Injustice’te Yüreğimizi Sızlatan Ölümler

Injustice Gods Among Us çizgi romanının en büyük olaylarından bir kısmını liste yapıp sizlerle paylaşmıştık. Siz de fark etmişsinizdir ki o listede hiçbir ölüme yer vermedik. Fakat çizgi roman adete ölümler silsilesiydi. Biz o listeyi hazırlarken aslında ölümlere yer vermiştik fakat baktık ölümler olaylardan çok onları farklı bir listede toplama kararı aldık.

Injustice’te Yaşanmış 8 Büyük Olay

– LOIS LANE –Öldüren: Superman (dolaylı olarak Joker)

Öldüğü yıl: 1
Her şeyin başladığı yerle başlamak istedim listeye… En acı, en yürek sızlatan ölümlerden biriyle, hamile Lois Lane’in Superman tarafından kendi elleriyle öldürülmesiyle. Açıkçası böyle bir hikayeye başlamak için o kadar uygun ki bu durum, Superman’i o duruma getirmek için o kadar uygun ki bu olay söyleyecek çok da fazla söz kalmıyor. Ve biz bu hikayeyi okurken de bir yandan inanılmaz zevk alırken bir yandan da defalarca kez keşke diyoruz, keşke ölmeseydi Lois…

– JOKER –Öldüren: Superman
Öldüğü yıl: 1

Yürek sızlatan başlığına Joker’ı koymak biraz ahmakça gelebilir kulağa fakat burada yürek sızlatan olay daha çok Superman’in dönüşümünün başlangıcının bu ölüm olması. Dünya Joker’dan kurtulmuştu, evet fakat dünyanın en iyi insanı bir anda en kötü insanına doğru evrilmeye başladı. Bu ölüm bize Batman’in neden onu öldürmediğini açıklar nitelikte bir ölüm. Aynı zamanda basit görülen, doğru görülen tek bir durumun nelere sebep olabileceğini de bize gösteriyor. Çizgiyi geçmek, işleri bu duruma getirebiliyor.

– HUNTRESS –Öldüren: Wonder Woman
Öldüğü yıl: 3

Injustice’de ağır ağır gerçekleşen ölümler oldu, zeminin yavaş yavaş hazırlandığı ölümler. Huntress’ınki bunlardan biri değildi. Hani bazen dizilerde, filmlerde de olur, tam dersiniz ki bu iş bitiyor, kazanıyorlar sonunda. Sonra bir bakarsınız her şey tepetaklak. Injustice bize bunu defalarca kez yaşattı. Tam Superman’i haklayacaklar derken Wonder Woman gelmişti ve hırsına da yenik de düşerek, belki yanlışlıkla da olsa Huntress’ın boğazına sardığı kementiyle boynunu kırmıştı. Bu ve buna benzer olayların ardından Superman tarafının birbirini “Senin suçun değildi” diyerek teselli etmesiyse olayı daha da sinir bozucu hale getiriyordu.

– KYLE RAYNER –Öldüren: Sinestro
Öldüğü yıl: 2

İlk yılın muhteşem finalinin ardından ikinci yıl da bir o kadar hızlı başlamıştı. Dünyaya uzaydaki bir görevden dönen Kyle’sa mutlu mesut evine kavuşma arzusuyla yol alırken Sinestro tarafından yolu kesildi. Bu ölüm hem Sinestro’nun sinsi planlarının geleceği hakkında bize haber veriyordu, hem de Yeşil Fener Birliği’nin güç kaybetmeye başladığı yerdi. Kyle içinse acıydı fakat dünyaya erişse dahi muhtemelen yine de çok uzun süre yaşamayacaktı.

– JOHN STEWART –Öldüren: Sinestro
Öldüğü yıl: 2

Fark ettiyseniz ilk iki ölümü saymazsanız ölenler hep Batman tarafından, liste boyunca da bu çok farklı olmayacak. Fakat şu an aslında Superman tarafında olan fakat ikinci yıl sonundaki savaşta sadece savaşı durdurmak için çabalayan John Stewart var karşınızda. Sinestro kendisine Superman tarafında savaşmasını söylemişti o da bunu kabul etmeyince arkasından haince hançerlemişti. Peki bu Sinestro için yeterli miydi? Tabii ki hayır. Guy Gardner’ın ölümüyle devam ediyoruz…

– GUY GARDNER –Öldüren: Hal Jordan
Öldüğü yıl: 2

Sinestro John’u öldürdükten sonra Hal’i kızdırıp Guy’ın üstüne salmak için suçu ona atmıştı. O sırada Sarı Fener olmuş Hal’sa Sinestro’yu dinleyip Guy’ın neredeyse tek kelime etmesine dahi izin vermeden onun kolunu kopardı. Sinestro’ysa kardeşi kardeşi kırdırmaktan mutlu bir biçimde hem olayları izledi, hem de bu şekilde onlara yön vermeyi asla bırakmadı.

– CAPTAIN ATOM –Öldüren: Wonder Woman
Öldüğü yıl: 1

Captain Atom Superman’i yıpratmıştı ve teslim olmasını istiyordu. Fakat yine o taraftan biri çıktı, Wonder Woman. Ne yazık ki Injustice’teki Wonder Woman genel olarak ahmak bir Superman aşığı olduğu için gidip Captain Atom’un tenini kılıçla kesti. Nükleer bir bombaya dönün Atom’sa Superman’i uzaya çıkardı ve Wonder Woman ve onu nükleer etki altında bıraktı. Superman çabuk toparlasa da Wonder Woman neredeyse bir yıl komada kaldı. Captain Atom içinse tek söyleyebileceğimiz şerefli bir ölüm olduğuydu…

– MARTIAN MANHUNTER –Öldüren: Superman
Öldüğü yıl: 1

Superman’e her şeyi anlatmaya, doğru yolu göstermeye çalışırken ölen ilk insanlardan biri. Kendi gezegenindeki insanları, oranın hikayesini ve nasıl bir neslin tükendiğini anlattı o Superman’e. En azından denedi… Ardından Wonder Woman yine geldi ve ortalığı karıştı. Onun bedenine Martian Manhunter girince Superman Diana üstünde ısı görüşü kullanıyordu ve Martian yanarak canını feda ediyordu. Ah be Diana diyesi geliyor insanın, neden Injustice’te bu kadar ahmaktın…

– NIGHTWING –Öldüren: Damian Wayne
Öldüğü yıl: 1

Açıkçası en acı ölümlerden biri kesinlikle bu, listeye başlarken de bunu en son yazarım diye düşünüyordum fakat daha kötüleri olduğunu yazdıkça fark ettim. Gerçekten Injustice insanın içini yakan ölümlerle doluymuş, bunu da tekrar anlıyorum… Bu ölüm hakkındaysa ne söylenir onu bilmiyorum. Damian zaten genel olarak hayırlı bir evlat değil genel olarak, Injustice’teyse en hayırsız versiyonuyla karşımızdaydı hep. Dick öldükten sonraysa Batman’in uzun ve “Oğlum öldü.” kelimeleriyle biten monologu gözyaşlarımızı akıtacak nitelikteydi.

– JAMES GORDON –


Ölüm şekli: 
Kanser
Öldüğü yıl: 2

Yine çok duygusal bir ölüm… Onu diğerlerinden ayıransa ölüm sebebinin dövüş vs. değil de kanser olması. Gordon kanserdi ve güç kazanmak için kullandığı haplar da bu kanseri hızlandırmaktaydı. Fakat o ölürken bile son bir vurgunla Superman tarafını güçsüzleştirmek istedi. Gözetleme Kulesine gitti ve Cyborg’un Oracle’l Batman’i takip etmesini engelledi. Sonra da dünyayı uzaydan izlerken kızına duygusal bir veda konuşması yaparak hayata gözlerini yumdu. 

– ALFRED –


Öldüren: 
Victor Zsasz
Öldüğü yıl: 5

Alfred Injustice’te hep önemli bir yer edindi kendisine. Superman’i dövdüğü anlar hala akıllarınızdadır, Batman’i kucağına alıp ondan uzaklaştırdığı. O da kendisini Batman’in yoluna feda edenler oldu en sonunda. Superman, ondan Batman’in konumunu öğrenmek istemişti fakat Alfred (tabii ki) ona herhangi bir bilgi vermeyince Superman Victor Zsasz’ı hapisten çıkarıp Alfred’e yollamıştı. İkisi arasındaki dövüşte de Zsasz, Alfred’in karnını kesmişti. Alfred de son anına kadar savaşıp, doğrudan şaşmayanlar kervanına katılmış olmuştu böylelikle.

– GREEN ARROW –Öldüren: Superman
Öldüğü yıl: 1

En sona bu ölümü koymak istedim çünkü hem en acı ölümlerde kesinlikle ilk sıraya koyabileceğimiz birkaç ölümden biri, hem de Superman’in ne kadar iğrenç bir yaratığa dönüştüğünü kanıtlayabiliyor. Annesi ve babası da oradaydı ama Superman’in umurunda bile olmadı bu durum. Yavaş yavaş öldürdü Oliver’ı, canını ne kadar yakabilirse yaktı. Fakat yine de Oliver’ın ölürken düşündüğü tek şey Dinah oldu.
Yorumlar