Gamescom Günceleri: Oyunlar ve Çizgi Romanlar

Merhabalar sevgili gönül dostları! Nasılsınız, işler yolundadır umarım. Ağustosun neredeyse sonuna gelirken biliyor olabileceğiniz gibi Almanya’nın Köln şehrinde Gamescom rüzgarları esiyor. Ben de Gamescom’a gidebilme şansı bulabildiğim için bol bol gözlem yaptım ve biraz bunlar hakkında konuşmak istedim. Meramım çok uzun olmayacak zira -henüz- bu konuda uzun uzadıya konuşacak kadar yetkin biri değilim o yüzden ben sadece gözlemlerimi ve fikirlerimi aktaracağım.

Yazının başlığı aslında bugün irdelemek istediğim konuyu özetliyor. Bu yazıyı yazarken daha çok Almanya’da işler nasıl ondan bahsederek ilerleyeceğim böylelikle az çok Türkiye ile kıyaslayarak siz çizgi romana gönül vermiş güzel insanlar da kafanızda tartarak, biçerek bir sonuca ulaşabilirsiniz. Öncelikle Almanya’da şu anda “çizgi roman” kültürü ne durumda diye soracak olursanız, cevabım kesinlikle gençlerin büyük bir kesimi ve yetişkinlerin belirli bir kesimi kesinlikle ilgileniyor. Bu yazıda paylaşamayacağım ne yazık ki ancak daha önceki seyahatlerimde girdiğim kitapçılarda şunu diyebilirim kesinlikle bizim kitapçılarda gördüğümüz, yer verdiğimiz alanın en az 3-4 katı büyüklükte ve genişlikte oluyor. Peki fiyatlar ne durumda? Yandaki görseli büyüttüğünüzde ne kadarını görebiliyorsunuz bilmiyorum ancak 60 sayfalık bu Deadpool çizgi romanının fiyatı tam olarak 5 €. Bu arada bu fotoğrafı çektiğim yer bir kitapçı değil Gamescom’da açılmış standların birinde çektim bu fotoğrafı. Bunun dışında ciltli büyük çizgi romanlar 15-20 € bandında değişirken Hellboy Universum gibi bir eserse 50 € değerinde. Şimdi bu fiyatlara bakınca açıkçası bu beni üzüyor çünkü biliyorum ki ben gidip Türkiye’de Türkçe çeviri olan 60 sayfalık bir Deadpool çizgi romanını 5 liraya alamam. Ayrıca rica ediyorum sizden bu fiyatlandırmaları gördüğünüzde kafanızdan Euro’nun o gün ki değerini çarparak hesaplamayın, yani 60 sayfalık bir Deadpool burada 23 lira değil 5 Euro ediyor.

Mesela buradaki POP! marka figürler 12-20 Euro arası değişiyor. Daha demin internette baktığımda ise 75 lira gibi bir fiyat gördüm. Demek istediğim bir bakıma bu, burada kültür oturmuş talep yeterli böyle olunca da fiyatlar bizdeki gibi uçmuyor. Bana göre bu fiyatlar
aşırı ucuz.

 

Üstteki fotoğrafta gördüğünüz kısım tüm standın yarısı sadece ve bir sürü çizgi roman, manga, peluş oyuncak alınmayı bekliyor. Bu arada hemen arkalarında ise Square Enix, Blizzard, Ubisoft, Bethesda gibi dev oyun firmalarının hediyelik eşyalarının olduğu dükkanlar var ki hepsi bu da değil. İnsanlar alıyor, insanlar duruyor ve en önemlisi insanlar okuyor. Biraz eleştirel gittiğinin farkındayım bu yazının ancak özür dilerim elimde değil buradaki fiyatları, ürünlerin kalitesini gördükten sonra kendi güzel ama yalnız ülkeme baktığım zaman tek gördüğüm şey bir sürü şeyin eksik oluşu. Mesela Türkiye’de siz bir seriyi zar zor tamamlarken acaba diğer serilerini de çevirecekler mi, bulabilecek miyim derken başkaları gidip sizin 6-7 kitaba verdiğiniz para ile koskoca seriyi tamamlıyor.

Spidey kesin Mei maindir.

Yazının burasına kadar geldiyseniz sorabilirsiniz “yazının konusu hani oyunlar ve çizgi romandı ben daha çok çizgi roman ve çizgi romanlar görüyorum bu nasıl iştir?” diye. Fazlasıyla da haklı olursunuz, merak etmeyin yavaştan yazının başlığına doğru gidiyoruz. Size bu yazı fikri nereden geldi ondan bahsederek başlamak istiyorum. Öncelikle Gamescom hınca hınç dolu. Ağzına kadar. İğne düşmez. Hatta eğer yanlış bilmiyorsam Gamescom 2017’ye 350.000 kadar kişi katılacakmış varın siz hesap edin ne kadar kalabalık olduğunu. Buradaki insanlar da oyun ve çizgi roman kültürünün aslında ne kadar iç içe olduğunu anladığından dolayı sürekli hepsi iç içe. Kahramanların figürleri, kıyafetler, takılar. Muhteşem bir pazar var burada ve Avrupa’nın en büyük dünyanınsa ikinci en büyük oyun fuarında iki ögeyi de iç içe görebilmek fazlasıyla mümkün.

Tabii ki sadece bunları deyip yazıyı bitirmeyeceğim. Bunların yanında bir yönü daha var ki o da fazlasıyla memnun edici. Oyunlar ve çizgi romanların asıl olayı. Oyunun çizgi romanı. Telltale imzası taşıyan Wolf Among Us ve The Walking Dead ile genel olarak çizgi romanların oyunlaştırılmasına alıştık ancak başka bir yön var ki o da oyunların kitaplaştırılıp çizgi romanlaştırılması ki Injustice serisi buna harika bir örnek. Gamescom’a gelmek bunu fark etmemi sağladı çünkü ne oyun ne de çizgi roman, ne yaş, ne cinsiyet, ne din, ne dil, ne de ırk gözetiyor. Kesinlikle evrensel ve herkesin erişimine açık böyle olunca aslında oyun ve çizgi roman dediğimiz iki mecra da ying ve yang gibi bir uyum içerisinde oluyor. Keşke film sektöründe olduğu gibi oyun sektöründe de daha sık ve kaliteli çizgi roman oyunları görsek çünkü ne yazık ki çıkan oyunlar az ve birkaçı dışında istenileni tam olarak veremiyor.

Yazımı toparlayacak olursam, sadece Almanya değil genel olarak Avrupa’da çizgi romanların fiyatı oldukça uygun. Ben ülkemizde bu kadar pahalı ve az olmasını doğal olarak insanların artık okumak istememesine bağlıyorum. Sanki daha önce Türkiye’den bir çizgi roman tufanı geçmemiş gibi, kim bilir belki bir gün Türkiye’den geçmiş bir rüzgar hakkında sizinle konuşuyor oluruz -easter egg var-. Almanya güzel, Gamescom ayrı güzel ancak en güzeli burada bulunan ürünler. Almancası da ingilizcesi de olan ürünlere ulaşım rahat. Umarım gün gelir biz de bu konuda muasır devletler seviyesine gelir ve burada da bu rahatlığa erişiriz. Şimdi sizi çektiğim birkaç fotoğraf ile baş başa bırakıyorum…

Gamescom’un %1’i bile değil.

Hala değil.
Yorumlar