Netflix’ten Yerli Süper Kahraman Dizisi Geliyor

Birkaç hafta önce Netflix ülkemizdeki ilk yapımını yakında hayata geçireceğini açıklamıştı, biz de meraklı bir bekleyiş içine girmiştik ve şimdi o diziyle ilgili detaylar açığa çıktı, ilginç bir deneyimin bizi beklediğini söyleyebilirim.

Netflix’in “Osmanlı ve Türk efsanelerinin yanı sıra tarihten esinlenen bir kahramanlık hikayesi” cümlesiyle kısaca özetlediği dizide genç bir kahramanın İstanbul’da doğuşuna tanıklık edeceğiz. Kahramanımız güçlerini keşfederken İstanbul’u yok etmeye çalışan karanlık güçlerle karşı savaş verecek, bunları yaparken de  yalnız olmayacak. Ona destek olan bazı arkadaşları da bu yolculukta onunla beraber savaşacaklar.

Bunların dışındaysa dizi 10 bölümden oluşacak ve 2018’de Netflix’te yayınlanacak. Dizinin yapımı için de Netflix yerli yapım şirketi O3 Medya ile anlaşmış. O3 Medya günümüzde Vatanım Sensin, İstanbullu Gelin gibi bazı dizilerin de yapım şirketi olarak göze çarpıyor.

Açıkçası ilk defa Türkiye sınırları içinde gerçekleşen bir haber yazıyorum ve bu biraz garip bir durum. Türkiye’de böyle bir dizinin yapılması ise size muhtemelen daha da garip geliyodur. Çok fazla fantastik işle karşılaşmıyoruz, karşılaşsak da korku filmleri oluyorlar ve vasat işler ortaya çıkıyor genelde. Ancak yine de geçmişte bu tarz birkaç yapım gördük. Cem Yılmaz’ın G.O.R.A gibi birkaç filminden bahsedebileceğimiz gibi Leyla ile Mecnun’un yönetmeni Onur Ünlü, yine içerisinde bol bol süper güçlü karakterin olduğu Sen Aydınlatırsın Geceyi isimli bir film çekmişti. Yani bu dizi içerisinde süper güçlü insanlar olan ilk yerli yapım olmayacak fakat muhtemelen ülkemizde bu türün öncüsü olacaktır.

Fantastik film ve dizileri geçersek bu dizi yabancıların Türkiye’de süper güçlü bir karakter üzerinden hayata geçireceği ilk yapım değil. DC Comics 2000 yılında Janissary yani Yeniçeri adlı karakteri ortaya çıkarmış hatta bunun dışında onun adındaki Türkiye’de geçen bir çizgi roman bile çıkarmıştı. Oradaki kahramanımız da Selma Tolon adında bir doktordu ve Aquaman o çizgi romanda ona ufaktan asılmıştı desek yalan olmaz. Aman Mera duymasın!

Dizinin Netflix platformunda yayınlanacak olması da farklı bir durum fakat bu yıl itibariyle Türk halkının yavaş yavaş internet diziciliğine ısınmaya başladığını söylesek yalan olmaz. Blu TV’de Masum, Puhu TV’de Fi dijital platformlarda yayınlandı veya yayınlanmakta ve ikisinin de başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Son olarak da Görünen Adam isimli 15 dakikalık bir dizi Youtube’da hala yayınlanmakta ve hiç de fena gitmiyor.

Evet, şimdilik bu kadar. Yönetmen, senarist veya oyuncularda herhangi bir bilgi henüz yok. Fakat sizin de aklınıza bazı oyuncular geliyodur. Dizinin Türkçe olacağını biliyoruz ama geçmişte karşılaştığımız bazı yabancı oyunculara Türk karakter oynatıp üstüne dublaj yapma ihtimali var mı henüz net bir durum yok. Fakat bunun gerçekleşmesi bence pek de muhtemel değil, zaten Netflix Türkiye’den bir yapım şirketiyle bile anlaşmış vaziyette. Seyircinin yüzüne aşina olduğu bir oyuncuyu mu seçecekler yoksa tanınmadık bir yüzü piyasaya çıkarıp onunla mı bu konuyu işleyecekler, bu soruyu sormak daha mantıklı bence şu an. Bakalım bekleyip göreceğiz tüm bunları…

Peki sizin bu yapımla ilgili düşünceleriniz neler, sizce Netflix’in Türkiye’de yapacağı ilk iş başarılı olur mu?

Yorumlar