Wonder Woman Çizgi Roman Göndermeleri

Wonder Woman’ı izlediniz mi? İzlememişseniz ve hala film konusunda merak ettiğiniz şeyler varsa, Youtube kanalımızdaki Spoiler içermeyen incelemeye buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer filmi izlemişseniz ve spoiler içeren bir yorum okumak istiyorsanız, köşe yazarlarımızdan Serkan Sürer’in yazdığı Amazon Çeliği yazısına göz atabilirsiniz.

Bu yazıda ise filme dair görüşler değil, filmde yer alan çizgi roman göndermelerinden, diğer referanslardan ve easter egg denilen ufak tefek sürprizlerden bahsedeceğiz.

Açılış

Filmin başında Dünya’yı uzaktan görüyoruz ve daha sonra yavaşça yaklaşıyoruz. Bu sırada da Diana Dünya’ya dair umut verici birkaç şey söylüyor. Bunun hemen hemen çok benzerini geçen yaz çıkan DC Universe Rebirth sayısının başında, Wally West’in ağzından, benzer bir mesajla duymuştuk.

Wonder Woman’ın Kökeni

İlk bahsedeceğimiz şey, Diana’nın orijini olacak. Çizgi romanlarda Amazon kraliçesi Hyppolita, çocuk özlemiyle bir gece kilden bir bebek yapar ve sahilde bu kil bebekle uyuyakalır. Zeus, bu durumu görünce bebeğe can verir ve ona kendi güçlerinden pay vererek Diana’nın doğumunu sağlar. Filmde de öğrendiğimiz gibi Diana, annesinin yaptığı kilden canlanarak doğmuş. Ancak Wonder Woman New52 serisinde öğrendik ki bu hikaye sadece palavraymış. Zeus, Dünya’ya insan formunda inerek bir gece kraliçeyle birlikte olur ve Diana bu birlikteliğin sonucunda doğar. Kil hikayesi de bunun üstünü kapatmak için uydurulmuştur. Filmde de Diana’nın aslında başka bir şekilde doğduğuna, pek de kille alakası olmadığına dair imalar gördük. Kim bilir? Belki de ikinci filmde bu yarı tanrılık mevzusu söz konusu olabilir.

JL-828-VZM

Diana’ya filmin başında teslimat yapan kargo kamyonunu hatırlıyorsunuzdur. Üstteki kod, o arabanın plakasında yazan şey. JL derken, tabii ki de Justice League’e bir gönderme olduğunu çıkarıyoruz. Tabii diğer kısımlarının ne olduğunu tam bilmiyoruz. Kimileri bunun Superman vol.2 82. Sayı’daki 8. sayfaya yoruyor. O sayfada Superman’in siyah kostümle ölümden döndükten sonra savaştığı gözüküyor.

Diana’nın Mesleği

Diana filmde, Louvre müzesinde çalışıyordu. Bu kadar popüler bir yerde hiç yaşlanmadan çalışan birisinin olması ilginç ancak 90larda Wonder Woman çok benzer bir şekilde Gateway City Museum of Cultural Antiquities’te çalışmaktaydı. Haliyle daha az bilinen bir yerdi. Diana, orada çalışırken Cassandra Sandsmark’la tanışmıştı ki Cassie de daha sonra Wonder Girl oldu. Belki ikinci filmde de Cassie ile böyle tanışırız?

Wonder Woman’ın Silahları

Doğruluk Kemendi olmayan bir Wonder Woman olmadığını düşünemezdik. Ancak filmde Lasso of Truth yerine Lasso of Hestia diye geçiyor. Hestia, kalbin tanrısı olarak biliniyor ve yalan söylendikçe kemendin ısınmasının sebebi de buna bağlı.

Godkiller kılıcı ise çizgi romanlarda Diana’nın elinde değil. Evet, kılıcı Diana’ya da silah dövmüş olan Yunan tanrısı Hephaestus yapıyor ama kılıcı kullanan kişi ise Deathstroke the Terminator.

Diana’nın yıldırımları kontrol edebiliyor olması ise filme özel bir şey değil. Wonder Woman bu gücü, Gail Simone’un yazdığı Warkiller hikayesinin finalinde Zeus’tan bir hediye olarak alıyor. 2009 civarı çıkmıştı tüm seri. Ve işin cilveli kısmı, Diana o seride de Ares’e karşı savaşıyordu.

Paradise Island

Steve, filmin bir yerinde Themyscira’dan “Paradise Island” olarak bahsediyor. Diana ise hafifçe gülümsüyor. George Perez 1987’de adanın adını değiştirene kadar ismi buydu. Themyscira ismi sonradan geldi. Erkeklerden arındırılmış bir ütopya olarak görüldüğü için bu adı almıştı ada.

Savaş Posterleri

1. Dünya Savaşı’nda duvarlarda erkekler savaşa gittiği için kadınların geriye kalan işleri yapabileceğini söyleyen ilanlar bulunuyordu. Filmde de bunlardan görmek mümkün. Hatta Wonder Woman’ın ara sokak kavgasındaki bir pozu doğrudan “We can do it” posterine gönderme.

Dr. Poison

Filmimizin kötülerinden Isabel Maru, doğrudan çizgi romanlardan gelen bir karakter. Ancak çizgi romanlarda kostüm giyip maske takmasının sebebi, fiziksel bir durumu gizlemek değil, cinsiyetini gizlemekti. Hatta Maru filmde ilk gözüktüğünde, çizgi romanlardaki görünüşüne birebir benzeyerek ortaya çıktı. Kafasında göz bandanası bile vardı!

Ara Sokak

Birçok yerde muhtemelen gördünüz ancak biz de söyleyelim, Diana, Steve ile birlikte ara sokağa girip kurşunları tuttuğu zaman Richard Donner’ın klasik Superman’indeki Superman’in kurşun yakaladığı sahneye bir selam çakıyordu.

Dondurma

Wonder Woman dondurma yediği sahnede kendinden geçiyordu. O sahnenin çok benzer bir versiyonu Justice League Origin çizgi romanında da vardı. Ayrıca Justice League War animasyon filminde de bu sahneyi koymuşlardı. Çizgi romandaki sahneyi koyalım biz:

Fausta Grables

Diana Almanların gecesine giderken bir kadının kıyafetini alıyordu, hatırladınız mı? İşte o kadın filmin sonundaki oyuncu listesinde Fausta Grables olarak geçiyor. Ya da diğer adıyla Nazi Wonder Woman!

Lynda Carter’ın 70lerdeki Wonder Woman dizisinin “Fausta: Nazi Wonder Woman” bölümünde bu isimli kadın, Wonder Woman’ın yerine geçip Naziler adına çalışıyordu. Buyurun o bölümün fragmanı:

War is Truth

Ares filmin sonunda ortaya çıktığında kendisine savaş tanrısı demek yerine “God of Truth”, doğruluk tanrısı diyordu. Yukarıda bahsettiğimiz Warkiller hikayesine yeniden dönüyoruz, Ares o seride doğruluk kemendini çalıp, “Savaş doğruluktur, bu bana ait olmalı” diyordu. (War is Truth)

Duke of Deception

Her ne kadar filmin yarısına kadar General Ludendorff’u Ares olarak düşünsek de, daha sonra Patrick Morgan’ın Ares olduğunu öğrendik. Çizgi romanlarda da Duke of Deception isminde, Ares adına çalışan bir arkadaş, Diana’yı yanıltmıştı. Diana uzun zaman boyunca da onu Ares sanmıştı.

Edgar Rice Burroughs

Steve, kamp alanına geldiklerinde diğer arkadaşlarına bu ismin romanlarını veriyordu sıkılmamaları için. Burroughs, Marslı John Carter ve Tarzan’ın yazarı. İki seride de bildiğiniz gibi farklı bir kültüre alışmaya çalışan baş karakterlerin hikayesi anlatılıyor. Tarzan insanlara alışırken, John Carter, Marslılara alışmaya çalışıyordu.

Tank

Wonder Woman’ın tank kaldırdığı bir posteri vardı. Bu poster kesinlikle The Dark Knight Returns’te, Superman’in tank kaldırdığı sahneyle bir ilişkisi var. Yanlış hatırlamıyorsam Superman’in o pozunu animasyon filminde de görmüştük.

Savaşmayın Sevişin

Diana, filmin sonunda Ares’e karşı gelirken, savaşın değil, sevginin, aşkın kazanabileceğini ve bunları sadece onun bitirebileceğini söylüyordu. 70lerdeki Wonder Woman dizisinin jenerik şarkısında da “Bir şahini güvercin eder, savaşı aşkla durdurur, yalancıya doğruyu söyletir.” şeklinde bir kısım geçiyor.

Anıt Resimleri

Diana filmin sonunda anıt kaidesine gidip Steve’in resmine baktığında 1. Dünya Savaşında, savaşı kötüleyen eserler yazmış en önemli iki şairden Wilfred Owen ve Siegfried Sassoon’un da portreleri asılı. Sassoon ne yazık ki savaş bitmeden hayatını kaybetmişti.

Ares

Ares’in zırhı, Injustice: Gods Among Us zırhına oldukça benzemekte.

226. Kıyafet

Etta, Wonder Woman’ın denediği son kıyafetin numarasını 226 olarak söylemişti Steve’e, Wonder Woman 226. sayı, Wonder Woman Vol. 2’nun da son sayısıydı. Eh, filmde de 226. kıyafet son kıyafeti olmuştu.

Sameer

Steve’in ufak ekibi normalde çizgi romanlarda yer almıyor. Ancak Sameer’i oynayan Said Taghmaoui, role seçildiğinde Twitter ve Instagram hesabından “Coming Soon” yazısıyla şu görseli paylaşmıştı:

Sameer’in yanındaki karakter tam olarak “Andre Blanc-Dumont”. Andre, Fransa için savaşan bir asker. Naziler Paris’i ele geçirdiklerinde direnişçilere katılıyor ve Nazilerin elinde tuttukları yerlere uçuşlar düzenleyip saldırıyor. Daha sonra Janos Prohaska ile tanışıyor ve Blackhawk ekibine katılıyor! Blackhawk ekibi de savaş boyunca operasyonlar düzenleyip Nazilerle mücadele eden bir ekip. Ve tüm ekip, farklı ırklardan, farklı özelliklere sahip insanlardı. Tıpkı Chief, Sameer ve Charlie gibi.

Yani, Steve’in arkadaşları birleşip Blackhawks ekibini kurup savaşa katılabilirler, dahası, ikinci dünya savaşı döneminde geçen, Wonder Woman cameosu olan bir Blackhawks filmi izleme ihtimalimiz de var!

Wonder Woman 2’nin günümüzde geçeceğini Patty Jenkins onayladı bile ama yine de bu ekibi, 1940lar temasında bir filmde görmeye kesinlikle hayır demem!

***

Sizler Wonder Woman’da hangi detayları yakaladınız?

Yorumlar