Netflix Reytinglerinde Marvel Dizilerinin Hakimiyeti


Bildiğiniz gibi Netflix diğer tüm kanallar gibi çalışan bir platform değil, onların asıl gelirleri diğer kanallar gibi aldıkları reklamlardan gelmiyor. Fakat yine de bir dizinin yeterice izlenmemesi, bütçesini de hesaba katarak, onun iptal olmasına sebep olabiliyor. Peki böyle bir risk Marvel dizilerinde mümkün mü? Açıkçası, pek değil.

Bir analitik şirketi olan Jumpshot ilk ayında en çok izlenen on bir diziyi bir grafiğe dökmüş. Tam olarak aydınlatıcı bir grafik mi derseniz, özellikle ilk sezonunu yeni çıkarmış diziler için değil. Çünkü sadece ilk bir ayın rakamlarını veriyor. Zaten listeye Marvel dizileri dışında ilk sezonuyla girebilmiş sadece iki yapım var, bunlar da Stranger Things ve 13 Reasons Why. Netflix’in son zamanlarda yaptığı en başarılı işlerden ikisi.

Biraz grafik üstünde analiz yapalım. Daredevil’ın ikinci sezonu gördüğünüz gibi hiçbir dizinin ulaşamadığı kadar uzakta. Daha onun yarısı kadar izlenmiş dizi yok ilk otuz gününde. Bunun da asıl sebebi ilk sezonun izleyiciler tarafından çok beğenilmesi. Yani ikinci sezon tam olarak hak ettiği yerde.

Diğer üç dizi hakkında konuşursak, onlar da biraz Marvel’ın ve Daredevil’ın ekmeğini yediler desek pek yalan olmaz. Daredevil’ın ilk sezonu buraya giremezken onların girmesi ve birincilerinin Iron Fist olması durumun böyle olduğunu zaten göz önüne seriyor.

Peki ilerde Marvel dizileri geçilebilir mi? Muhtemelen geçilecekler, özellike Stranger Things ve 13 Reasons Why’ın daha ilk sezondaki başarısını görünce ikinci sezonlarında ne yapacaklarını kestirmek zor, çok büyük bir artış muhtemelen olacaktır. Fakat unutulmaması gereken de bir nokta var. Bu listede Marvel’ın en büyük kozu, Defenders yok. Ve yazının başında bahsettiğimiz araştırma şirketleri Defenders’ın Daredevil’ın ikinci sezonunu bile geçeceğini düşünüyorlar.

Yorumlar