Sony ve Marvel’in Spider-Man anlaşmasının detayları

9 Şubat 2015’te tam olarak başarılı sayılmayan, iki aktör, iki seri ve beş sinema filminden sonra mahallemizin arkadaş canlısı kahramanı Spider-Man, ait olduğu yere, evine, Marvel Sinematik Evrenine katıldı.

Bu anlaşmayı futbol tabiri ile şöyle basitleştirebilirim: Marvel Studios, Sony’den Spider-Man’in bonservisini almadı, beş filmliğine kiraladı. Bu. En kısa özeti bu. Aralarındaki kontrat Homecoming devam filminden sonra bitecek. Spidey o vakit geldiğinde Civil War, Homecoming, Infinity War, Avengers 4 ve Homecoming devam filminde yer almış olacak. Kontratın uzama durumuna pek değinmeden, çoğu kişinin merak ettiği, sahalarda ender görülen Sony & Marvel anlaşmasının sürecinden bahsedeceğim. Aslında ben değil, Amy Pascal bahsedecek. Kendisi Sony Pictures Entertainment’ın Başkanı gibi bi’ pozisyonda ve anlaşmanın en büyük pay sahiplerinden.

Aşağıda okuyacağınız röportaj Spider-Man: Homecoming çekimleri sırasında film setinde gerçekleşti.

SORU: Marvel ve Sony arasındaki anlaşma tam olarak nasıl gerçekleşti?

Amy Pascal: O vakte kadar beş Spider-Man filmi yapmıştık ve artık farklı bir şey yapmamız gerekiyordu. Yapmadığımız şey ise Marvel evreninde, farklı süper kahramanların da olduğu bir noktaya yerleştirmekti. Çünkü bizim filmlerde tek kahraman hep Spidey olmuştu. Kevin Feige ile ilk filmden beri beraber çalışıyorduk, kendisi zamanında Avi Arad’a kahve getirirdi. Yapımcılığın yanında iyi de kahve hazırlar. Sony olarak aklımızda bir şeyler yapmak vardı ve bu anlaşma yaptığımız şeyin doğru olduğunu hissettirdi. Bu konuyu Kevin ile de uzun zamandır konuşuyorduk. Bence sinema sektöründe bir daha gerçekleşmeyecek bir şey oldu ve üç stüdyo bu filmi yapmak için bir araya geldi. Bugünlerde bırakın üçü, kimse birbiriyle bir şey paylaşmak istemiyor.

Ortada kesinlikle kötü niyet yok. Herkesin amacı Spider-Man’i hakettiği yerlere getirmek. Bu Disney’in de, Marvel’ın da, pek tabii Sony’nin de işine gelir. Bu filmi harika yapmak için herkesin birbirine ihtiyacı vardı, bence bu baya mucizevi bir şey.

SORU: Karakteri evrene Civil War ile dahil etmek asıl plan mıydı? Tom Holland seçimi nasıl oldu?

Amy Pascal: Civil War ile başlamak her zaman 1 numaralı plan olmuştu. Filmdeki olay Peter’ın diğer karakterler ile bağ kurmasını sağlamak ve kostüm işini çözmekti.

Seçilebilecek çok aktör oldu. Seçmelere rolü ne pahasına olursa olsun almak için umutla dolu gelen onlarca kişiyi sırasıyla elemek üzücü bir durumdu tabii. Tom seçimi hem bizim hem Marvel’ın ortak tercihiydi. Bence harika bir işbirliğiydi.

SORU: Tom Holland’ın performansını Andrew ve Tobey ile karşılaştırsak?

Amy Pascal: Ben üçünü de çok seviyorum. Hepsinin kendine has özellikleri var. Ortak özellikleri ise harika birer oyuncu olmaları. Genç olmaları çok önemliydi. İngiliz olmayan birini bulmak istiyorduk ama sonuç ortada. Aradığımız şey Peter Parker’a benzemesi, karakterle empati kurabilmesi ve dişini tırnağına takarcasına çalışmasıydı.

SORU: Yönetmenlik için Jon Watts neden doğru bir seçimdi?

Amy Pascal: Kevin da ben de Cop Car filmini çok sevdik. Filmin en güzel noktalarından biri çok düşük bütçeyle, hikayeyi aksiyon aracılığıyla anlatabilmesiydi. Ortada çok iyi aksiyon yönetmenleri var fakat hikayeyi anlatma konusunda çok iyi olamayabiliyorlar. Ortaya filmi izlerken hikaye sahnesi, aksiyon, hikaye sahnesi, aksiyon gibi şeyler çıkabiliyor. Jon ise bunu bir bütün olarak anlatabiliyor. Çocuk oyunculardan aldığı performans çok özeldi.

Fikir alışverişi yaptığımız toplantıların birinde Jon; ”Bu filmde lisenin gerçek bir lise gibi görünmesini istiyorum, Hollywood liseleri gibi değil. Bugün bir liseye gidince neyle karşılaşırsak, filmde de o olmalı. Zeki çocukların gittiği bir fen lisesi olduğu için, inek öğrencilerle dolup taşmalı.”

Jon gerçekten yaşadığımız dünyayı yansıtmak istedi. Getirdiği modern farkındalık bence çok taze bir yaklaşım oldu.

SORU: Kontrat bittiğinde ne olacak? Büyük plan ne? Spidey’i MCU’da kaç kere izleyeceğiz?

Amy Pascal: Sanırım şöyle cevap verebilirim: Doğru formülü bulduk ve bence herkes devam etmek isteyecektir.

SORU: Bu filmi Marvel ile yapmanın diğer filmlere göre ne farkı vardı? (favori sorum)

Amy Pascal: İnanılmaz bir süreçleri var. Artık resmen Marvel’cı oldum. Çok titiz ve acımasızlar. Bunu sürekli anlatıyorum: toplantılarda her zaman şunu dile getiriyorlar: ”Tamam güzel fikirmiş. Nasıl daha iyi hâle getirebiliriz?” Bunu daha önce hiç duymadım! ”Güzelmiş. Daha iyisini yapabilir miyiz? Bir sonraki aşamaya nasıl geçebiliriz? Nasıl kutsayabiliriz?” Bunlar hepsinin en sevdiği sorular.

Sony’nin Venom ve Silver Sable & Black Cat filmlerini duyurup kendine bir evren yaratması Spider-Man’in MCU’dan ayrılma haberlerini doğursa da Amy Pascal çok da bu yönde konuşmuyor. Söylediklerine göre bu anlaşmadan herkes çok mutlu, ve ortada devam etmemek gibi bir neden yok. Neler olacağını hep beraber göreceğiz.

Yorumlar