Asıl Cap Dönüyor!

Marvel’ın son yıllardaki en büyük olaylarından biri, hatta direk olarak en büyük olayı Captain America’nın “Hail Hydra” sözleriyle başlayan ve Secret Empire’a doğru giden dönem diyebiliriz. İşte artık Secret Empire’ın 10. Sayısıyla o dönem bir son buluyor.

Kozmik küpün gerçekliği değiştirmesinin ardından Nazilerin ve Hydra’nın II. Dünya Savaşı’nı kazandığı evrende, Hydra Ajanı Steve Rogers yenilmez zırhını da artık üstünde taşımakta. Peki onu kim durduracak, Nick Spencer yine güzel bir mantıkla karakterin kendisinin durduracağı şekilde tasarlamış hikayeyi. Bizim bildiğimiz iyilik meleği Steve Rogers son sayıda Hydra ajanı olan kendisiyle karşılaşacak. Tabii bu ol diyince olan bir şey değil, Steve’in uzun bir yolu var ve başlaması gereken yer kesinlikle kozmik küp.

Peki asıl Cap bunca zamandır neredeydi? Aslında tam olarak kendisi de yok. Yukarıdaki çizgi roman kesitinde gördüğümüz gibi Steve Rogers’ın eski halinin hafızası gibi bir şey, şu an bir yerlerde ve kendisi geri getirip getiremeyeceğini kozmik küpe sormakta.

Bu son fotoğrafta New York Times’a Marvel tarafından verilmiş. Gördüğünüz gibi asıl Cap meydanlarda.

Seri gerçekten güzel planlanmış. Zaten Marvel editörü Axel Alonso da bu olayın böyle sonlanacağını taa en başından beri bildiklerini açıklamış.

Hikayenin okuyucuları zorlayacağını biliyorduk ama nasıl biteceğini de biliyorduk. Hikayenin demokrasiyle, özgürlükle ve Captain America’nın barındırdığı “öz Amerikan değerleriyle” ilgili anlatacağı bazı şeyler olduğuna da düşünmüştük.

Nick Spencer’ı tebrik etmek gerek. En başta bu olayları baya saçma bulduk, kendisine yakıştıramadık ve ancak 4 veya 5 sayı sonra işi güzel bir yere götürdüğünü fark edebilmiştik. 2016’nın Mayıs veya Haziran ayından beri devam eden bu süreç gerçekten Marvel’ın o son büyük olaylarının tek başarılı hikayesi.

Fakat değinmek istediğim bir konu daha var. Okurlar o kadar zamandır bu hikayeyi takip ediyor, seviyorlar, heyecanla bekliyorlar fakat Marvel gidip Captain’ın gerçek halinin Hydra ajanı halinin kostümünü dağıttığı bir görseli NY Times’a veriyor. Son zamanlarda bu sürekli oluyor ve iğrenç bir durum. Hikayelerin sonunu bilerek çizgi roman okuyoruz ve bize sunduğu tek şey bazen güzel çizimler ve olayın akışını öğrenmek olarak kalıyor. Ben bu konudan bıktım ama yapımcılar bunu giderek daha fazla yapmaya başladılar. Yani diyeceğim o ki artık çizgi romanda spoiler istemiyoruz!

Yorumlar