Yeni Earth One Hikayemiz, “Astronot Green Lantern”

DC Superman’le başlattığı ve karakterlere eskisinden farklı olmakla beraber özgün bir orijin hikayesi de verdiği Earth One grafik romanları serisine zamanla Batman, Teen Titans ve Wonder Woman dergilerini eklemişti. Biz son zamanalarda Aquaman ve Green Lantern’in grafik romanlarının da bu evrene dahil olacağını biliyorduk, şimdi de DC Green Lantern’in kapağını bizlerle paylaştı. Ve evet, yine özgün bir orijinle anlatacaklar hikayeyi. Hal Jordan hikayede bir astronot olacak.

Serinin yazarı IGN’ye verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmış;

“Bunun bir Earth One hikayesi olması, Hal Jordan’ın gümüş çağ hikayesini hala canlı tutarken, bunu günümüzün modern bilim kurgusuyla harmanlayıp Green Lantern’in çekirdek kavramına dönmemize izin verdi. Hikayenin yıldızlararası olması da benim çizgi romanda incelemek istediğim bir yaklaşımdı. Gerçekçi bilim kurgu bu derginin sadece başını oluşturuyor, çok daha epik bir devamımız var.”

Eskiden Jordan biraz kendini beğenmiş, rahat bir pilotken şimdi keşifler yapması gereken bir astronot olacak, tahmin edersiniz ki bu sebepten yüzüğü alışı da tabii ki normalden farklı olacak.

“Hal Jordan, yüzüğü almadan bile farkında olunmayan potansiyellere sahip zeki, kabiliyetli ve ayrıca uzay ve bilim geçmişi olan bir karakter. Bu da yüzüğe bir bilim adamı perspektifinden yaklaşacağını fakat onu aksiyon ve maceralar için kullanacağı anlamına geliyor.”

Açıkçası ben Earth One hikayelerini bugüne kadar hep beğenmiş bir insan olarak Green Lantern’in ele alınışını da çok sevdim. Astronot olması güzel bir fikirken işin içine bilim kurgu girmesi de olayı güzel kılan etkenlerden olacaktır. Umarız olay örgüsü gibi faktörlerde güzel halledilir, biz de yüz küsür sayfayı tek oturuşta Daredevil sezonu izliyor gibi okuruz.

Tarih olaraksa dergi 20 Mart 2018’de yayınlanacakmış. Türkiye’de biri basar mı derseniz şu an hali hazırda Green Lantern basan bir yayınevi var, muhtemelen bunu da basarlar. Ne zaman basarlar derseniz onun tarihini kestirmek şimdilik zor.

Siz ne diyorsunuz, sizce astronotluk onun için güzel bir orijin hikayesi olur mu?

Yorumlar