Saray’a gidiyorlar. Hezimetleri yakın. Önümüzdeki sayılarda Black Widow’un başlatacağı direnişi izleyeceğiz. Hydra lideri Steve Rogers’ın emrindeki bir ülkede direniş yaşanacak. Zemo, Bucky’i patlattı diye gördük ama umarım Bucky o patlamadan sağ kurtulmuştur. Sam Wilson, kalkanı bırakıp gitmişti son sayısında, muhtemelen o da geri dönecek. Eğer Steve’i kendine getirecek tek bir şey varsa o da Natasha, Buck, Sam’in kuracağı bir ekip olacak.

Bir de ufak bir tahminim var. Civil War II’da, Ulysses isimli geleceği gören bir arkadaş, Miles Morales’in, Steve’i öldürdüğünü görmüştü. Olaylar o zaman çığırından çıkmıştı ama hiçbir şeyin olmadığını görünce rahatlamışlardı. Sanıyorum ki Ulysses’in o görüşü, bu serinin sonunda ortaya çıkacak. O sahneyi de bir hatırlayalım:

1. sayımız 3 Mayıs’ta! 2 hafta beklememiz gerekecek.

GÖRÜŞ

Secret Empire, Marvel’ın son yıllarda yaptığı en mükemmel işlerden birisi. Nick Spencer, ilk başta saçma ve kötü gözüken bir fikri alıp o kadar sağlam bir şekilde kurgulaştırarak mükemmel bir sonuç haline getirdi ve okurlar olarak şimdiye kadar okuduğumuz her şeyin karşılığını mükemmel bir şekilde alıyoruz. Kim derdi ki ihtiyacımız olan şeyin kötü bir Steve Rogers olduğunu?

10.0

MÜKEMMEL

Yorumlar