Bir Warner Bros. Eleştirisi

Genelde Warner Bros.’un DC Comics filmlerinde ”işler karışık” kelimesini çok kullanırım. Kullanmaya da devam ediyorum. Son gelen haberlerle muhtemelen uzun bir süre de buna devam edeceğim…

Konuya hızlı bi’ giriş yapalım. Geçen hafta Joker orijin filminin prodüksiyon çalışmasında olduğu haberi ve Warner Bros.’un DC Genişletilmiş Sinematik Evreni dışında bir sinematik evren daha düşündüğü ortaya çıktı. Gelen haberler bu yönde. Dahası da var.

WB ve DC’nin bu kadar eleştirilmesinin sebebi çok plansız şekilde ortalığa film saçmaları. Marvel Studios’tan alıştığımız planlı gidişatın aksine, DC Films çok kısa sürede, çok şey başarmaya çalışıyor. Marvel’ın karşısına koyduğumuz zaman da evrenin devamlılığı sekteye uğruyor. Filmlerin kalitesinden söz etmiyorum. Şimdi, şu anda prodüksiyon hâlinde olan tam 19 adet film var. 19!

Hafıza tazeleyelim;

 • Justice League
 • Flashpoint
 • Aquaman
 • The Batman
 • Cyborg
 • Justice League 2
 • Wonder Woman 2
 • Man of Steel 2
 • Shazam!
 • Black Adam
 • Batgirl
 • Nightwing
 • Joker
 • Suicide Squad 2
 • Gotham City Sirens
 • Joker and Harley Quinn: Mad Love
 • Green Lantern Corps
 • Justice League Dark
 • Deadshot
Yalnız şöyle bir şey de var; prodüksiyon hâlinde olması filmin illa çekimlere başlayacağı anlamına gelmiyor. Örneğin Deadshot solo filmi. Will Smith’in Suicide Squad’taki performansı sevilmişti. Bu yüzden Warner Bros. ”Bize bi’ senaryo ayarlayın, iyi olursa filmi yapabiliriz.” demiş olabilir. Bu cümle bile ”prodüksiyon hâlinde” anlamına gelebiliyor. Şunu da söyleyelim yukarıdaki listede Deadshot örneği gibi bir film daha yok. Hepsi çok çok büyük ihtimalle çekimlere başlayacak. Durumlar vahim.
Genel bakacak olursak Marvel’ın aksine bol bol solo film ve baş kötü filmi var. Özellikle Batman üzerinden bi’ ilerleme söz konusu. Ama izleyici mesela Nightwing solo filmini izlemek istiyor mu? Veya Batgirl veya Gotham City Sirens’ı? Kaldı ki Black Adam filmi sırf Dwayne Johnson’ın popülaritesini kullanmak için alınan bir karar.
Yalnız Joker solo filmini diğerlerinden ayıralım. DCEU içerisinde geçmeyecek oluşu, 80’lerin Gotham’ında bir suç filmi olacak olması bende merak uyandırdı. Ama inanılmaz riskli. Evet Joker çok büyük bir karakter. Heath Ledger ve Mark Hamill tarafından harika performanslar izledik. İzlemeyi de seviyoruz ancak filmde sırf Joker’in oluşu o filmi otomatikman iyi yapmıyor. Örnek: Suicide Squad!

Büyük resme bakalım diyesim var ama ortada pek büyük resim yok. Mesela Marvel ilk Avengers filminden itibaren evreni tamamen Thanos’a ve Sonsuzluk Taşlarına yöneltti. DCEU için Justice League’in çıkmasını beklememiz lazım ama daha ilk filmden Steppenwolf meydana çıkınca, en büyük kötü Darkseid’in ikinci filmde gelecek olmasını ön görmemek imkansız. Gerçekten sonra ne olacak? Brainiac gibi kaç tane tek filmlik Justice League düşmanı harcanacak? Tamam Margot Robbie’ye lafımız yok. Harley Quinn’i çok güzel canlandırıyor. Ama izleyici Batman’den, Wonder Woman’dan, Superman’den çok Harley Quinn izlemek zorunda mı? İlk Suicide Squad filminden sonra Harley Quinn’in başrol olacağı 3 film daha var! Nedir bu Harley Quinn bolluğu? Joker’le ilişkisi, ilişki sonrası yaşadıkları kaç film boyunca işlenecek? Gerçekten Warner Bros. sinematik evren yönetme konusunda bundan mı ibaret?
Ön plana, merkeze, vitrine insanlara ilham veren kahramanlar konur. Böyle bağıra bağıra ”Superman filmi, Wonder Woman filmi yapıyoruz biz, siz kusana kadar da yapmaya devam edeceğiz!” demeniz lazım. Justice League’in olduğu evren Justice League üyeleriyle devam ettirilir. Joker dediğimiz adam Batman filmlerinin dizinin dibinden ayrılmaz. En fazla Suicide Squad’a gider düşman olur, o hakkınızı da zaten elinize yüzünüze bulaştırdınız. Baş kötü sempatisini beyaz perdede bu kadar kullanmak istiyorsanız, gidip kahramanların solo filmine doğru düzgün, Nolan’ın Joker ile, Bane ile yaptığı gibi izleyiciye kahramandan çok baş kötüyü sevdiren senaryolar ortaya çıkaracaksınız.

Avengers ve Justice League karşılaştırması yapmak istemiyorum ama yapmak zorundayım. Marvel’ın Avengers üyeleri ile başardığı şeyi, Warner Bros. koskoca Justice League’in tanrılarıyla başaramıyor. Üstelik sizde Batman var be! Resmen hile gibi. Bakın iddia ediyorum: Batman, bütün karakterlerin toplamından daha ilgi çekici, enteresan ve izlenesi bir karakter. Marvel’ın Batman’e en yakın yaptığı iş Daredevil, ki Frank Miller iki karakter için de inanılmaz hikayeler yazdı. Zaten Daredevil bütün Marvel Sinematik Evreninin en komple ve izlenesi karakteri, o ayrı bir gerçek.
Hakkını da verelim DCEU’nun şu ana kadar ki en güzel şeyi Batman’i, Bruce Wayne’i ve Alfred’i oldu. Diğer herkes tası tarağı toplasın gitsin, ben her yıl 3-4 film Ben Affleck’in hafif buruşmuş yüzüyle, Jeremy Irons’ın ak saçlarını Gotham’ın kenar mahallelerinde izlerim, biletimi de ilk günden alırım. O yüzden DCEU’nun Batman’ini bu eleştirinin tamamen dışına alıyorum.

Nightwing ve Batgirl gibi Batman külliyatından gelen karakterlere film fikri baştan ofsayt. Bu karakterlerin hakkı Daredevil ve Jessica Jones gibi Netflix dizilerinden geçiyor. İlla Netflix olması şart değil tabii. Bu tarz karakterlerin hakkının verilmesi, izleyiciye sevdirilmesi için izleyici ile vakit geçirmesi lazım. Çünkü süper güçleri yok, esasında senin benim gibi normal biri hepsi. 2 saatlik bir filmle karakterin ne kadarını anlatabilirsiniz? Ne kadar sevilebilir bu karakterler?

Heyecan seviyesi bile bu eleştiriye girebilir. Ben inanın JUSTICE LEAGUE filmine bir Spider-Man: Homecoming kadar heyecanlanmadım, heyecanlanamıyorum. Çünkü Marvel’ın Spidey’e yakışır bir tonda film yapacağını biliyorum, öte yandan bir DC filmi yine kaosun içinde vizyon tarihine doğru sürükleniyor. Daha Joss Whedon’ın yaptığı 25 milyon dolarlık tekrar çekimleri atlatabilmiş değiliz. Bu eller sayısız Suicide Squad rezaletini ve skandalını bu siteye haber olarak girdi. O lanet filmden beri DCEU’ya bakışım aynı değil. Bambaşka bir yanım da ne bir DC, ne bir Marvel, ne de bir X-Men filminin The Dark Knight’ın yanına bile yaklaşamayacağının farkında, ve bu cidden bende heyecan falan bırakmıyor. Bedenen 2017’de olsam da ben ruhen hâlâ karakterinin bir parçasını sinema salonunda Heath Ledger ile 2008’de bırakmış biriyim. Bakın efendiler, 7 yaşındayken annesi tarafından okuldan alınıp Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’ye gidip Gandalf’ın Rohirrim ile tepeden inişini kocaman gözlerle izleyen çocuklara kıytırık film sunup, beğenmelerini bekleyemezsiniz.
Bak o sahne aklıma geldi yemin ediyorum tüylerim diken diken oldu.
Anmazsak olmaz.
Diyeceğim o ki sevgili okurlar, DCEU’da evrenin hakimiyeti Justice League üyelerine verilmediği sürece işimiz yaş. Filmler yapılır, tüketilir, eleştirilir ve sona erer. Çoğu bir daha hatırlanır. Yıllar sonra hafızadan uçup gider. Eğer Geoff Johns ve Warner Bros., ellerindeki cevherin kıymetini bilmezse DCEU ne yazık ki kötü ve acımasız bir son ile karşı karşıya. Böyle bir potansiyele cidden çok yazık oluyor. Hayır yani adamlar tekrar başlat butonu olan Flaspoint’i daha şimdiden kullanmaya karar vermiş.
Benden nacizane DCEU çözüm haritası. Yukarıdaki filmlerden geriye sadece Aquaman, Batman, Green Lantern Corps, Wonder Woman 2, Justice League 2, Man of Steel 2, Flashpoint, Shazam!, Suicide Squad 2 ve bunların devam filmlerini bırak. Diğer hepsini çöpe at gitsin. Justice League üyelerini gözümüze sok iyice. Shazam! ve Suicide Squad ile çok açılmadan farklı tonlar yakalamaya çalış. İlla yapacaksan da Nightwing ve Batgirl’ü dizi olarak uyarla, ama DCEU’nun içinde tut sonra CW’de vasıfsız Barry Allen ile aynı sahneyi paylaşırlarken izlemeyelim. En önemlisi de bütün evren, gelmekte olan tek bir tehdit altında olsun. Örneğin Thanos ve Galactus gibi. DCEU için de Darkseid.
Yorumlar