Zack Snyder Justice League yönetmenliğini bıraktı

Ortada stüdyoyla anlaşmazlık, oyuncu kadrosuyla sıkıntı veya filmin kötü oluşundan kaynaklı bir problem yok. Gerçi keşke öyle olsaydı. Zack Snyder, Mart ayında intihar eden kızı Autumn Snyder’ın ölümünde ailesinin yanında olmak için Justice League yönetmenliğini bıraktı.

Evet, acı olay Mart ayında yaşanmış ama hem Zack Snyder hem de Justice League’de yapımcı olarak yer alan eşi Deborah Snyder, medya ve insanların öğrenmesini istememiş. Olaydan hemen sonra Zack ve Deborah’a zaman tanımak için filmin çekimlerine 2 hafta ara verilmiş.

Bu yaşananlara rağmen ikili hem çekimleri tamamlamış, hem de çekimler sonrası post-prodüksiyon için ofise dönmüş. THR’ye verdiği röportajda şöyle diyor;

Bu işin gereklilikleri çok aşırı ve yoğun. İnsanı tüketiyor. Son iki ayda bir şeyin farkına vardım… Bana ihtiyacım olan ailem ve çocuklarımla olabilmek için filmin yönetmenliğinden çekilmeye karar verdim. Onlar da, ben de zor zamanlar geçiriyoruz.

Filmi tamamlayacak yönetmen Joss Whedon olacak. “Madem bugüne kadar getirdi, neden şimdi ayrılıyor?” diye düşünebilirsiniz. Zack Snyder birkaç yapımcıyla birlikte filmi izledikten sonra ek sahneler çekilmesine karar vermiş. Bu sahnelerin çekimi ise filmin büyük çoğunluğunun çekildiği İngiltere’de planlanmış ama Snyder, ailesini bırakmanın doğru olmadığını düşünüp ek sahneleri yazması ve yönetmesi için işi başkasına bırakmaya karar vermiş. Stüdyo başta 17 Kasım’daki vizyon tarihini ertelemeyi düşünse de Zack Snyder buna karşı çıkmış.

Niyetleri hep bunu açıklamamak olmuş, ama ek sahneler için başka bir yönetmen geleceği düşünülünce medyanın buna vereceği tepkiyi tahmin edebilirsiniz. Zack Snyder ve DCEU’nun medyadaki konumu malum. Zack Snyder bırakıyor, tekrar çekimlere gidiliyor ve yerine başka bir yönetmenle anlaşılıyor. Adam resmen “Ben bunu açıklamazsam sosyal medyadaki dingiller bu olayı bambaşka bi’ noktaya çeker, durumlar zaten kötü, daha da beter bi’ hâl alır.” diye düşünmüş.

Ne diyelim be Snyder? Haklısın abim. Yaparlar.

İzleyicilerin film hakkında endişeleneceğini biliyorum. Bana ihtiyacı olan 7 çocuğum var. Ama bu sadece bi’ film. Harika bi’ film, ama alt tarafı film.

Autumn Snyder, Sarah Lawrence Kolejinde okuyor, ve bilim kurgu fantezi romanı yazıyordu. Hatta başrolü de dışlanmış ve topluma uyum sağlama konusunda sıkıntı çeken bir karakterdi. Neden kendi canını almaya karar vermiş? Medya tarafından bilinmiyor. Bilinmesin de.

Batman v Superman’i sevmediğiniz için adınız duyunca Zack Snyder’a öfke kusuyor olabilirsiniz. Ama kimse alt tarafı bir film için bir babanın, kızını kaybetmenin acısını yaşamasını istemez. Yani, umarım istemiyoruzdur. Çünkü bu acının tarifi yok.

“Hepimiz ölürüz. Amaç sonsuza kadar yaşamak değildir. Arkamızda, sonsuza kadar yaşayacak bir şey bırakmaktır.”

Snyder ailesinin başı sağolsun.

Yorumlar