Spider-Man: Homecoming’den Kesilen Sahneler

Civil War’da yükselttiği çıtadan sonra Spider-Man: Homecoming gümbür gümbür sinema salonlarımıza geldi. Film hakkında içimizi spoiler’sız olarak şurada dökmüştük.

Not: Bu yazıda SPOILER vardır.

Filmi büyük çoğunluk olarak sevdik değil mi? Önce bu konuyu netleştirelim. Sevmeyenlerin bahanesi olarak Tobey veya Andrew’u tercih ediyor olanlar, filmin çok çocuksu olduğu düşünenler ve çeşitli birkaç sebebi one sürenler olarak sayabilirim. Benim hem çevremde hem de sosyal medyada gözlemim bu şekilde. Yine de çoğunluk olarak çok sevildi.
Buna rağmen, farkeden olmuştur, fragmanlarda ve set fotoğraflarında olup filmde gösterilmeyen çok sahne var. Suicide Squad seviyesinde diyebilirim. Ama Joker’de yaşandığı gibi hikayeyi etkileyecek sahneler yok. Film gerçekten kötü olsa, sahnelerin kesilmesi konuşulur muydu? Kuvvetle muhtemel evet. Suicide Squad zamanında çenemiz düşmüştü bunları konuşmaktan.
Kare kare hangi sahnelerin yer almadığını aşağıya fragmanlar ve set fotoğrafları kategorileri şeklinde sıralayacağım. Eğer bu meseleyi ilk kez duyuyorsanız eminim hafif bir şaşırma yaşayacaksınızdır.

– FRAGMANLAR –

Hikaye için çok bir anlam ifade etmese de Vulture’ı fragmanlarda ilk kez gördüğümüz ve Washington Anıtı’nda geçen sahne filmde yer almadı.

İlk fragman geldiğinde teoriler bu sahnenin Peter, Vulture ile kapışmadan önce geçtiği, Tony’nin onu vazgeçirmeye çalıştığı yönündeydi. Meğerse ”Uçan canavar adamı boşver, onunla ilgilenenler var.” repliği sadece fragman için kaydedilmiş. Tony bu repliği filmde kullanmadığı gibi, bu sahne de filmin sonunda geçiyor.

May Hala’nın ekran süresinin az olduğu yönünde eleştiriler var, haklı gibiler. Yine ilk fragmandan olan bu sahne filmde yok. Arkaplandan May’in Peter’ın okuluna gittiği ve ”veliyi okula çağırma” gibi bi’ durum olduğunu söyleyebilirim. Sadece fragman için mi çekildi, yoksa gerçekten kesilen sahnelerden mi? Belirsiz.

Marissa Tomei’nin katıldığı bir röportajda anlattığına göre May Hala bir sahnede saldırıya uğrayan genç bir kızı kurtarmış. Oyuncu bu sahnenin filmden çıkartılmasıyla baya hayal kırıklığına uğramış. Ne diyelim? Biz de.

İlk fragmanın en ikonik ve Peter Parker’ın Marvel Sinematik Evrenine gerçekten geldiğini müjdeleyen sahne. Maalesef filmde göremedik.

Fragmanlarda Liz ve Peter arasında bu öpüşme sahnesi Homecoming partisi sırasında geçiyor. Ancak filmde sahne bambaşka şekilde gerçekleşti. Liz’i canlandıran Laura Harrier da birden fazla öpüşme sahnesi çektiklerini ama hiçbirinin filmde olmadığını söylemişti. O yüzden fragman için çekilme değil de, kesilmiş olması daha muhtemel.

Fragmanlarda ve kliplerde Tony ve Peter arasında filmin başlarında geçen konuşma sahnesini çok farklı repliklerle farklı farklı izledik. Filmde bu sahne var ancak ”Avenger olabilmek için görüşmelere falan mı katılmam lazım?” ya da ”Aptalca bir şey yapma yeter.” gibi replikler yok. Zaten filmde sahnenin çoğunu da normal kamerayla değil, Peter’ın kamerasından izliyoruz.


– SET FOTOĞRAFLARI –

Bu set fotoğrafı ilk düştüğünde baya ses getirmişti, neler olabileceği hakkında teoriler üretiliyordu. Filmi izleyenler biliyor ki bu sahnenin olayı vapurda yaşanan olaylardan sonra Tony’nin kostümü geri alması ve Peter’ın bu kıyafetlerle eve dönmek zorunda kalması. Ancak filmde Peter’ın bu hâlde sokakta yürüdüğü sahne değil, sadece evine girişi ve May ile konuştuğu sahne var.

En görkemli set fotoğraflarından biri olan bu sahnede Peter elinde kamera olan birini kurtarıyordu. Saçından dolayı Mary Jane Watson olduğu dedikoduları uzun bir süre dönmüştü. Çok büyük merakla beklediğim bu sahne ve Spider-Man’in kurtardığı karakterin kim olduğu kesilen sahneler arasına girdi.

Shocker’a ilk bakış olarak bu kare servis edilmişti fakat bu kostümü filmde göremedik.

Yorumlar