AMAZON ÇELİĞİ

Wonder Woman kesinlikle estetik bir zafer!

Yazıma başlamadan önce Warner Bros.’a attığı bu cesur adımdan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu öyle içten bir teşekkür ki 1 satır dahi bekleyemez. Nasıl DC zamanında doğru düzgün bir tane kadın yazar bile yokken bu karakteri yayınlayarak bir başarıya imza attıysa bugün aynısını Warner Bros. yaptı! Hem ilk kadın süper kahraman filmi, hem de ona kadın bir yönetmen! Meydan okuma böyle olur!

Bilmeyenler için Wonder Woman DC’nin ”Trinity” (Superman, Batman, Wonder Woman) olarak bilinen en büyük üç kahramanından biridir. Bu konjonktürden baktığımızda DC’nin yeni kurulan sinematik evreni için olmazsa olmaz bir filmdi bu. Yönetmen Patty Jenkins için başta şüphelerim vardı çünkü ne kadar iyi yönetmen olursanız olun böyle CGI soslu blockbuster filmleri yönetmek ayrı bir seviye gerektiriyor. Jenkins bu işin altında alnın akıyla kalktı.

Wonder Woman elbette Batman v Superman ile bağlantılı. Film Bruce Wayne’in Wonder Woman’a ait eski bir fotoğrafı Diana Prince’e göndermesi ve ona eskiyi hatırlatmasıyla başlıyor. Hal böyle olunca da bir orijin filmden bahsediyoruz. Şahsen benim için Man of Steel gibi muazzam bir orijin filmi deneyimi olmadı Wonder Woman. Filmin kötüsü Ares fiyaskoydu, Ares’le olan dövüş ayrı bir fiyaskoydu; Diana’dan yine güzel bir amazon dövüşü beklerken Sailor Moon dövüşü izledik. Diana’nın bir noktadan sonra sıkmaya başlayan poz kesmeleri de filmin en ”cheesy” olduğu dakikalardı. 

Senaryodan ise genel olarak memnunum. Her ne kadar oldukça yanlı bir taraftan da olsa filmin anti-militarist ve sorgulayan hikayesi güzeldi yine de. Bu hikaye Gal Gadot’un harika performansı ile birleşince de ortaya güzel bir film çıktı! Zack Snyder’ın cast seçiminin kıymeti zamanla anlaşılıyor. Bu arada Gal’ın Steve Trevor rolündeki Chris Pine ile dinamiklerinin çok iyi olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Filmde Themyscira’daki amazon sahnelerini çok sevsem de filmin en sevdiğim sahnesi ise hiç şüphesiz Wonder Woman’ın cephede ilk görücüye çıktığı sahne oldu! O sahnede salondaki ambiyans öyle bir değişti ki ön sıramda oturan kalabalık kız grubu hemen telefonlarına davrandı. Görülmeye değer bir andı.

Uzun lafın kısası, Wonder Woman bütün cheesy anları ve eksiklerine rağmen iyi kotarılmış bir film! Yine de daha iyi olabilirdi. Tabii bu benim görüşüm, film çoktan gençleri ve gıcık kritikleri tavladı. Wonder Woman kesinlikle estetik bir zafer! Warner Bros.’u bu attığı riskli adımdan dolayı tekrar kutluyoruz! Zaten hayatta aldığımız en başarılı kararlar usulen riskli, esasen doğru kararlar değil midir?

Yazar Puanı: 7,5

ankatozu.wordpress.com 

Yorumlar