Injustice’te Yaşanmış 8 Büyük Olay

Injustice oyununun ardından çizgi romanıyla da gönüllerde taht kurmuş, oyuna giden hikayeyi anlatarak birçok kişiyi kendine hayran etmeyi başarabilmişti. Şimdilerde ikincisi yayınlanan çizgi romanın en büyük olaylarından birkaçını sizin için derledik. Başlamadan önce Injustice’in uzun soluklu bir çizgi roman olduğunu o yüzden gözden kaçan veya listede yer bulamayan önemli olaylar olabileceğini vurgulamak istiyorum. Eğer sizin de bu listede olmasını beklediğiniz olaylar varsa yorum olarak paylaşabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

Bu yazımızı okumadan önce bu hafta yayınlanan Injustice 2 hakkında bilmeniz gerekenleri ve mobil oyun incelememizi de okuyabilirsiniz:

Batman’in Kimliğinin İfşa Edilmesi

Batman, Martian Manhunter’ı Hawkgirl’ün yerine koyup rejimin arasına sızdırmıştı fakat bu onlar tarafından fark edilmişti. Hawkgirl’ün nerede olduğunu tartıştıkları sırada Damian herkesi gaza getirip babasının onlar hakkındaki tüm bilgiye sahip olduğunu söyleyip onların Batman’den önce davranıp onun sırrını açıklamasını önermişti. Superman, Dünya üzerindeki tüm ekranlara görüntüsünü yansıtıp tam Batman’in kimliğini açıklayacakken Batman yayını kesti ardından da Gözetleme Kulesi’ndeki yaşam desteğini kesti fakat Cyborg sayesinde Superman’in adına bir hesaptan “Bruce Wayne Batman” mesajı Twitter’dan paylaşıldı. Batman’in kimliği ifşa olmuştu fakat böylesine bir savaşta bu gelecek sayıları çok da etkilemedi.

Superman Batman’in Belini Kırar ve Alfred Onu Çok Feci Döver

Birinci yılın son iki sayısında Bruce gizli bir kanaldan Superman’in güçlerine sahip olmayı sağlayan bir hap almıştı. Tam bunu analiz ederken Green Arrow’u öldürmüş olan Superman Batcave’e geldi. Batman onu analiz bitene kadar oyaladı, tam hapı alacakken de Superman onun belini kırdı. Ardından Bruce onu oyalamaya devam etti ve Alfred’e zaman kazandırdı. Alfred hapı alıp Superman’in burnunu kırdı ve onu fena patakladıktan sonra Bruce’u da alıp ışınlandı. Bu hap daha sonra birçok gelişmeye sebep olsa da rejimin sonunu getirmede o da etkili olamamıştı.

Green Arrow & Harley & Black Canary Dinamiği

Superman’in Joker’i öldürmesinin ardından Oliver onu “Ok Mağarası” isimli mekanına götürmüştü. Oradan itibaren Harley’le aralarında hoş bir dinamik oluştu. Harley, Ok Mağarası isminin Batman’den çalıntı olduğunu, Okluk’un daha doğru bir tercih olduğunu söylemişti. Ayrıca ileriki sayılarda Harley, Canary’ye içini dökmüş, Joker’dan olan kızından bahsetmişti. Bunların da dışında Harley, Lobo’nun motosikletini çalınca diğer ikisi ona yardım etmişti. Çok güzel bir üçlülerdi fakat en sonunda ikisi öldü, Harley tek kaldı.

Dick’in Deadman Olarak Geri Dönüşü

Dick Grayson yani Nightwing birinci yılda Damian Wayne tarafından öldürülmüştü. Boston Brand’in yani Deadman’in ebediyen yaralanmasının ardındansa Deadman rolü Dick’in hayaletine geçti. Dick, Deadman olarak Batman ve ekibine yardım etme fırsatı bulması haricinde, Batman’le duygusal bir konuşma yapma, Damian’la kısa da olsa yüzleşme fırsatı buldu. Özellikle Dick’in Batman’le Billy Batson’ın vücudundan yaptığı o kısa konuşma Injustice’in en duygusal anlarından bir tanesiydi. Tıpkı Dick’in ölümü gibi…

Batgirl’ün Dönüşü

Injustice’de de Barbara Gordon tıpkı normal çizgi romandaki gibi Joker tarafından felç bırakılmıştı ve Oracle olarak Batman’e yardım ediyordu. Babasının ölümünün ardından da Lex Luthor tarafından ölümle sonuçlanabilme riski olan bir tedaviyle çok acı da çekerek felcini atlattı ve Batgirl olarak sahalara döndü. Bu arada tekrar Batgirl olmasının sebebi muhtemelen yazar ekibinin isteği üzerine değil, oyunda onun hikayeye Batgirl olarak başlamasıydı.

Injustice Ütopyası

“The Man Who Has Everything” çizgi romanını bilirsiniz. Bilmeyenler de bence hemen okumalılar, Alan Moore’un yazdığı, Superman külliyatının en efsane çizgi romanlarından biri olan bu hikayeyi Tom Taylor Injustice’i bırakmadan önceki son hikayesi olarak uyarlamıştı. Bu iki sayılık hikayede Superman, Constantine ve Batman’in planı sonucu uykuya geçiyordu ve Lois’in ölmediği, Joker’i Batman’in öldürdüğü, çocuğunun doğduğu aydınlık bir dünya görüyordu rüyasında. Tom Taylor ayrılmadan önce muhteşem bir göndermeyle bitirmişti kendi kısmını, iki sayılığına karmaşadan çıkıp güzel bir hikaye okuma fırsatı bulmuştuk.

Superman’in Sarı Fener Olması

Yeşil Fener Birliği Dünya’ya gelmiş ve Superman’le savaşıyordu, hatta bu sırada Hal Jordan’dan da yüzüğünü almışlardı ve ardından Sinestro onu kendi birliğine dahil etmişti. Bu zaten olması beklenen bir durumdu fakat asıl ilginç olay, Black Canary tam Kriptonit kurşunuyla Superman’i durdurmuşken Sinestro, Superman’e de bir yüzük verip bu durumdan kurtulmasını sağlamıştı. Yani tam her şey bitmişken yine Sinestro birçok kez yaptığı gibi duruma engel olmuştu. Sonuç olaraksa Superman daha da delirmiş, Batman ve Yeşil Fenerler tarafında ciddi kayıplar verilmişti.

Superman vs Darkseid

Darkseid, Kalibak’ın ölümünden dolayı Superman’e kızgındı ve Ares ile çalışıyordu. Superman Apokolips’e gitti ve ikisi öyle bir dövüştü ki, en son dövüşten çıkan enerji Apokolips’e ciddi şekilde zarar vermeye başladı. Dövüşün sonlanmasıysa Superman’in Darkseid’a Ares’i teslim etmesiyle oldu. Supes Darkseid’a onu tekrar Dünya’da görmek istemediğini söyledi ve döndü. Kısa da olsa Darkseid’ı ve görkemli bir dövüşü izleme fırsatı bulmuştuk bu hikayede.

Bonus: Harley İyi Superman’le Tanışıyor

Bu olay tam olarak ilk seriden değil fakat Injustice 2’den önce çıkan ve Harley’in oyun sırasında ne yaptığını anlatan Injustice: Ground Zero çizgi romanından. Daha doğrusu Harley’in anlatımına göre olayların nasıl ilerlediği diyebiliriz, bu yüzden de yüzde yüz doğru da olmayabilirler.

Açıkçası burada da çok eğlenceli bir kısım var, ben onu da eklemek istedim. Harley, iyi Superman’i Doomsday’in hışmından kurtarıyor. Cümle saçma ama Injustice’deki güç haplarını biliyorsunuzdur, onlardan birkaç tane alması bunu yapmasını mümkün kılıyor. Ardından da Harley ve Superman arasında çok hoş bir sohbet geçiyor. Arkadaşlar, Harley’i her türlü severiz fakat Injustice Harley’i bambaşkadır, candır, aşktır, paha biçilemezdir. Düşünün, Joker’i öyle bir dövmüştür ki, Joker Batman’e “Beni al kilitle, öldür, ne yaparsan yap fakat Harley’den uzak tut” demiştir.

Yorumlar