Silver Surfer Okuma Rehberi

Marvel Comics, DC’nin aksine karakterlerini, evrende olup bitenlerle iç içe yaşatıyor ve özellikle 2000li yıllarla birlikte çoğu kahraman, evrende “event” denilen büyük olayların etkilerini kendi dergilerinde de yaşıyorlar. Bunun yanı sıra, DC Comics’in aksine Marvel dergilerinde karakterin geçmiş hikayeleri kolay kolay devamlılıktan çıkarılmıyor. Bu sebeple, bugün okuduğunuz bir kahraman hikayesinin kökeni, 80lerde yazılmış bir hikayeye bile dayanabilir. Karakterler bu yüzden uzun süreli hikayelerin olgunluğunu gösterir.

Sonuç olarak, yeni başlayanlar da karakteri detaylı görmek isteyenler de bu şekilde, tek bir listeyi takip edebilir. Eğer karakterin kendi dergisi dışında olan büyük olaylar, karaktere etki ediyorsa o hikayeyi de dahil ediyoruz. Bunun dışında mümkün olduğunca “event” tarzı hikayeleri dışarıda bırakacağız.

Diğer Marvel karakterlerinin okuma rehberlerine şuradan ulaşabilirsiniz:

Marvel Okuma Rehberi

Nereden çizgi roman temin edebileceğinizi merak ediyorsanız da sizi şuraya alalım:

Nereden Çizgi Roman Okunur? Nasıl Çizgi Roman Temin Edilir?

SILVER SURFER OKUMA REHBERİ

1. Essential Silver Surfer, Volume 1
Yazar: Stan Lee
Çizer: Jack Kirby, John Buscema
Bulundurduğu Sayılar: Silver Surfer (1967) #1-18, Fantastic Four Annual #5
Essential dediğimiz şey çizgi romanların renkli halde tekrardan basılmasıyla ilgili bir olaydı Marvel içinde. Silver Surfer’a da aynısını yapılarak karakterin kendi serisinin ilk sayıları bu şekilde sıralandı. Bu yüzden okumaya buradan başlamanız oldukça önemli bizce. Norrin’in doğası ve değer verdiği erdemler açısından son derece anlaşılır ve karaktere bakış açısından da bir nebze kronolojik olması sebebiyle oldukça yerinde bir seçim olacaktır.

2. Essential Fantastic Four, Volume 3
Yazar: Stan Lee
Çizer: Jack Kirby
Bulunduğu Sayılar: Fantastic Four #41-63; Annual #3-4
Yine Essential içinde bulunan bu sayılarla birlikte Silver Surfer ve Galactus’un ilk görünüşlerine tanık oluyoruz. Yanlış anlaşılmasın, her ne kadar Fantastic Four içinde yer alsa da bu hikayeler, ana kahraman çoğunlukla Silver Surfer olarak karşımıza çıkıyor. “The Coming of Galactus” hikayesi ile birlikte Norrin’in nasıl soylu bir şekilde, gerçek ihtişam içinde süzüldüğüne tanık oluyoruz.

3. The Rebirth of Thanos
Yazar: Jim Starlin
Çizer: Ron Lim
Bulunduğu Sayılar: Silver Surfer #34-38, Thanos Quest #1-2

Silver Surfer’ın baş düşmanları konusunda bazı tartışmalar vardır. Çoğunluk bunun Galactus olduğunu söylese de, bunu Thanos olarak ifade edenler için kaynak niteliğinde bir durum var burada. Ölümden dönen Galactus’u gören ilk kişi olarak Norrin’in nasıl güçlerle başa çıktığını görmek için oldukça doğru bir seçim olacaktır bu sayılar.

4. Parable

Yazar: Stan Lee
Çizer: Moebius
Bulunduğu Sayılar: –
Parable serisi sadece Moebius’un olağanüstü çizimleri sayesinde yer bulmuyor listemizde. Hikayenin kendisi başlı başına kesinlikle okumanız gereken bir seri yapıyor kendisini. Sadece Norrin’e değil, insanlığa dair de birkaç önemli noktaya değinen ve dahası Norrin’in insanlığa bakış açısını yansıtan çok güzel bir seri olarak karşımıza çıkmakta. Galactus’un bu sefer güçlerini kullanmadan Dünya’yı yok etmeye çalışması ise kesinlikle ilginizi çekecek türden.


5. Essential Silver Surfer, Volume 2
Yazar: Steve Englehart
Çizer: Marshall Rogers
Bulundurduğu Sayılar: Silver Surfer (1982) #1, Silver Surfer (1987) #1-18, Annual 1
Essentiallar’ın hepsi karakterlerin çizgi romanlarını bir araya getirmiyor. Silver Surfer için bu durum tam tersi. Steve Englehart ve Marshall Rogers’ın Norrin’in kendi adıyla yayınlanan sayılarını toplayan bu seride karakterimizin, Sonsuzluk Taşları ile bir kere daha karşılaşmasını görüyoruz ancak bu sefer Thanos ile değil ondan önce bu taşlara sahip olanlarla. 

6. Judgement Day
Yazar: Stan Lee
Çizer: John Buscema
Bulundurduğu Sayılar: Silver Surfer Judgement Day
Mephisto artık bize Silver Surfer’ın kendi sayılarından tanıdık geldiğine göre hem onunla hem de Galactus ile yakından ilgili bu maceraya geçebiliriz. Bu iki güçlü varlık arasında kalmanın heyecanını iliklerinize kadar yaşatacak bir grafik roman olduğunu temin edebilirim sizlere. Ayrıca, “Kim bu Silver Surfer’ın baş düşmanı?” tartışmalarınıza da Thanos’tan sonra yeni bir ismin daha eklenmesine sebep olacağını söylemeden geçemeyeceğim.

7. The Herald Ordeal
Yazar: Ron Marz
Çizer: Tom Christopher, M. C. Wyman
Bulundurduğu Sayılar: Silver Surfer #70-75
Altı parçalık bu seride sadece Silver Surfer’a değil, Galactus’un elçi sistemine de yakından bakma şansımız oluyor. Hepimiz biliyoruz ki Galactus’un sadece bir elçisi olmadı. Peki tüm elçilerinin hiç istemediği bir elçi çıkarsa ortaya? Norrin’in meslektaşlarına bakış açısı ve bu unvana sahip olanların ne gibi ortak noktaları olabileceği gibi ilginç bakış açıları sunan serinin okunması bizce oldukça mühim.

8. The Defenders
Yazar: Steve Englehart
Çizer: Sal Buscema
Bulunduğu Sayılar: The Defenders #1-11 ve Avengers #115-118
Hayır, bu bizim dizisini beklediğimiz Defenders değil. Bu, Norrin’in Dünya’daki işlerine biraz daha eğildiğimiz, içinde Namor, Hulk ve Doktor Strange bulunduran bir Defenders. Dormammu ve Enchantress’e karşı verilen savaşla sınırlı kalmayıp, Avengers grubuyla da ufak bir sürtüşme göreceksiniz bu sayılar arasında.

9. Enslavers
Yazar: Stan Lee
Çizer: Keith Pollard
Bulunduğu Sayılar: Silver Surfer: Enslavers
Evet, şimdi kafanızı biraz karıştırabiliriz çünkü Dünya’dan Zenn-La’ya götürüyoruz sizi. Yanlış anlaşılmasın, bu hikaye Norrin’in kendi gezegenini kurtarmasıyla ilgili değil. Yani, sadece kendi gezegenini kurtarmasıyla ilgili değil. Evrensel boyutlarda süper kahramanlık yapan karakterimizin bu sefer karşısında ise Enslavers’ın lideri var. Ve az önce de belirttiğim gibi, Dünya’yı ve kendi gezegeni dahil birçoğunu kurtarmak zorunda olduğu bir durum bu.


10. The Messiah Syndrome

Yazar: Tom DeFalco, J. M. DeMatteis
Çizer: Paul Pelletier
Bulunduğu Sayılar: Silver Surfer #132
Silver Surfer karakterinin insanlar gözünde ne gibi boyutlara gelebileceğinin anlatıldığı bu sayı özellikle bu liste içinde yer alması gerekenlerden biriydi. Daha önce Parable ile de inanç konusu Norrin üzerinden oldukça çarpıcı biçimde işlenmişti, bu da Parable hikayesiyle benzer izler taşıyan ama bu sefer okların kendisine çevrili olduğu bir durumu anlatıyor bizlere.
11. Annihilation

Yazar: Keith Giffen
Çizer: Renato Arlem
Bulunduğu Sayılar: Annihilation: Silver Surfer #1-4, Annihilation: Heralds of Galactus #1-2
Annihilation aslen oldukça büyük ve komple okunması gereken bir seri. Ancak bu seri içinde Silver Surfer’ın yaşadıkları da bu listede yer almasına olanak sağlayan şeyler. Annihilus komutasındaki savaş gemilerinden oluşan büyük bir armadanın yıkımının araştırılması ile başlayan yolculuğunda Norrin’i, Galactus ile tekrar bir olmak bekliyor.


12. In Thy Name

Yazar: Simon Spurrier
Çizer: Tan Eng Huat
Bulunduğu Sayılar: Silver Surfer: In Thy Name #1-4
In Thy Name, yine Norrin’in melankonik karakteri hakkında bir şeyler öğrenebileceğiniz, bunlara şaşırabileceğiniz ve hatta seveceğiniz bir seri. Genellikle bu karakterin çevresinde hep dönen doğru erdem ve ahlak gibi öğretilerin benzerini de yine görüyoruz ancak bu sefer bir ütopya ile karşımıza çıkmasıyla önem kazanıyor.


13. Requiem

Yazar: J. Michael Straczynski
Çizer: Esad Ribic
Bulunduğu Sayılar: Silver Surfer Requiem #1-4
Norrin Radd’ın oldukça hüzünlü bu serisi aslında neredeyse okumuş olacağınız tüm hikayelerini, Norrin’in karakter gelişimi açısından tekrar anlatırmış gibi işleniyor. Hikayede geri dönüşler ile birlikte oldukça güzel bir anlatıma sahip bu seriyi ister başa ister sona koyun ama kesinlikle okumamazlık etmeyin.

****
Ve işte buradan sonra artık Silver Surfer hakkında bolca bir bilginiz, oldukça da sevginiz olduğunu söylemek hiç yanlış olmaz. Bu kısımdan sonra kendinize göre Silver Surfer hikayeleri seçerek okumalar yapabilirsiniz. Yine de bu listeye göre okumak isteyip de burada olmayan çizgi romanlarınız varsa yorum olarak belirtin, sizin için hangi sırada okumanız gerektiğini söyleyelim!

Bu listedeki çizgi romanlardan birisini incelemek, kurcalamak ve masaya yatırmak ister misiniz? İnceleyin, inceleme@cizgikafe.com adresine gönderin ve bu rehberde sizin incelemenizi yayınlayalım!
Yorumlar