Spider-Man: Homecoming Altyapısından Çıkan 6 Karakter

Spider-Man’in Marvel Sinematik Evrenine geçişi çok büyüktü, çok şey ifade ediyordu. Bu anlaşmanın en az Spider-Man kadar, düşmanlar tarafı da var. Çünkü kabul edelim Marvel’ın en büyük dezavantajlarından biri evreninin en harika kötülerini Sony ve FOX’a kaptırmış olması. X-Men, Fantastic Four ve Spider-Man düşmanları MCU’yu baya bi’ götürür.

Belki de bu yüzden Marvel’ın baş kötü problemi sorunu var. En büyük kötü olarak Thanos’u lanse ettiler, sonra ne yapacaklar? Avengers’ın karşısına kimi koyacaklar?

İşte bu noktada Sony ile olan anlaşmanın güzelliği devreye giriyor. Spidey’nin evrene girişi demek, Venom, Carnage, Rhino, Scorpion, Green Goblin ve daha BİR SÜRÜ kötünün evrene girişi demek. Tabii Peter Parker’ın belalılarının Avengers filmlerinde baş kötü olması zor, ama solo filmlerde bu durum tersi olabilir.

Spider-Man: Homecoming harika bir filmdi, bize göre 10 üzerinden 8 puanlıktı. Film iyi olmasının yanı sıra, hem gelecek için hem de önümüzdeki Spidey filmleri için inanılmaz bir altyapı oluşturdu.

1- Scorpion

Film sonrası sahnede Scorpion’ın devam filminde düşmanlar arasında yer alacağı büyük ölçüde onaylandı. Adrian Toomes ile konuşmasında ”Buradan çıkınca ben ve arkadaşlarım ona bir ziyarette bulunacağız.” sözlerini sarfetmişti. ”Arkadaşlarından” kastı Sinister Six ekibi veya ekipten birkaç kişi olabilir. Yanında başkası olsun ya da olmasın, Scorpion’u en az 1 kere daha sinemada göreceğiz.

2- Ned Leeds

Peter’ın en yakın arkadaşı, sırdaşı ve bilgisayar başındaki adamı. Ned Leeds çizgi romanlarda Daily Bugle’da çalışan bir muhabirdi. Hem Ned hem de Peter, Jonah Jameson’ın sekreteri olan Betty Brant’e ilgiyi duyuyordu ve aralarında bir rekabet vardı. Betty, Peter’ı sevmesine rağmen Peter onu korumak için kendisinden uzaklaştırdı -şaşırdık mı?- ve Ned ile daha mutlu olacağını düşündü. Birkaç yıl sonra Ned ile evlendi.

Bir gün Ned yine haber peşindeyken Hobgoblin’i takip ediyordu ve yakalanıp beyni yıkandı. Çünkü yakalanmaya çok yakındı ve suçu atacak biri lazımdı. İşlemden sonra Ned kendisinin gerçek Hobgoblin olduğunu sanıp, Spider-Man’e düşman kesildi. Olayların devamında Ned bir otel odasında paralı askerler tarafından öldürüldü.

Aynı adı taşımasına rağmen Jacob Batolon’un canlandırdığı Ned, bir başka Spider-Man’in (Miles) bir başka en yakın arkadaşı Ganke Lee’ye hem fiziksel olarak hem de karakter olarak çok daha fazla benziyor. Neden basitçe Ganke denmemiş bilmiyoruz, belki Ned’in Hobgoblin olayını kullanabilirler? Ama yani gerçekten. Hiç hiç olası değil. X-Men’in hakları Marvel’a döner, ama Ned Hobgoblin olmaz. Şunu söyleyebilirim; Ned’i MCU’da Peter’ın en yakın arkadaşı olarak izlemeye devam edeceğiz.

3- Gwen Stacy/Betty Brant

Angourie Rice Temmuz 2016’da Homecoming kadrosuna katıldığından beri rolü çok konuşuldu, Gwen Stacy söylentileri hâlâ da devam etmekte. Filmde bile kimi canlandırdığını öğrenemedik, fragmanlardaki görünüşüyle Gwen Stacy’i inanılmaz şekilde andırıyor fakat Betty Brant söylentileri de azımsanacak seviyelerde değil. Nice Guys filminde belki de Ryan Gosling ve Russell Crowe’dan bile fazla sevilen oyuncuya öyle tek filmlik adı sanı belli olmayan bir rol verilmiş olması bir hayli ihtimal dışı. Liz Allan’ın mezun olup Peter’ın hayatından çıkmasıyla açılan boşluğun filmin sonunda Michelle’le doldurulacağı sinyalleri verilmiş olsa da, Angourie Rice’ın karakteri de listenin başlarında. Hem olmasa bile, Peter’ın aşk hayatından önemli karakterleri aynı anda işliyor olmaları filmin lise havasını çok güzel yansıtıyor.

Filmde Rice’ın karakterinin okul gazetesinde çalıştığını görmüştük, Betty Brant olma olasılığı baya yüksek çünkü çizgi romanlarda Bugle’da çalışıyor. Kaldı ki bu Spider-Man filminde yönetmen Jon Watts ”Amacımız yapılmayan şeyleri yapmak.” olarak Spidey’nin bu evrendeki yolunu özetlemişti. Mary Jane ve Gwen Stacy yapıldı. Belki de Betty Brant zamanı gelmiştir artık? Angourie Rice’ın Nice Guys’daki performansını bilen bilir, kimi oynarsa oynasın ben her türlü tamamım.


4- Miles Morales

Donald Glover filmin kadrosuna katıldığında ortalık Miles Morales diye inlemişti. Sadece benzerliğinden veya oyunculuğundan da değil, Brian Michael Bendis karakteri yaratırken Donald Glover’dan ilham almıştı. Miles Morales’in çıkış noktasında Glover’ın büyük payı var. O yüzden Miles’ı canlandırma ihtimali herkesi oldukça heyecanlandırmıştı. Filmden önce de bunun olmadığını biliyor olsak da filmde Donald Glover’ın, Miles’ın amcası Aaron Davis’i canlandırdığını öğrendik. Keyifli bir performans dışında ”Şehirdeki yeğenimi bu tarz şeylerden korumalıyım.” repliğiyle de Miles Morales’in Marvel Sinematik Evreninde yer aldığı izleyiciye müjdelendi. Miles için bir solo film olur mu inanın tartışılacak bir konu. Evrendeki Spider-Man külliyatını genişletmek, evreni iyice Spidey merkezli yapmak için pek tabii olabilir ancak bir o kadar olmayabilir de. Miles Morales’i devam filmlerine getirmeye karar verirlerse Donald Glover’ın da dönme ihtimali var. Çünkü Miles’ın güçleri kazanması Aaron Davis sayesinde oluyor.

5- Shocker ve Sinister Six

Scorpion maddesinde de bahsettiğim gibi devam filminde Sinister Six ihtimali de var ve Sinister Six içinde Shocker da bulunuyor. Filmde 2 farklı kişiyi bu unvanla gördük, ilki Adrian Toomes tarafından öldürüldü, ikinci ise daha aklı başında, geleceğe yönelik bir karakter olan Herman Schultz yoluna devam etti.

6- Silk

Peter Parker’ın dekatlon takımından arkadaşı Cindy Moon’u filmde çok izleme fırsatı bulamadık ancak diğer karakterler gibi evrende yer aldığını biliyoruz. Silk, aynı Peter Parker gibi güçlerini örümcek ısırmasıyla kazandı. Örümcek ağı Peter ve Miles’dan farklı olarak kollarından organik olarak çıkıyor, yani güç durumu sağlığı ve enerjisine göre değişiyor. Bütün ”örümcek güçlü” kişiler arasında örümcek refleksi en güçlü olan kişi. Ayrıca kostüm giymiyor, vücudunu örümcek ağları ile kaplıyor. Okuldan arkadaşı olarak devam filmlerinde kuvvetle muhtemel izleyeceğiz. Peki Silk olarak? Hiç belli olmaz.

Yorumlar