Kahraman Joker’a Karşı Düşman Batman

Batman yıllardır çizgi roman sayfalarında Gotham’ın koruyuculuğunu başka hiçbir kahramanın şehrini bu denli koruyamadığı şekilde yapmakta. Gotham ve o öylesine bütünleşmişler ki, hikayenin adında Gotham geçen onlarca hatta belki yüzlerce Batman hikayesi bulabilirsiniz. Fakat diğer süper kahramanlara bakıldığında bu kadarını bulmak o kadar kolay olmuyor. Şimdiyse hikayenin isminde Gotham geçmese de şehrin yine çok önemli bir yer tutacağı bir çizgi romanla karşı karşıyayız, “Batman: White Knight” yani “Batman: Ak Şövalye”. Fakat işler bu sefer biraz farklı olacak gibi…

Gotham’ı yıllardır koruyan Kara Şövalye yerine bu sefer aslında doğrunun karanlıkta değil aydınlıkta olduğu fikri olacak, bu yüzden ak şövalye. Ak şövalyeyse hastalığından arınmış, kanunsuzluğun mantıksızlığının farkına varmış ve Batman’in hareketlerinin Gotham’daki suçları bir döngüye soktuğuna inanan Joker olacak. Gerçekten oldukça ilginç bir hikaye.

Hikayenin yazarı Sean Gordon Murphy Wired’a verdiği röportajda şunları söylemiş.

“Benim amacım Gotham’ı çizgi roman şehrinden gerçek bir şehre dönüştürmeye çalışırken çizgi romanın içerdiği kinayeyi bozmaktı. Genişleyen ücret aralığının da bir parçası olacağı bir şehir mesela. Gidip bu ücret aralığı hakkında bir çizgi roman yazmaktansa da, bu fikri Joker’a verdim ve onu Gotham’ın elit kısmına karşı medya savaşı veren bir karaktere dönüştürdüm.”

Ve bunların üstüne Joker hikayede Batman’in gerçekten yüzleşmesi gereken bir karakter olacak, bir politikacı. Yazar bunun hakkında da birkaç söz söylemiş.

“Joker’ın zekasını, acımasızlığını ve kalabalığa oynayabildiğini biliyoruz, peki bunlara sahipken neden bir politikacı olmasın? Neden ruh hastalığını bırakıp Batman’in karşısında bu şekilde durmasın? Bu olayı daha da korkunç kılıyor çünkü Joker bu sefer tamamen kanunlara uyarak veriyor savaşını, bu da Batman’in onu durdurmasını engelliyor.”

Gerçekten çok farklı düşünülmüş bir hikaye bizi bekliyor. Batman’in karşısına tamamen kötülükten arınmış bir Joker çıkıyor ve Batman’e onu durdurması için bir sebep dahi vermiyor. Murphy olayı başta çok güzel düşünmüş, ardından bunu Joker’ın doğru için savaştığı bir dergi yapıp olayı daha da ilginç kılmış. Doğru adımlarla çok güzel bir yere varabilecek bir çizgi roman ve ilk sayısı da 4 Ekim’de raflarda.

Yorumlar