Söylentiye göre Justice League’in sonu Whedon tarafından değiştirilmiş

Zack Snyder’ın kızının ölümü üzerine ailesinin yanında olmak için Kasım ayında vizyona girecek olan Justice League’den ayrılıp, yerine Zack Snyder’ın tavsiyesiyle Joss Whedon geldiğinden beri film hakkındaki düşünceler pek olumlu değil.

Özellikle Joss Whedon’ın yaptığı tekrar çekimlerin 25 milyon dolara patlaması üzerine, Snyder’ın bıraktığı son hâlin fazlasıyla değiştiği konuşuluyor. Yalnız şöyle bir durum var, yapılan her değişiklik veya eklentide Zack Snyder’ın onayı muhakkak alınıyor. Ayrıca film vizyona girdiğinde de yönetmen kısmında Snyder’ın adı yer alacak.

Asıl habere geçmeden önce Ben Affleck ve Joe Morton (Victor Stone’un babası) tarafından önemli açıklamalar var.

Joe Morton: Ray Fisher’ın karakteri Cyborg ile bazı tekrar çekimler yaptım ama bunlar küçük çaplı şeylerdi. Duyduğum kadarıyla stüdyo filmin ilk hâli fazla karanlık olduğu için Joss ile birlikte daha hafif bir tona getirmek amacıyla tekrar çekime gitmeye karar vermiş.

Ben Affleck: Zack’in acı kaybı yüzünden projeden ayrılması gerekti ve Joss yerine gelebilecek en iyi isimdi. Kabul ettiği için çok şanslıyız. İki yönetmenin de film hakkında eşsiz görüşleri var. Zack ile çalışmayı çok seviyorum ama Joss ile yaptığımız işe de hayran kaldım.

Bu iki oyuncunun açıklamaları gösteriyor ki filmde önemli değişiklikler gerçekten yapılmış. Ben Affleck de bundan memnun kalmış gözüküyor. Söylentiye gelecek olursak denilene göre filmin sonu Joss Whedon bizzat insiyatif alarak değişikliğe gitmiş.


Haberin doğru çıkması hâlinde geçerli sayılabilecek Snyder versiyonu için SPOILER tehlikesi vardır.Söylentiye göre Zack Snyder’ın versiyonunda filmin sonunda Darkseid, Dünya’ya geliyor ve Justice League 2 için beklemeye geçiliyordu.

Joss Whedon bu değişikliği film tek başına ayakta durabilsin, sadece bu filmi izleyince devam filmini de izlemek zorunda kalınmasın diye yapmış.

Teoride güzel bir karar olarak duruyor. Benim merak ettiğim konu Darkseid’in direkt filmin içinde mi oluşu yoksa jenerik sonrası bir sahnede mi geldiği. Eğer filmin içindeyse, solo filmlerin bundan etkilenmemesi için Justice League’den sonra çıkacak ilk filmin Justice League 2 olması lazım. O yüzden hem solo filmler için, hem de film tek başına bir film olabilsin diye Whedon’ın kararı doğru.

Yorumlar