Kimlerdendir?: Nightwing

Tarihçesi

Dick Grayson’ın çizgi romanlara girişi Detective Comics #48’e kadar
uzanıyor. 1940 yılında çıkan bu sayıda Robin karakteri ilk olarak okuyucu karşısına çıkmış oluyor. Daha sonra Robin ünvanını pek çok kişi üstlense de Dick Grayson kostümü giyen ilk kişidir.

Dick Grayson’ın  Nightwing olmak için 1984 yılında George Perez ve Marv Wolfman ikilisinin yazdığı Tales of Teen Titans #44’e kadar beklemesi gerekir. Hem Nightwing hem de Robin olarak Batman çizgi romanlarının en önemli yan karakterlerinden biri olan Dick Grayson, Final Crisis’te Batman’in ölmesiyle birlikte kostümü bir süre giymiştir.

Kökeni

Bruce Wayne tarafından evlat edinip geceleri suçla savaşmadan önce normal bir çocuk sayılabilirdi. Akrobat bir ailede doğan Dick, ailesinin yolunu izleyip küçük yaşta akrobat oldu. Ailesiyle birlikte sirklerde sahne almaya başladı. Flying Graysons ismi ile sahne alan ailenin mutluluğu, Tony Zucco isimli bir mafyanın sirki hedef haline getirmesiyle sona erdi. Zucco sirk sahibini çalışanlarının güvenliği hakkında tehdit ettikten sonra, sirk sahibine ders vermek üzere hedef olarak kendine Grayson ailesini hedef aldı. Grayson’ların trajik ölümüyle küçük yaşta yetim kalan Dick Grayson’u Bruce Wayne evlatlık edindi.

Bruce Wayne’in malikanesine yerleşen Dick, kısa süre içerisinde Bruce’un geceleri ne yaptığını çözdü ve kendisi de aynı yolu izlemek istedi. Bruce Wayne, hali hazırda akrobatik yetenekleri olan Dick’i eğitip kendi yardımcısı yapma fikrini mantıklı bulmuş olacak ki onu eğitmeye başladı. Batman’in yanında suçlu avına çıkmak için yeterli düzeye ulaştıktan sonra da Robin kostümünü giymeye başladı.

Robinlik günleri devam eden Dick, kendi gibi diğer süper kahramanların yardımcılığını yapan Wally West ve Garth ile bir araya gelip Teen Titans’ı kurdular. Batman, Flash ve Aquaman’in yardımcılarına daha sonra Wonder Woman’ın yardımcısı Donna Troy ve Green Arrow’un yardımcısı Speedy de katılınca Teen Titans tam anlamıyla kurulmuş oldu. Bu kurulan yeni süper kahraman takımının liderliğini de yine Dick Grayson üstlendi.

Dick’in Robin olarak hem Batman’in yanında hem de Teen Titans’ın yanında geçirdiği altı yıl sürdü. Dick, 19 yaşındayken Joker tarafından omzundan vurulmasıyla Batman’in yanındaki günleri sona erdi ve Wayne Malikanesin’den taşınıp Hudson Üniversite’sinin yolunu tuttu.

Robin günlerinin sona ermesi, Nightwing’in doğuşundaki ilk adım oldu aslında.
Süper kahramanlık hayatını bırakan Dick, aslında hayatına bu şekilde devam etmek istiyordu ama artık Robin de olamazdı. Bu sorunlarla baş eden Dick Grayson’ı bunlardan kurtaran kişi ise Superman oldu. Krypton’un eski bir süper kahramanı olan Nightwing’in hikayesini Dick’e anlatan Superman onun Nightwing ismini üstlenmesini sağladı.

Teen Titans’ın başı Deathstroke ile beladayken, Nightwing kostümüyle ortaya çıkan ve Deathstroke’un oğlu Jericho’nun da yardımıyla onları kurtarırken Nightwing kostümüyle ilk göreve de böylece çıkmış oldu.

Nightwing kostümüyle uzun süre hikayelerden hikayelere koşan Dick Grayson, Batman ölene kadar da Nightwing olarak kalmaya devam etti. Daha sonrasında da Robin olarak yanına Damien Wayne’i alıp Batman kostümünü giydi. Ancak kendisi New 52 ile birlikte tekrar Nightwing kostümüne döndü.

New 52 sonrası, Forever Evil adlı hikayede kimliği açıklanan Dick, Nightwing kimliğini bırakıp Grayson adlı seride Spyral için ajan olarak çalışmaya başladı. Ancak Rebirth ile birlikte her şey tekrar normale döndü. Dick şu sıralar Nightwing kostümüyle Gotham’ın altını üstüne getiriyor…

Güçleri

Hiçbir süper gücü yok. Ancak küçüklükten kalma akrobatik yetenekleri var. Ayrıca Batman’in eğitimi sayesinde öğrendiği 11 farklı dövüş sanatının uzmanı.

İlişkileri

 • John Grayson (Babası)
 • Mary Grayson (Annesi)
 • Bruce Wayne (Üvey Babası)
 • Tim Drake (Üvey Kardeşi)
 • Damien Wayne (Üvey Kardeşi)
 • Jason Todd (Üvey Kardeşi)
 • Cassandra Cain (Üvey Kardeşi)
 • Oracle (Eski Sevgilisi)
 • Starfire (Eski Sevgilisi)

Bulunduğu Takımlar

 • Teen Titans
 • Justice League
 • Batman Incorporated
 • Outsiders
 • Secret Society of Super Villains

Bilseniz Fena Olmaz

– Dick Grayson, Starfire ile bir süre sevgili olmuş ancak sonrasında ayrılmışlardır, bu ayrılık Dick’i kötü etkilemiştir.

– Robin olmayı bıraktıktan sonra Teen Titans’ın liderliğini Wonder Girl’e devretti.

– Nightwing ismini alıp Teen Titans’ın liderliğine geri dönen Dick, Brother Blood tarafından bir süre zihin kontrolü altında kaldı.

– Knightfall sonrası sakatlanan Bruce, hala tam iyileşemediği için kostümü kısa süreliğine Dick’e vermiş ve Dick Grayson, Batman kostümündeyken Two Face ile mücadele etmiştir.

– Dick Grayson, devraldığı bu kostümü Bruce’a benzemek istemediği için kısa süre sonra bıraktı.

– Bir süreliğine Blüdhaven’a yerleşen Dick, buranın da en az Gotham kadar kötü olduğunu görüp bu şehrin kahramanı olmaya karar verdi ve görevi bir süre üstlendi.

– Blüdhaven’dayken, polis olarak bir süre Blüdhaven Polis Departmanında çalışmıştır.

– Kendine yeni bir kostüm ve kimlik bulan Dick, Lex Luthor’un Secret Society of Super Villains örgütüne katılıp örgütü içten yok etmeye çalıştı. Bu dönemde Deathstroke’un kızı Rose ile tanışıp onu eğitmeye de başladı.

– Nightwing bu örgütün içindeyken Blüdhaven şehrine örgüt tarafından saldırıldı ve 100 bin insan öldü. Onları kurtarmaya çalıştı ancak kendini bile orada kurtarmayı başaramadı. Batman sayesinde o saldırıdan kurtuldu.

Medya

– Filmler ve Diziler

1943 ve 1949 Batman Serialleri
Batman (1966-1969)
Batman Forever (1995)
Batman & Robin (1997)

– Animasyonlar


Batman:The Animated Series (1992-1995)
The New Batman Adventures(1997-1999)
Batman Beyond(1999-2001)
Justice League Unlimited (2004-2006)
Teen Titans (2003-2006)
The Batman (2004-2008)
Juctice League:New Frontier (2008)
Batman: The Brave and The Bold (2008-2011)
Batman Under the Hood (2010)
Young Justice (2010 – )
Teen Titans Go! (2013 – )
Son of Batman (2014)
Batman vs Robin (2015)
Batman: Bad Blood (2016)

– Oyunlar


Batman: Rise of Sintzu (2003)
DC Universe Online (2011)
Batman: Arkham City (2011)
Injustice God Among Us (2013)
Batman: Arkham Origins (2013)
Young Justice: Legacy (2013)

Çizgi Romanlarda Nightwing

– Robin: Year One 

Dick Grayson’ın Robin kostümünü ilk giydiği dönemleri anlatan bu hikaye
Nightwing için büyük önem taşıyor. Çünkü her şeyin başladığı güncel köken hikayesi bu aslında. Eğer Dick Grayson’ın maceralarına atılmak istiyorsanız en doğru başlama noktası da budur. 
– Teen Titans Vol 1

Ekibin kurulduğu orjinal seri bu. 1966’dan 1978’e kadar süren bu seri uzun bir dönem yayınlanmış olmasına rağmen sadece 53 sayı çıkardı. Ancak ekibin orjinal kuruluşu bu olduğu için Dick Grayson açısından oldukça önemli bir seri.
– Nightwing: Year One

Nightwing’in 101.sayısıyla 106.sayısı arasında geçen bu hikaye Dick’in vuruluşu, Batman ile yaşadığı kavga, üniversite için şehirden ayrılışı ve Nightwing ismini alışını anlatıyor. Dick Grayson’ın karakter tarihinde belki de geçirdiği en önemli olay olan Nightwing oluşu bu seride anlatılıyor.
– Nightwing vol. 2

Az önce bahsettiğim Nightwing Year One hikayesinin de geçtiği seri. 154 sayı süren seride pek çok önemli yazar görev aldı. Özellikle ilk 70 sayıyı ve Year One hikayesini yazan Chuck Dixon dönemi önemli bir yer kaplıyor. Daha sonrasında Dixon’ın bıraktığı yerden alan Devin Grayson, Nightwing’i daha önce de pek çok kez yazmış Marv Wolfman ve serinin son döneminde yazarlığa oturan ve şu sıralar Superman’i yazan Peter Tomasi dönemi de okunabilecek dönemlerden.

– Forever Evil


Seride Dick Grayson’ın yeri büyük değil ama serinin Dick Grayson açısından yeri büyük. Bu seride Nightwing olduğu gerçeği tüm dünyaya açıklanıyor ve bu da Dick açısından yeni bir dönemin başlamasına neden oluyor.

– Grayson


Forever Evil’deki olaylardan sonra kimliği açığa çıkan Dick Grayson’ın
Spiral adlı organizasyona girip Ajan 37 olarak çalışmaya başladığı seri. Tom King’in yazdığı seri oldukça beğeni toplayınca, King’in de Batman dergisinin başına geçmesinin yolu açılmıştı. Oldukça farklı bir Nightwing hikayesi olan bu serinin karakter açısından önemi oldukça büyük.

– Nightwing vol. 4


Nightwing’in güncel olarak devam eden serisi, şu anda 24.sayıda. Oldukça iyi yorumlar alan seride Nightwing açısından kader değiştiren hikayeler yer almasa da şu an oldukça iyi gidiyor ve çizgi romanlarda Nightwing’e bakmak isteyen kişiler için oldukça ideal bir seri.

– Titans vol. 3


Wally’nin de dönüşüyle birlikte orjinal ekibin uzun bir aradan sonra toplandığı ilk seri. Teen Titans’ın orjinal kadrosunu bir arada bu kadar yakın tarihli başka bir seride göremezsiniz.  Üstelik bu serinin aldığı yorumların da kötü olmadığını söylemek de fayda var.

Yorumlar