Combo Breaker: İptal Olmuş 5 Oyun!

Merhabalar, sevgiler, selamlar! Bugün oyun oynamayı seven biz çizgi roman hayranları için biraz üzücü bir liste yapacağım ne yazık ki. Kim ne kadar oyun yapmış yazımızda size Marvel ve DC cephesinin bu zamana kadar kaç tane oyun yaptığından bahsetmiş, oranlamış ve yorumlamıştık. Ancak bu sefer konumuz çıkan değil, çıkamayan oyunlar. Listede 2 tane oyun var ki özellikle eğer çıksaydı kesinlikle ortalığı kasıp kavururdu ancak öyle veya böyle çıkamadılar. Hadi gelin çıkamayış sebepleri ile birlikte bu 5 oyuna birlikte bakalım!

DAREDEVIL

Encore Software’in, Playstation 2 ve X-box için geliştirdiği oyun için döneminin Spiderman oyunlarına benziyor desek yanlış olmaz sanırım. Hell’s Kitchen’da üçüncü kişi kamerasından yönettiğimiz Daredevil ile kah koşuyor, zıplıyor kah milleti pataklıyorduk. Ayrıca sanki geleceği görmüşçesine oyunda Daredevil’in “hislerinden” yararlanarak sıradaki ipucunu buluyorduk, tıpkı Batman: Arkham Asylum’da kullanılan dedektif modu gibi.

Peki neden çıkmadı?

2004 yılında Encore Software’in sahibi olan Navarre Corporation bundan böyle Encore Software’in geliştirme yapmayacağını ve sadece yayıncı olacağını duyurdu, böylelikle Encore Software geliştirdikleri tüm projeleri iptal ettiler. Hal böyle olunca zamanının çizgi romanlarında bile Daredevil oyununun reklamını yapan Marvel ve biz Daredevil sevenlerin gözleri yaşlı bıraktılar.

THE FLASH

Oyun hakkında çok bir bilgi yok ne yazık ki, şöyle ki Bottle Rocket 2007 yılında proje için kolları sıvadı, proje iptal olduğunda henüz 6 aylık bir geliştirme sürecindelerdi ve hala 1 yıllık bir programları vardı. Bu da aşağıdaki videodaki grafiklerin neden patatesimsi olduğunun bir yanıtı sanırım ancak yazık oldu.

Peki neden çıkmadı?

O tarihlerde DC karakterlerinin oyun hakları Brash Entertainment’taydı ancak şirket o dönemler maddi açıdan zor zamanlar geçirdiği için ya oyun haklarını satıyor ya da iptal ediyordu hal böyle olunca ne yazık ki güzide Flash oyunumuz da Brash’in iflas bayrağını çekmesi ile birlikte gümbürtüye gitti.

MARVEL CHAOS

Marvel Chaos bir dövüş oyunu olarak ortaya çıktı, ancak onu diğer dövüş oyunlarından ayıran şey Injustice veya Marvel vs. Capcom gibi tek bir düzlemde (veya arenada da diyebiliriz) dövüşmeleri değil tamamen yıkılabilen, devasa haritalarda dövüşecek olmalarıydı. Rakibinize arabalar fırlatabilir veya tek yumruk ile bir binanın içine sokup o binayı da rakibinizin başına yıkabilirdiniz.

Peki neden çıkmadı?

Oyun ilk olarak 2007’nin ilkbaharında  Comic-Con’da duyuruldu. Oyunu yapacak stüdyo EA Chicago’ydu ki eğer bu stüdyo bir yerden size tanıdık geldiyse muhtemelen dünyaca ünlü, hala gönlümde özel bir yere sahip olan Def Jam oyununu geliştirenlerin de onlar olmasından dolayıdır. Peki Def Jam gibi bir harikayı yapabilen bir stüdyo ne oldu da bu oyunu çıkaramadı. 2007 yılının Kasım ayında EA Games, EA Chicago’yu kapatacağını ve 150 kişiyi işten çıkartacağını duyurdu. Peki ne oldu da işler bu raddeye geldi? Çünkü doğal olarak daha önce hiç yapılmamış bir konseptte bir oyun yapmaya kalktığınızda karşınıza bir sürü hata çıkıyor. Hal böyle olunca EA Chicago da EA standartlarını tutturamadığı için ne yazık ki stüdyoya ve oyuna veda etmiş olduk.

(Direk 1.22 ye sarın)

Batman: Gotham by Gaslight

2009 yılında Day 1 Studios, bize farklı bir Batman göstermek istemiş olmalı ki 1989 yılında Elseworld etiketiyle çıkan Gotham by Gaslight hikayesini yapmak istemiş ve sevgili Batsy’i Victoria dönemine gönderip Karındeşen Jack’in ensesine yapıştırmak istemişler. Videoda da görebileceğiniz gibi ortam tasarımı, İngiltere’nin o sisli sokakları gayet güzel yapılmış ve belli ki pelerin fiziği üzerinde de baya kafa patlatmışlar.

Peki neden çıkmadı?

Aslında çok uzun bir sebebi yok, THQ Batman’in haklarını elinde tutamadı ve böylelikle zaten tam yapım aşamasına girmemiş oyunumuza veda etmiş olduk. Yazık oldu…

THE AVENGERS

Öncelikle buna kendi yorumumu katmadan edemeyeceğim. Sanırım gördüğümde cidden “Keşke çıksaydı be” dediğim oyundu bu. Aşağıdaki videoda siz de göreceksiniz. Bu oyun H A R İ K A! Birinci şahıs kamerasından daha önce video oyunu yapılmayan sektörde (ki hala yok bildiğim kadarıyla) yepyeni bir soluk getirecekti. Hatta oyunun yapım aşaması da neredeyse bitmişti, çok yakındı.. Bizim olacaktı.. Demir Adam, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk bildiğimiz oynanabilir karakter arasındaydı.

Peki neden çıkmadı?

Bu soruya cevap vermek beni üzüyor. Özellikle o kadar saçma bir sebebi var ki, işte o sebep beni yataklara düşürecek cinsten. 2011 yılının Ağustos ayında ana firma olan THQ bir bakıma eski usul para kazanma numarasına başvurdu. İşten çıkarma. Böylelikle 200 eleman ve kapatılan stüdyolardan sonraki oyunu geliştiren THQ Avustralya da buna dahil, geliştiriciler işsiz kaldı ve böylelikle oyun suya düştü. Durum böyle olunca eski çalışanlar da bugün size bunu yazabilmeme sebebiyet veren şeyi yaptılar ve videolarla görselleri internete sızdırdılar. THQ CEO’su ise bu konu hakkında çocuk oyunları yapmaktansa sosyal medyada veya telefonlardan oynanan oyunlara yönelmek istediklerini belirtti. Peki ne oldu? THQ battı. Oh olsun.
Yorumlar