Infinity War’da nasıl bir Steve Rogers?

Infinity War çekimleri yakın zamanda sona erdi biliyorsunuz, 3 haftalık bir aradan sonra da Avengers 4 çekimleri başlayacak. Marvel adına zaten rüzgar geçme aralığında olan kapılar, iyice kapanıyor. Çünkü tahmin edersiniz ki, Avengers 4’ten herhangi bir bilgi, bir set fotoğrafı Infinity War’da kimin ölüp kimin ölmediğini belli eder. Bu da hâliyle Marvel’ın hiç istemediği bir şey. Set fotoğrafına imkan vermeden çekimleri nasıl yapacaklar ben baya merak ediyorum bu konuyu.

Filmin en gizli tutulan karakteri diyebileceğim Steve Rogers’a dair ilk bilgileri D23 Expo’da gösterilen fragmanda aldık. Sakallı, uzun saçlı ve siyah kostümlü olduğunu biliyoruz. Civil War’un sonunda Bucky ile birlikte Wakanda’ya gittikten sonra daha göremedik Yüzbaşıyı. Civil War’un Tony Stark üzerindeki etkilerini Homecoming’de az çok gördük ama tam istediğimiz derecede değil. Infinity War, evrenin en büyük iki karakteri için de bu konuda baya açıklayıcı ve belirleyici olacak.

Steve Rogers, artık Marvel Sinematik Evreninde Kaptan Amerika unvanına sahip değil. En yakın dostu Bucky Barnes’ı kurtarmak için kalkanı ve unvanı arkasında bıraktı. Daha önce de birkaç kez yazdığım gibi, Steve Rogers o noktada Kaptan olmayı değil, Steve Rogers olmayı tercih etti. Çünkü Bucky’i kurtarmak, Kaptan Amerika kimliği ile çakışıyordu.

Madem artık Kaptan Amerika değil, süper gücü liderlik etmek, doğruyu savunmak olan Steve Rogers yanlışlarla mücadelesine ne olarak, nasıl devam edecek? Tam da burada 1974’te yayınlanan Captain America #180 ve #184 sayıları arasında geçen Nomad dönemi devreye giriyor. Bu kısa süren dönemde Yüzbaşı Rogers, yozlaşan ABD yönetiminin emri altında olmayı reddeder ve unvanını bırakarak, Nomad adını üstlenir. Bu hamleyle kendisine emir veren kimse kalmamıştır ve yanlışlara karşı doğruyu yaptığına inanarak mücadelesine devam eder.

Hatırlarsanız Civil War sırasında da ”Ya gitmek istemediğimiz bir yere gitmemiz emredilirse? Ya bir yere gitmemiz gerekse ama izin vermezlerse?” sözleriyle hükümet emri altında çalışmanın Avengers’a verebileceği zarara ve kötü sonuçlara değinmişti. Sokovia Anlaşmasına karşı bu direnişi Avengers’ı kendi içinde bir savaşa sürüklemiş, işler pek de yolunda gitmemişti. Ama günün sonunda hem ona katılan takım arkadaşlarını terketmedi, hem de Anlaşmanın altına imzasını atmayarak yolu Wakanda’ya düştü.

Avengers: Infinity War’da, Steve Rogers’ı son gördüğümüz yerden devralacağız. Siyah kostümüyle, uzun saçı ve sakalıyla Nomad olarak. Nomad kelimesi filmde geçer mi emin değilim ancak çizgi roman okurları için Russo biraderler tarafından çok güzel bir selam olacak.

Yorumlar