BASKIYI DURDURUN! X-Men: Gold Sayısı Ortalığı Birbirine kattı: 1 Kişi Kovuldu Bolca Öfkeli Okur Bıraktı

Biliyorum, başlık biraz ‘clickbait’ başlığı gibi duruyor ancak olan biteni tek bir cümle içinde anlatabilmemizin de imkanı yok. Konuya hızla girelim.

Geçtiğimiz yıl, Endonezya’da 2 Aralık tarihinde bir toplu gösteri oldu. Binlerce müslüman, Jakarta’nın Hıristiyan valisi Ahok’u protesto etmek için meydanlara döküldü. Bu eyleme 212 dendi 12. ayın 2’si olması sebebiyle. Bu sene de 12 Şubat’ta eylem tekrarlandı. 2. ayın 12’si olması sebebiyle de bu eyleme de 212 2.0 dendi. Protesto’nun sebebi olarak valinin Kuran’a hakaret ettiği söylendi. Vali, daha önceki seçimlerde, rakiplerinin “Müslümanların, Müslüman olmayan bir adayı seçmelerinin haram olduğu” ifadesinin yer aldığı bir deklarasyona karşı, “Bazı müslüman gruplar, Kuran’dan ayetlere atıfta bulunarak halktan beni seçmemelerini istiyor, bu insanları aptal yerine koymaya çalışıyorlar” demişti. Vali’nin kast ettiği ayetin spesifik olarak Maide Suresi’nin 51. ayeti olduğu ortaya çıkınca “Kuran’a hakaret eden vali istemiyoruz” sloganlarıyla oldukça büyük bir kalabalık eylem yaptı.

Ayet’in çevirisi:

Ey inananlar! Yahudi ve hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdırlar. Sizden kim onları dost edinirse, kuşkusuz o da onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğruya iletmez.

Endonezyaca’da çevirisi ise “Müslümanlar kendilerine Yahudi ya da Hıristiyanları lider olarak seçemezler” gibi bir anlama daha yakın. Valinin yargılanması sürüyor ve 5 yıl gibi bir hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

ŞİMDİ BUNUN ÇİZGİ ROMANLARLA ALAKASI NE? Diye soruyor olabilirsiniz. Gelelim.

212 ve 51 numaraları geçtiğimiz hafta çıkan X-Men Gold 1. sayısında, yahudi bir karakter olan Kitty Pryde’ın topluluğa konuştuğu bir sahnede yer aldı. Sayının çizeri ise Endonezyalı Ardian Syaf. Bu sahnede Kitty, X-Men’in yeni lideri olduğunu söylüyor ve kafasının yanında da Jewelry kelimesinin, özellikle Jew (Yahudi) kısmı gayet odak noktasında.

Yakından bakalım:

İlerleyen sahnelerde ise Colossus’u, Hıristiyan X-Men Kurt Wagner ile oynarken görüyoruz. Colossus’un giydiği tişörtte QS: 5:51 yazmakta. Bu da Quran Surah Maide 51 olarak yorumlandı:

Syaf daha sonra orijinal çizimi Facebook’ta hayranlarıyla paylaştı. Dolayısıyla yazıları kendisinin yazdığını göstermiş oldu.

Daha sonra Facebook’ta yorumlar gelmeye başladı. Öğrenildiğine göre Syaf, 12 Şubat’taki gösteriden geldikten sonra bu sayfaları çizmiş.

Daha sonra tartışma büyümeye başladı. En son Endonezyalı çizgi roman okurları Marvel’a durumu bildiren mailler göndermeye başladılar. Ve Marvel’dan sonunda açıklama geldi:

X-Men Gold’un 1. sayısında bildirilen görseller, kast ettikleri anlamların ne oldukları söylenmeden koyulmuştur. Bu ima edilen göndermeler, yazar, editörler ya da Marvel’da yer alan hiç kimsenin görüşünü yansıtmamakla beraber, Marvel Comics ve yaratıldığı günden beri X-Men’in değerlerine tamamen aykırıdır. Bu çalışma, sıradaki baskılarda kaldırılacak, dijital versiyonlardan silinecek, ciltlerde yer almayacak ve gerekli disiplin işlemi yapılacaktır.

Syaf tartışmalara cevap vermese de 212 rakamının protestoları ima ettiğini ve 5:51 ile de bahsi geçen ayeti ima ettiğini onayladı. “Benim için oldukça önemli bir konuydu. Vali, kutsal kitabımıza hakaret etti ve polis buna müdahale etmiyor. Bunu kendi çalışmamda sergilemek istedim.” dedi.

Marvel’ın Ms. Marvel serisini yazan müslüman kadın yazar Willow Wilson ise konuyla ilgili tam olarak:

“Kusura bakmayın ama s*çarım bu adama. Kariyerine veda et.” dedi.

Tweeti için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha sonra da Tumblr hesabı üzerinden oldukça uzun bir metin yazarak Syaf’ı şiddetle kınadı. O metin için de buraya tıklayabilirsiniz.

Deadpool’un yaratıcısı Rob Liefeld konu hakkında:

Yeni X-Men sayısı konusunda şaşkınlık içindeyim. Kandırılmış ve aldatılmış editör ekibi için gerçekten üzgünüm

dedi.

The Walking Dead çizerlerinden Colleen Doran:

Genelde şirketler için üzülmem ama Marvel gerçekten de çok kötü bir hafta geçiriyor.

dedi.

Eleştiriler oldukça yoğun bir şekilde gelmeye devam ediyor. Ve Syaf sonunda açıklamasını Facebook üzerinden yaptı.


Selam Dünya…

Kariyerim artık bitti.
Yaptığım şeyin bir bedeli vardı ve bunu kabul ediyorum.
Lütfen daha fazla dalga geçme, tartışma ve nefret olmasın. Herkese barış diliyorum.
Bu son fırsatımda da 212 ve QS 5:51 numaralarının anlamını söylemek istiyorum.
Bu ADALET’in ve AŞK’ın numarası. Kutsal Kuran’a karşı, son peygambere, elçiye…ALLAH’a karşı, Tek Allah’a karşı aşkımın numarası.

Bütün bu tartışmalar için özür dilerim. Hoşçakalın. Tanrı hepinize mutluluk versin. Hepinizi seviyorum.
-Ardian Syaf-

Sonuç olarak Syaf yaptığının arkasında durarak, ayrıldı. Muhtemelen de kovuldu.

Öte yandan X-Men Gold 1. sayısının diğer baskıları şu anki çizimleri içermeyeceği için çizgi roman dükkanlarına, sayı daha sonra değerleneceği için koşturanlar oldu. Şu anda EBay üzerinden 20-30 dolar üzerinde satılmaya başlandı bile.

Konu biraz fazla dallı budaklı olduğu için kişisel görüşümden burada bahsetmek istemiyorum pek. Ancak üzerine bir şeyler söylemek gerekirse, Ethan Van Sciver’ın her sayfasına “SEX” yazısı sıkıştırdığı bir New X-Men sayısı da vardı ancak Syaf’ın yaptığı şeyin doğrudan nefret tetikleyici olabilecek bir şey olduğunu düşünüyorum ve açıkçası yaptığı şeyin hiçbir profesyonel açıklaması olduğunu da düşünmüyorum.

Siz ne diyorsunuz bu konuda?

Yorumlar