Secret Empire Yolunda Captain America’nın Yaptığı 8 Korkunç Şey

Secret Empire, 0. sayısı ile geçtiğimiz hafta başladı. O sayının hikayesinin de anlatımıyla incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Steve Rogers geçtiğimiz sene Hail Hydra çıkışıyla herkesin odak noktası olmuştu. Oldukça tartışmalı bir konu olsa da Captain America serisi boyunca bu hareket oldukça ustalıkla kullanıldı ve Steve’in, nasıl harika bir stratejist olduğu bize gösterildi. Peki, Steve Rogers, Hydra’yı Dünya’nın zirvesine taşıyacağı Secret Empire serisinden önce bu uğurda hangi korkunç eylemleri gerçekleştirdi? Hiç şüphesiz bu yazıdaki 8 olaydan daha fazlasını yaptı ama biz şimdilik bu listeye bakıyoruz.

Tabii uyaralım, bu liste Secret Empire ve Captain America Steve Rogers serilerine dair SPOILER içerir.

8. Bir kahramanı uçaktan fırlattı

Captain America Steve Rogers #1’de Steve, meşhur “Hail Hydra” sözünü söylemeden hemen önce Doktor Selvig’in mahkum tutulduğu uçağa binerken yalnız başına binmekte ısrar etmişti. Ancak kendisine büyük bir hayranlık duyan genç kahraman ve Steve’in eski dostlarından Jack Flag, ona yetişti. Uçak temizlendikten sonra yanlış bir şeyler olduğunu fark eden Jack, tam Cap’i uyarırken, Steve Jack’i bir tekmeyle uçaktan attı ve kahramanı bir daha uyanamadığı bir komaya soktu. Daha sonra da Selvig’in yanına gidip “Hail Hydra!” dedi.

7. Bir Naziyle kanka oldu

Bu belki de Steve’in bilerek yaptığı bir şey değil. Kobik isimli kozmik küp, tarihi yeniden yazmaya başladığında Steve’in belleğinde, Baron Zemo’yla küçüklükten beri arkadaş olduğu bilgisini yarattı. Steve, Zemo’yu başta kurtardıktan sonra kısa bir süreliğine hapis tuttu. Bunun sebebi ise bir suçluyu mahkum etmek değil, kendi hikayesine Zemo’yu inandırmaktı. Nihayetinde de bunu başardı ve Zemo’yla sarılarak arkadaşlığını tazeledi.

6. S.H.I.E.L.D.’a sızdı

Normalde Steve’in, SHIELD’ın başına geçmesi hiçbirimizin itiraz edeceği bir şey değil. Hatta bunun tersine oldukça destekleyeceğimiz bir şey. Marvel evreni de bu şekilde düşündü. Steve, Maria Hill’in Pleasant Hill kasabasında kötülerin zihinlerini yıkayıp onları köleleştirmesini, Hill’e karşı kullanarak onu yargının karşısına çıkardı ve SHIELD yöneticiliğinden ayrılmasını sağladı. Yine de adımlarını düzgün atan Steve, ne yapacağını gayet iyi bildiği Sharon Carter’ı önerdi ancak Sharon, bu kişinin kesinlikle Steve olması gerektiğini savununca Steve Rogers SHIELD yöneticisi oldu. Nihayetinde de ülkede olağanüstü hal ilan edildiği gün Savunma Bakanlığı, yönetimi, SHIELD’ın başındaki kişi olması sebebiyle neredeyse Steve’e bıraktı.

5. Tony’i yenilmesi için manipule etti

Civil War 2’yi sevin ya da sevmeyin, Steve Rogers’ın bu seri boyunca sürekli arka planda bir şeyler çevirmesi ve bütün savaşı çift taraflı kontrol etmesi en çok şaşırdığımız şeylerden birisiydi. Örneğin geleceği gören Ulysses isimli Inhuman’ın, kendisini de görebileceğini fark ederek odasına sızmış, ancak talih sonucu aynı yerde bulunan Tony yüzünden öldürememişti. Daha sonra tüm olayların stresiyle bunalan Tony, içini Steve’e açtığında, Steve onu daha da körüklemiş ve Captain Marvel’la ölümüne bir dövüşe sokmuştu. Nihayetinde hem Tony’nin tarafı kaybetti, hem de Tony komaya girdi.

4. Bir uzaylı istilası planladı

Steve Rogers, Civil War 2 sonrasında Captain Marvel’ın artan popülaritesini ve gücünü dizginlemek zorundaydı. Bu yüzden Carol’ın kurduğu Ultimates takımının önüne bir engel çekmesi gerekti. Kozmik seviyede güçlere sahip kahramanlar Steve’e daha sonra çok büyük sorun çıkarabilirlerdi. Dolayısıyla Steve bir şeyler yapmalıydı. Chitauri ırkının bir kraliçe bulana kadar evreni arayacaklarını bilen Steve, daha önce bu konu üzerinde çalışmış bir bilim adamının Chitauri kraliçesi yumurtalarını başka birisine yetiştirtti ve bunu hisseden Chitauri ordusu dalgalar halinde Dünya’ya saldırıya başladı. Onları durdurmaya çalışan Captain Marvel ve Ultimates ise düşman ordusu karşısında git gide yorgun düştü.

3. Captain Marvel’ı dünya dışına kilitledi

Maria Hill ve Carol Danvers, Dünya’yı dış tehditlerden korumak için gezegenin üzerine bir kalkan yerleştirdiler. Steve bu kalkana başta karşı çıkıyordu ancak Chitauri ordusu saldırıya geçtiğinde, Steve kalkanı tamamen kapattı. Dışarıdan kimsenin girmemesini sağlayan bu kalkanın, Chitauri ordusunu durdurduğunu gören Carol ve ekibi başta sevinse de kalkanın geri açılmadığını görünce şok oldular ve Steve, Carol ile diğer tüm kozmik kahramanların Dünya ile ilişiğini kesip onları ölüme terk etti.

2. Bucky’i Zemo’ya öldürttü

Steve, planlarını gerçekleştirebilmek için kozmik küp Kobik’i arıyordu. Kobik ise Bucky Barnes tarafından kaçırılmış, herkesten gizleniyordu. Sonunda Kobik bulundu ve Eric Selvig’e teslim edildi. Ancak Bucky’i Baron Zemo aldı ve onu bir uçağa bağlayıp fırlatarak uçağı patlattı. Steve’in tüm bu olanlardan haberi vardı ve Zemo’ya da bunun iznini veren bizzat oydu. Hatta Bucky fırlatılmadan önce ona gönderdiği mesajda bundan üzgün olduğunu ancak ideolojilerinin farklı olduğunu söyleyerek veda bile etti. Bucky’nin sonunu tam olarak göremedik ancak görünür vaziyette, Zemo Bucky’i Steve Rogers’ın izniyle öldürdü.

1. Red Skull’ı öldürdü

Steve bir Hydra ajanı olmasının yanı sıra Hydra’nın gidişatından memnun olmayan birisiydi. Red Skull’ın, örgütü kendi çıkarları için kullandığını, davaya, “Rüya’ya” sadık kalmadığını düşünerek onun Hydra için bir zarar olduğunu düşünüyordu. Ancak Red Skull, Steve’i kontrol altında tutarken Profesör Charles Xavier’ın beynine sahipti ve Steve’in düşüncelerini görebiliyordu. Bunun için Steve Uncanny Avengers ekibini toplayıp onları manipule etti ve Skull’dan Profesör X’in beynini çıkarmalarını sağladı. Güçsüz ve halsiz düşen Skull, Steve’le yeniden karşı karşıya geldiğinde Cap, Skull’ı camdan aşağı fırlatıp ölüme gönderdi. Ama bunu iyi niyetle değil, Hydra’nın geleceği için yaptı.

***

Secret Empire daha yeni başlıyor. Önümüzdeki sayılarda kim bilir başka neler göreceğiz. Ancak Steve Rogers, hayatının bir dönemini oldukça akıllarda kalacak bir şekilde yaşıyor şu anda.

Biz de geçen seneden beri süregelen soruyu soralım, Steve Rogers’ın bir Hydra ajanı çıkmasını nasıl karşılamıştınız ve şimdiye kadar olan olaylar sonucunda bu harekete karşı düşünceniz değişti mi?

Yorumlar